WBC 18.1 -NE# 11.6 – LY#5.22 -MO#0.916 bunlar normal değerinden yüksek çıktı. MCV 79.7 -MCH 26.9 bunlarda düşük çıktı.Apandist başlangıcı olabilirmi?

merhaba benim 3 yaşında bir kızım var.5 gün önce karın ağrısıyla birlikte ayağa basamamasından dolayı acile gittik ve orada kan tahlili sonucu WBC 18.1 -NE# 11.6 – LY#5.22 -MO#0.916 bunlar normal değerinden yüksek çıktı. MCV 79.7 -MCH 26.9 bunlarda düşük çıktı.bunların sonucunda apandistten şüphelendiler.çocuk cerrahının muayenesi sonucunda apandist olmadığına karar verdiler.apandist başlangıcı olabilirmi? ya da başka bir şeymi var sizce? bunların yanında rutin idrar tahlili ,ALT kan tetkiği ve idrar kültürü yaptılar.bunlar normal çıktı.sizce ne yapmalıyım?tekrar çocuk doktoruna gidip baştan baktırmalımıyımmı?şimdiden çok teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı : 3 yaşına kadar wbc yani lökosit 17,5 değerine kadar normal kabul edilebilir.Sizin kızınızda da 18,1 çıkmış.Yani hafif yüksek.Diğer tetkiklerin de normal çıktığını belirtmişsiniz.Çocuk cerrahı da apandisit olmadığına karar vermişse şu anda endişe duymanıza gerk yok.Bir kaç gün sonra kan tahlilini tekrarlatın,wbc yine yüksek çıkarsa,tercihen çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanına danışın.