Damağımda Oluşan Kırmızı Ve Beyaz Kabarıklıklar

Merhaba 10 gün kadar önce damağımda beyaz kabarıklıklar meydana gelmeye başladı doktora gittiğimde bunun bi boğaz enfeksiyonu olup antibiyotik kullanmamı söyledi antibiyotiği kullanıyorum bitmesine çok az kaldı ama bu kabarcıklar geçmedi ve kırmızı kabarcıklar biraz daha fazlalaştı bademciğimde küçük beyaz bir kabarcık daha görünüyor işimden dolayı dahiliye doktoruna gidemiyorum onun için önce sizden fikir almak istedim teşekkür ederim . Fotoğrafı ekliyorum

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, erişkinlerde görülen boğaz enfeksiyonlarının yaklaşık %80 i viral enfeksiyonlardır ve viral enfeksiyonların tedavisi antibiyotik değildir. Sizin boğaz enfeksiyonunuzun nedeni olarak bakteri veya viral enfeksiyon ayrımı yapıldı mı bilmiyorum. Eğer nedeni viral enfeksiyon ise zaten size bir faydası olmayacaktır. Aksine verilen antibiyotik normal olarak ağızda bulunan bakterileri de öldürerek boğaz florasını bozabilir. Bu sene çok sayıda virus üst solunum yolu enfeksiyonu yapmakta ve viral enfeksiyonlar 3 haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle kan ve viral sürüntü testlerinizin yapılarak öncelikle tanı koyulmalıdır. Tabi dişlerinizin de muayenesini ve çürük diş varsa tedavisini yaptırmanız yerinde olacaktır.

Boğaz ve ağızdaki beyaz lezyonlar nadiren mantar enfeksiyonu da olabilir. Ancak bunun için bir enfeksiyon uzmanının muayenesini öneririm. Gönderdiğiniz resimdeki lezyonlar daha çok viral enfeksiyon lehine değerlendirilebilir. Ancak kan ve viral sürüntü testleriyle desteklenmesi gereklidir.

sağlıklı günler dilerim.