Tiroidit tedavisi var mıdır..

HOCAM SLM ULTRASONDA BOĞAZDA NODÜL GÖRDÜKLERİNİ VE GUATIR OLDUĞUMU SÖYLEDİLER ÜNV HASTANESİNE GİTTİM PEK NODÜL DİYEMEYİZ DEDİLER. T3 VE T4 NORMAL ÇIKTI TSH 5,71 CIKTI VE HAŞİMATO HASTALIĞIN VAR DEDİLER TİROİDİT PEKİ HOCAM BU HASTALIĞIN NEDENİ NEDİR TEDAVİSİ NEDİR GEÇER Mİ DÜZELİRMİYİM ÇOK KORKUYOR

Tahlil.com Cevabı : Bu hastalığın tanısında; kandaki tiriod hormonu, demir, sedimasyon, alkalen fosfataz ve ferritin değerlerine bakılır. Tiroid sintigrafisinde bez çok net görülmez. Ultrasonda ise nodüle benzer bir takım alanlar görüldüğünde, nodül tanısı koymak için hastalığın tedavi edilmesi beklenmelidir. Tedavi sonrası hâlâ bu alan görülüyorsa, nodül ihtimali var demektir. Virüs kaynaklı tiroit bezi iltihabı tedavisinde öncelikle ağrıyı dindirmek için ağrı kesici ilaçlar verilir. Eğer iltihap şiddetliyse ve ağrı geçmiyorsa hastaya kortizon verilebilir. Hastaların çoğunda iltihap kendiliğinden düzelir. Ancak hastaların %10’nunda kalıcı tiroid bezi yetmezliği (hipotiroidi) gelişir. Özellikle iyot alan hastalarda bu duruma daha çok rastlanır. Tiroid bezi iltihabı geçiren bu hastaların  %2’sinde hastalık tekrarlayabilir.