Prendol Korti̇zol İlaci HIV test sonuçlarını etkiler mi?

Hocam merhabalar 2023 yılında yüz felci geçirdim ve yaklaşık 20 gün prendol 16 mg kullandım ve 2023 Ağustos ayında şüpheli ilişkim olmuştu ve 2024 13 Şubata kadar anti HIV 4 nesil combo testlerim ve en son 178 gün negatifim var bundan sonra sonuç değişir mı konuyu kapatayım mı yoksa kullandığım ilacın HIV e etkisi var mı

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, bilimsel çalışmalara göre hangi ilaç olursa olsun, ilaç kullanımı HIV test sonuçlarını asla değiştirmez.
Zira HIV testlerinde HIV virüsüne dair Antikor ve Antijen araştırılır. Bu antijen ve antikorlar virüse spesifik olduğu için ilaç kullanımından asla etkilenmezler. Yani kanda var olup olmadıkları enfeksiyona yakalanma durumuyla ilgililidir. Enfeksiyona yakalanıldığında kullanılan ilaçtan bağımsız olarak kanda tespit edilir. Buradan da anlaşılacağı gibi kullanmış olduğunuz prednol isimli kortizol ilacı test sonuçlarını asla etkilemez. Kullandığınız ilacın HIV test sonucuna bir etkisi olmadığı için ve ilişkiden sonraki 178. günde test sonucunuz negatif olduğu için HIV enfeksiyonun sizde olmadığı net bir şekilde anlaşılıyor.Konuyu tamamıyla kapatabilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.