Yumurtalıklarımda kistler var. Tedavi için cerrahi yöntem şart mı?

Merhaba sol yumurtaligimda 8cm civarinda over kisti var 2.kutu dogum kontrol hapim bitmek uzere fakat agrilar beni cok engelliyor bu kistin erimesi munkun mu tahlil sonuclarmda kistin kotu olmadigi anlasildi fakat korkuyorm illa cerahi islem mi gerekli bu kistin yumurtaliga zararli oldugunu okumustm

Tahlil.com Cevabı : Kötü huylu olmayan kistler için doğum kontrol hapı verilip bir müddet izlenir eğer küçülmüyor veya belli bir büyüklüğün üzerine çıkarsa perasyon ile alınır. Geçmiş olsun.