A-Z Filtre

BRUCELLA WRİGHT


Peynir hastalığı olarak da bilinen Brucella (malta humması) hastalığının tanısında kullanılan serolojik bir tahlil yöntemidir.
Özellikle enfeksiyon hastalıkları doktorları tarafından istenen bir tahlildir.


Bu Gönderiye 27 Adet Yorum Gelmiş
E******** :

Merhaba 7 haftalık gebeyim. Anti rubella ıg m negatif, ıg g ise (6.4) grayzone olarak çıktı. Ne demek bu ve ne yapılması gerekiyor


Cevap:

Merhaba, sorularınızı lütfen aşağıdaki linki kullanarak sorunuz.Bu alandan soru sorulmamakta ancak yorum yapılabilmektedir.
https://www.tahlil.com/soru-sor
Teşekkür ederiz.

s***************** :

Merhaba;nnGebe değilim. Ancak Anti Rubella IGG değer 39.79 IU/ML çıktı sorun var mı?nAntı rubella igm değer 0.22 çıktı normal mi?


Cevap:

Tahlil.com'a sorduğunuz tahlil sonuçlarını normal olarak yorumluyoruz.
Test sonuç değerlerinizde bir anormallik görülmüyor.

S********** :

Anti rubella igg testimin sonucu 30,50 pozitif çikti. 7 haftalik hamileyim. Sorun olurmu?


Cevap:

Rubella IG G pozitifliği hamilleik seyri üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz.

K************* :

Merhaba, Anti rubella IgGttesti yapıldı, çıkan değer yüksek görünüyor sebebi ne acaba? (Benim değerim *20.93 Pozitif, referans değer <10)


Cevap:

Anti rubella IgG testinin yüksek ve pozitif olması kızamıkçık engeksiyonunun ömceden geçirildiği anlamına gelmektedir.

A************ :

3 aylık hamileyim. Rubella tahlil değeri 2.3 Vahid IU/I


Cevap:

Raporda belirtilen referans değerleri de vermelisiniz.Bu konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

P***** :

Merhaba 2 aylık hamileyimnRubella tahlil değeri 120.3nAnti CMV IgG 250.0nAçıklaması nedir bunun yardımcı olabilirmisiniz


Cevap:

Tahlil.com'a gelen yüzlerce soru arasından belirtiğimiz kurallara göre sorulan sorular editörlerimizce onaylandıktan sonra doktorlarımızca  cevaplanmaktadır.

Sorunuzu belirtilen kurallara göre sormamışsınız.
Soruyu sorma aşamasında bu konuda gereken uyarılarda bulunmamıza rağmen bu tür uyarılara dikkat etmeyen sizin gibi bir çok okurumuz var.
 
Aşağıdaki uyarıları dikkatle okuyup sorunuzu tekrar sorunuz.
 
 

 

D******************* :

IgM 1.518 ve lgg 150 ne demek oluyor


Cevap:

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.

Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.
 
 
 

 

n** :

merhaba10 haftalik hamileyim anti rubella igG (kemiluminesans veya benzeri ) 148.5 pozitif bebek icin bir tehlikesi varmidir


Cevap:

Bizlere sorduğunuz tahlilleri inceledik, Tahlil sonuçlarınız normal.Herhangi bir problem veya sorun görülmüyor tahlil sonucunuzda.

A****** :

Merhaba 7 aylık hamileyim. Rubella testi yapdirdim sonuç Rubella igG 18.9 çıktı yanı pozitiv. Bu ne anlama geliyor, bebek için bir tehlike oluşurmu?


Cevap:

Rubella IGG pozitifliğinden korkmayın, geçirilmiş bir enfeksiyonu gösteriyor önceden. Gebelik için tehdit oluşturmaz.

k************* :

merhabalar 3 aylık hamile eşim yapaılan tahlillerden doktorumuz kızamıkçık virüsü pozitif çıktı bir test daha yapacağız dedi yine pozitif çıkması durumunda sonuç ne olur yardımcı olurmusunuz ?????


Cevap:

Farklı kızamıkçık testleri vardır.Tahlil sonuçlarınızı raporda belirtildiği gibi göndermeniz halinde yardımcı olabiliriz.

F******** :

Anti rubella IgG (Kemiluminesans veya benzeri) 9.10 Grayzone ne demek kötü mü? açıklaya bilir misiniz lütfen


Cevap:

Rubella IGG pozitifliğinden korkmayın.Önceden geçirilmiş bir enfeksiyon göstergesidir. Rubella IGM pozitifliği yeni geçirilmiş bir enfeksiyonu gösterir.

