Trafik kazası sonrası kan testinde 42.4 mg/dl alkol çıktı.

Trafik kazası yaptım.Ticari araç kullanıyorum.Laboratuvarda yapılan kan testinde 42.4mg/dl oranında alkol çıktı.kasko şirketi bana bu değerin promil olarak 0.1 in üstünde olduğunu söyleyip kaksodan yararlanamayacağım belirtildi.ben alkol kullanmıyorum.bu sorunu nasıl aşarım.araştırdığım kadarıyla kandaki hacim baz alınırsa 0.042 ye denk geliyor.trafik kanunda hangisine göre değerlendiriliyor ?

Tahlil.com Cevabı : Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmıştır. Bu nedenle alkollü olarak yani bir bira içerek dahi direksiyona geçmemelisiniz. Promil konusunu yanlış araştırmışsınız. 42.4mg/dl alkol 0.424′e denk gelir ve kasko şirketinin istediği 0.1′den yüksek bir değerdir. Alkol kullanmayan birisinde bu kadar yüksek bir değer çıkmaz, belki düşük alkol oranı olduğunu düşündüğünüz bir bardaktan az bira, yarım kadeh şarap, likör içmiş veya alkollü çikolata yemiş olabilirsiniz.