Doktorumuz midedeki yaranın kansere dönebileceğini söyledi Gerçekten bu risk var mı?

18 yaşında erkek hasta . Doktor midesindeki yaranın kansere dönüşebilme riski olduğunu söylemiş böyle bir risk var mı. Varsa nelere dikkat etmeliyiz nasıl bir yol izlemeliyiz tedavi süreci nasıl olmalı hocam?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sonuçlarınızı inceledim.Kan tahlil ve biyopsi sonuçları var. Kan tahlilleri kanser ile direkt alakalı değil. Kayda değer bir problem yok bu yönden ve midede yara olarak belirtilen problem ile alakalı değiller. Gelelim gastroenteroloji bölümünde mideden alınan biyopsi sonucuna. Burada intestinal metaplazi bulgusu ortaya çıkmış. Evet bu normal değil ancak şu aşamada kanser yönünden bir bilgi vermiyor sonucunuz. Neoplazma rastlanılmamıştır yazıyor sonuçta yani kanser hücresi bulunmamış. Fakat intestinal metaplazi de normal bir durum değil. Sonuçta çıkan intestinal metaplazi tanısı ile ilgili sizi kısaca bilgilendireyim.
İntestinal metaplazide mide ve yemek borusundaki hücreler bir nevi kimlik değiştirir. Mide ve yemek borusundaki hücreler, ince bağırsak hücrelerine benzeyecek şekilde değişirler. Sindirim sistemindeki bakteriler ( Helikobakter pilori bakterisi gibi)  ve yiyecekler arasındaki bir etkileşim intestinal metaplaziye neden olan bazı kimyasallar üretebilir.Bu durum kronik reflüsü olan kişilerde daha sık görülür.Reflüye sebep olabilen çikolata, kahve, baharatlı gıdalar, mayalı yiyecekler gibi ürünlerin daha az tüketilmesi intestinal metaplaziyi önleyebilir.
İntestinal metaplazi  kanser için bir risk faktörü olarak kabul edilir. Bu durum kanser değildir  ancak ona doğru atılmış bir adım olarak değerlendirilebilir. Doktorunuz da bu yüzden sizi bilgilendirmiş. İntestşnal metaplazinin nedenlerinin araştırılması ve buna göre önlemlerin planlanması da gerekir.
Eğer bu hastalığa Helikobakter pilori enfeksiyonunun sebep olduğu anlaşılırsa bu bakteriyi yok etmek için antibiyotik tedavisi planlanır.Ayrıca  yemek borusu  ve midenin iyileşmesi için vücutta asidi azaltan ilaçlar da verilir.bu hastalığı olan kişiler zararlı gıdaları tüketmemelidir. Reflü gibi gastrointestinal rahatsızlıkları olan kişilerin yağlı veya baharatlı ya da kızarmış yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Bunun yanı sıra tuzlu yiyecekler ve alkol da zararlıdır. Buna yönelik tedbirler de alınmalıdır.

Geçmiş olsun dileklerimizle,