B*********** :

Merhaba 24haftalık hamileyim rubella lGg 171.3 (10) cıktı bu ne demek oluyor acıklayabilırmısınız lutfen


Cevap:

Endişe edecek bişr durum yok. Rubella IG G pozitifliği önceden geçirilmiş enfeksiyonu gösterir.Bebeği tehdit etmez. Rubella IG M pozitifliği ise gebelik yönünden risklidir:

A*************** :

Hocam Merhaba ,n 11 haftalik hamileyim.nRubella IgG 7,9 sinirda nRubella IgM 0,14 negatif nRubella IgG Avidite 73 % n Bu değerlerime bir yorumu sonucuna göre söyler misiniz Lütfen ? nnOncelikle Teşekkür ederim.


Cevap:

Merhaba, merak etmeyin korkulacak bir durum yok gebelik ve bebek yönünden. Rubella yüksek avidite çıkmış.Bu sonuç enfeksiyonun yeni değil de eski olduğu yönünde fikir vermektedir.Bu durumda enfeksiyon en az 1 ay ve hatta çok daha önce geçirilmiş anlamına gelir.

E*********** :

Hocam merhaba ben 12 haftalik hamileyim rubella 1.13 pozitif cikti sonra tekrar tahlil istedi enfeksiyon doktorum bu sefernAnti rubella igg 83.9 pozitif cikti sonra benden nRubella igg avidite testi istedi yaptirdim sonucu bekliyoz lütfen söyler misiniz bu değerler behiye bi tehlikesi var mı?


Cevap:

Bu duurmda rubella avidite sonucunu beklemek lazım. Rubella avidite testine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Rubella avidite testi nedir?

a******** :

eşimin Rubella IgG aviditet43,6-Pozitif olarak çıktı. bunun anlamı nedir


Cevap:

Sonucunuz sınırda çıkmış. Sınırda IgG Aviditesi: Sonuç % 40 ile % 60 arasında olmalıdır.
Bu sonuç yeni geçirilmiş bir enfeksiyon ile eskiden geçirilmiş bir enfeksiyon arasında doktorun ayırım yapması konusunda yeterli değildir.Bu durumda 15-20 gün sonra yeni bir test yapılarak her iki test arasındaki titre artış veya azalışı yorumlanarak buna göre bir değerlendirme yapılmalıdır.

Konuya dair aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Rubella avidite:

t****************** :

merhaba anti rubella ıgm sonuç:0,43 negatif anti rubella ıgg sonuç: 234,2 pozitif ayrıca rubella vidite sonuç: 88 çıkmış 8 haftalık hamileyim bu konuda korkulacak bir durum var mı yardımcı olablir misiniz?


Cevap:

Tahlil.com'a sorduğunuz tahlil sonuçlarını normal olarak yorumluyoruz.
Test sonuç değerlerinizde bir anormallik görülmüyor.

D********************* :

Merhaba rubella igg adivite değerim yüksek 0.71 cıkmış. Bu nedir bi sorun teşkil eder mi bebeğim için 9 haftalık hamileyim.


Cevap:

Sonuç gayet iyi.Gözünüz aydın. Yüksek avidite sonucu  enfeksiyonun yeni değil de eski olduğu yönünde fikir vermektedir.
Bu durumda enfeksiyon en az 1 ay ve hatta çok daha önce geçirilmiş anlamına gelir.
Bebeği tehdit eden bir durum görülmüyor.

Rubella avidite testi için detaylı bilgi almak için tıklayınız....

M**************** :

Degerim 0.64 çıktı tehlikeli mi?


Cevap:

Hayır değil. Test sonucunuz Yüksek IgG Avidite çıkmış.
Bu durumda sonuç % 60'dan büyük olmalıdır.
Yüksek avidite sonucu ise enfeksiyonun yeni değil de eski olduğu yönünde fikir vermektedir.
Bu durumda enfeksiyon en az 1 ay ve hatta çok daha önce geçirilmiş anlamına gelir.Bu da gebelik için bir tehdit oluşturmaz.

j******** :

geçen sene nisan ayında düşük yaptım ve rubella ıgg ıgm değerimde pozitif çıktı.1 seneden beri kan değerlerimi takip edildi değerlerim düzelmedi.bu durumda tekrar hamile kalabilirmiyim.


Cevap:

Sonuç olarak hamilelik sürecinde Rubella IG M pozitifliği arzu edilen bir durum değildir.Enfeksiyonun ne zaman geçirildiği ve titresi hakkında ise AVİDİTE testleri detaylı bilgi verebilir.

y********* :

merhaba.
şu an 16 haftalık hamileyim.rubella avidite testim58.00 çıktı(sınırda avidite aralığı 40-60) üç hafta sonra testi tekrarladığımızda 51.00 çıktı. doktorum 51 normaldir korkulacak bişey yok diyor ama benim kafamı hala kurcalıyor bu durum. hala sınırda olarak görülüyor olması normal midir?


