Yemeklerden sonra titreme,kan çekilmesi gibi bir hisle hastaneye gittim.Özellikle akşam yemeklerinden sonra hareketsiz kalınca,herhalde hazımsızlıktan bu şikayetler gelişti.

Yemeklerden sonra titreme,kan çekilmesi gibi bir hisle hastaneye gittim.Özellikle akşam yemeklerinden sonra hareketsiz kalınca,herhalde hazımsızlıktan bu şikayetler gelişti.Doktor ilk muayenede çok gazın var dedi.Kan testi sonuçlarımda alt değeri 76 çıktı,diğer değerler normal,ultrason yapan doktor karaciğerde orta derece yağlanma dedi.Siz ne önerirsiniz?

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle geçmiş olsun.ALT bir karaciğer testidir.Bu tüksek çıkmıştır.Ultrason muayenesinde de karaciğerde yağlanma görülmüş. ALT de karaciğe ryağlanmasında yüksek çıkan testlerden biridir.Ancak karaciğer yağlanması insülin direnci denen metabolik bir hastalığın da ön bulgusu olabilir.
Özellikle şikayetlerinizin yemeklerden sonra görülmesi reaktif bir hipoglisemi gibi bir metabolik hastalığı da akla getirebilir.
Bu nedenle insülin direnci yönünden açlık insülin değeri, HBA1C ve açlık kan şekeri  sonuçlarının da incelenmes uygun olabilir.
Hazımsızlık ve mide ve barsak şikayetleriniz var ise bir gastroenteroloji doktoruna da başvurabilirsiniz.

İnsülin direnci hakkında detaylı bilgi için tıklayınız....