Tahlil Sonuçlarım Şikayet Kusma Bulantı

Merhaba üst solunum enfeksiyonu olmuşum 20 gün once 2 kutu ilaç bitirtiler daha sonrası geniz akıntısı öksuruk miğde bulantısı istifra ve halsizliklerim çok oldu günlerce istifra ettim miğde bulantilarim çoktu ilac zehirlenmesi sandım daha sonra sunizit gibi birsey hissettim başımda baskı vs bu olayın üstüne çok halsizim istifra ediyorum azaldı ama gebe halsizlik ve bulantı çok doktora anlattım bugün ne oldu bana iyleşemiyorum böyle şeyler başladı dedim ve bana bakalım ilac mi dokunmuş yoksa sunizitmi var kusman bulantin halsizligin neden dedi artık cok bunaldım 25 gundur hastayim 6 gundur de hastalik geçti bu şeyle ugrasiyorum bunlar bugün ki tahlil sonuçlarım sadece referans dışı olanları gonderdim yetmiyor dosya cünku 3 Ekim de var arada 5 Ekim yeni verdiğim kan sonuçları bugün durum nedir doktor degerlendirirmisiniz sorun ne çözemiyorum

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Tahlil sonuçlarınızı inceledik.Öncelikle bu ara Covid vakalarında artış gözlemliyoruz. Bu kadar uzun süren ve uzun antibiyotik tedavisine rağmen geçmeyen olgularda Covid enfeksiyonu da göz ardı edilmemelidir. Size bu yönden tahliller yapılmamamış yazdıklarınızdan anladığımız kadarıyla. PCR testi, akciğer filmi ve gerekirse tomografi gibi.
Şikayetleriniz devam ederse bu yönden de değerlendirilmeniz uygun olabilir.

Gelelim tahlil sonuçlarınızın değerlendirilmesine. 4 resim göndermişsiniz. Sırayla yorumlayalım.
İlkinde tam kan sayımı sonuçları var,  WBC yani lökosit değeri çok yüksek çıkmış. 23.18 sonucunuz ki oldukça yüksek. Normal sınırın iki katı kadar yüksek. Beraberinde neu değerinde de yükseklik var. Bu iki değerde yükseklik bir enfeksiyon varlığını doğruluyor. Ayrıca lenfosit değeri de % 15.3 ile düşük çıkmış. Örneğin bu lenfosit düşüklüğü Covid vakalarında sıklıkla karşılaştığımız bir durum. PLT yani trombosit değerindeki yükseklik de bir enfeksiyon ihtimalini doğruluyor.
İkinci resimde gönderdiğiniz tahlillerde üre değerinin düşüklüğü hastalık nedeniyle iyi beslenemediğiniz yönünde bilgi veriyor. Bu ara hastalıktan zayıf düşmüş olabilir bünyeniz bu nedenle protein yönünden zengin gıdalar tüketmenizde yarar var. Et, yumurta ve balık gibi. Diğer testlerdeki sapmalar kayda değer değil.
Gelelim üçüncü resme. Burada dikkat çeken ise folik asit yani folat ile ürik asit testlerindeki düşüklük. Ürik asit düşüklüğü muhtemelen aynen üre düşüklüğünde olduğu gibi protein yönünden yetersiz beslenmeye bağlı olabilir. Folik asit düşüklüğü de sizde halsizlik, yorgunluk yapabilir. Bu yönde bir ilaç tedavisi almanız gerekiyor görüşündeyiz.
Folik asit düşüklüğü için beslenme alışkanlıklarınıza da dikkat etmeniz gerekebilir. Ispanak, marul, kuşkonmaz, brüksel lahanası ve brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık gibi deniz ürünleri, baklagiller ( Nohut, mercimek,fasulye gibi)  folik asit yönünden zengin gıdalardır.Yumurta tüketmenizde bu konuda bir beslenme önerisidir.
Gönderdiğinzi son resimdeki tahlillerde ise kayda değer bir anormallik bulunmuyor.
Sonuç olarak şu aşamada beslenmenize dikkat etmeniz, folik asit eksikliği yönünden tedavi almanız ve geçmeyen enfeksiyonuza yönelik ilave tahliller yapılması ( akciğer filmi, gerekirse tomografi ve enfeksiyon araştırmaya yönelik testler gibi) uygun gözüküyor. Özellikle folik asit değerinizdeki düşüklük de halsizliğinizin nedenleri arasında olabilir.
Geçmeyen kusma ve bulantı şikayetleri için bir gastroenteroloji uzmanına ve öksürük şikayetleriniz için ise bir göğüs hastalıkları uzmanına da ileri muayene ve tahlil için başvurabilirsiniz.

Sağlıklı günler diliyoruz.