Cevap:

Burada önemli olan klinik takibinizi yapan ve sonuçlarınızı değerlendiren doktorunuzun görüşü.
Avidite değeri yüksek çıkmamış.Doktorunuzun önerilerine uymanızı tavsiye ederiz.

d********** :

Mrb ben regl bitimi emin olmak için idrar testi yaptım negatif çıktı.Ama bir şey kafama takıldı bende şu aralar idrar yolu vs enfeksiyonu gibi bi durum varsa bu test sonucunu etkilemişmidir.Yani yanlış çıkmasına sebep olmuşmudur.Ayrıca teste güvenip rahat olabilirmiyim


Cevap:

İdrar yolu enfeksiyonu etkilemez ancak adetiniz normalde az veya kısa oldu ise 1 hafta sonra tekrarlamanızı öneririz..

y*********** :

RUBELLA, IgG sonuç 114 H pozitif çıkmış normal mi?


Cevap:

Evet normal.Rıbella IGM pozitifliği normal değildir.

e********* :

"İyi gunler son adet tarihim 19ocak.rubella IgG 345 pozitif IgM 0,51negatif toxoplazma IgG <5 negatif toxoplazma IgM 0,11negatif CMV IgM 0,26 negatif" doktorum bebegi takibe alicaz simdilik sorun gozukmuyor amniyosentez gerekebilir dedi yorumlarsaniz cok sevinirim bir risk tasiyormuyum


Cevap:

Sonuçlarınızda kayda değer bir problem görülmüyor, normal olarak değerlendirebiliriz.


m****** :

_ Anti CMV IgG    245,2         0-5,9    AU/mL    H

Anti Rubella IgG    203,9         0-4,9    IU/mL    H

SLMLAR ben 6 haftalık hamileyim kasıklarımda ve karın sol boşluğumda ağrı oluyor idrardada yanma oluyor yukarıdaki tahlili yorumlarsanız sevinirim


Cevap:

İdrar testi yaptırmanız uygun olacak kan tahlillerinizde ise gebelik yönünden bir sorun yok

Bilgi Yok :

Yapılan ilk tahliller sonucunda total kollestrolüm 260 LDL 188 Serbest T4'ler 0.92 Kortizol ise 16.3 çıkmıştır. Yine biyokimya laboratuvarındaki tahlillerde glikoz sonucum 99 çıkmıştır. İdarda yapılan kortizol tahlilinde kortizolüm 69 olarak tesbit edilmiştir. Anladığım kadarıyla kortizolüm kanda yüksek ancak idrarda normal çıkıyor. Fiziksel şikayetlerim hızlı kilo alımı ve verememe, vücutta oluşan yaraların iyileşmemesi, yüzde kızarıklık, alerjik sorunlar ve göbek ve bel kısmında yoğun çatlaklar biçiminde. Bu tahlilleri ne şekilde yorumlayıp, nasıl davranmam gerektiği konusunda aydınlatıcı tavsiyelerinizi bekliyorum. Zira tedavimi takip eden doktorlardan bu konuda net yanıtlar alamıyorum, her seferinde yeni bir tahlil isteniyor. Cevabınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.


Cevap:

Ayten Hanım,total kolesterol değeriniz yüksek bununla birlikte kötü huylu kolesterol olarak da bilinen LDL kollesterol testiniz de yüksek çıkmış.Glukoz testiniz ise normal..Kilo probleminiz olduğundan da bahsetmişsiniz.Anladığım kadarı ile doktor arkadaşlarım tanınızı tam koyamadıklarından ilave tahliller de istiyorlar.Benim tavsiyeleri gelince:öncelikle gerek kilo probleminiz gerekse kolesterol sorununuz için bir diyetisyenden destek alarak diyet uygulamanız.Düzenli yapılan egzersiz de yararlı olacaktır.Kolesterol düşürücü ilaç kulanıp kullanmamanız konusunda doktorunuz gerekli önerilerde bulunacaktır.Kortizol değerinize gelince ,kandan yapılan kortizol ölçümü,kanın sabah veya akşam alınmasına göre farklılık gösterir.Kortizol testinin ne zaman yapıldığından basetmemişsiniz.Sabah. 7.00-29.00 arası kabul edilebilir olan kortizol değeri akşam alınan kanda 7.00-17.50 değerlerine kadar inebilir.Açıkçası kandaki kortizol değerinizin de idrar da çıkan gibi normal olduğunu düşünüyorum.Ancak bu testler çalışılan laboratuvarın referans değerlerine göre de kimi zaman farklılıklar gösterebilmektedir.Bir endokrinoloji uzmanı size çok daha ayrıntılı bilgi verecektir düşüncesindeyim.

Bilgi Yok :

ayrıca 5 yıllık evliyim çocuğum olmuyor doktorlar sorun bulamadılar bu tahlil sonuçlarının bir etkisi olabilirmi plt tahlilimde 450 çıktı lütfen cevap yazın


Cevap:

Tahlil yorumları bölümümüzde sorunuza detaylı cevap verilmiştir.

Bilgi Yok :

Rubella lgG tahlil sonucum 57.2 çokmu yüksek ne anlama geliyor ayrıca T.Testosteron sonucum1.21 çıktı ne anlama geliyor bilgilendirirseniz sevinirim