Guatr Ameliyatı Olmalı Mıyım?

Klinik Bilgi: Tiroid sol lobdaki 4x3 cm nodülden İİABMakroskopi: 6 adet yayma 1MGG 4PAP 1HEMikroskopi: Eritrositlerin, akışkan kolloidin bol histiositlerin izlendiği bir zeminde, tek tek hücreler, gruplar şeklindedökülmüş benign karakterde tiroid folikül epitel hücreleri izlendi.Tanı: BENİGN (BETHESDA 2023), tiroid bezi sol lob, İİAB bu sonuca göre ameliyat gerekli mi

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, öncelikle sonucunuz temiz çıkmış. Yani kanseri düşündüren bir bulgu yok. Ancak  belirttiğiniz sonuca  göre Tiroid sol lobda 4x3 cm nodül var. Bu büyük sayılabilecek bir nodül. Bu nedenle ameliyat gündeme gelebilir. Doktorunuz muhtemelen ameliyat önerecektir. Tabii en son kararı muayeneniz sonrası bir genel cerrahi doktoru vermelidir. Geçmiş olsun dileklerimizle.