Pet çekimi, sintigrafi gibi çekimlerde verilen radyasyonlu ilaçlar vücuttan idrarla atılıyor sanırım. Bu çekimleri yaptırdıktan sonra tualet kullanımına özellikle dikkat etmek gerekiyor mu?

Pet çekimi, sintigrafi gibi çekimlerde verilen radyasyonlu ilaçlar vücuttan idrarla atılıyor sanırım. Bu çekimleri yaptırdıktan sonra tualet kullanımına özellikle dikkat etmek gerekiyor mu? Mutlaka klozet kapağını kapatıp sifonu çekmek gibi (sifonu çekince tazyikli su sebebiyle bir miktar küçük damlacıklar saçılabiliyor klozetten). Ananem bu tarz çekimleri yaptırıyor zaman zaman. Evdede bebek var.

Tahlil.com Cevabı : Merhabalar.Öncelikle PET ve Singtigrafide radyoaktif maddelerin kullanıldığı bir gerçek.
Pet çekiminde kullanılan madde radyoaktif işaretli FDG ilacıdır.
Sintigrafi, radyoaktif bir maddenin vücuda; damar, ağız ya da diğer yollar ile verilmesi ve özel kameralar ile görüntülendiği tanı yöntemidir.
Kullanılan radyoaktif maddeler en geç 24 saat içinde vücuttan atılır.
PET nedeniyle radyoaktif madde alan kişilerin yaklaşık 12 saat boyunca radyasyon maruziyeti riskli olan özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınlar ile uzun süreli temastan kaçınıması önerilir.
Radyoaktif madde idrar yolu ile atıldığından görüntülemenin yapıldığı gün tuvaleti kullandıktan sonra sifon tedbiren 2-3 kere çekilmeli ve eller iyice yıkanmalıldır.
PET sonrası redbiren 24 saat hastaların hamile bayanlardan ve küçük çocuklardan uzak durmaları önerilmektedir.Buna özen gösterilmesi radyasyondan korunmak için yeterlidir.
Bu süreçte hastalar sosyal mesafe kurallarına uyarak çevredekilerden ilk 8 -10 saat uzak durmalılardır.
Yine sintifrafi sonrası da kişiye verilen radyoaktif maddenin çoğunluğu vücudu idrar yoluyla terkedeceği için özellikle ilk 24 saatte iyi bir tuvalet hijyeni sağlamak , klosetin temizliği, sifonun arka arkata birkaç kere çekilmesi  ve elleri sık sık yıkamak, bulaşma olasılığını azaltacaktır.