RDW yüksekliğim var.RDW değerim 18,9 çıktı.RDW yüksekliği nedir?

Tahlil.com Cevabı : RDW tam kan sayımı paremetrelerinden biridir.Anemi tanısında yardımcıdır.Kırmızı Küre Dağılım Genişliği (KKDG) olarak da bilinen RDW değerinin 14’ün üzerinde olması normal değildir. Bu parametrenin artışının, besinsel eksikliklere bağlı gelişen anemilerde ve özellikle de demir eksikliği anemisinde ilk bulgu olduğuna dair bilimsel kanıtlar vardır. RDW ayrıca Talasemi taşıyıcılığı ile demir eksikliği anemisi ayırıcı tanısında kullanılmaktadır.RDW demir eksikliği anemisinde yüksek çıkmaktadır.