Hiv Testi Sonucu

Hocam merhabalar ben 22 yaşında erkeğim. Hocam ben 13 Nisan günü şüpheli bir ilişki yaşadım vajinal ilişki sırasında korundum ama kadın bana ağızdan ilişki yaptığı zaman korunmadim. 15 Nisan günü test yaptırdım sonuçlarım bu şekildedir.30 Nisan günü test sonuçlarını doktoruma yorumlattim doktorum testi erken yaptırdığımı 1 ay sonra tekrar gelmem test vermem gerektiğini şimdilik bir sıkıntı olmadığını söyledi. Hocam benim sorum şu ben daha önce de test yaptırmıştım ve anti hiv anti hcv değerlerim hep negatif yani 0 yazıyordu (ondan önce hiç ilişkim olmadı diş hekimliği öğrencisiyim diye yaptırmıştım) şimdi o şüpheli ilişkiden sonra anti hiv 0.07 anti hcv 0.09 yazmaya başladı ama ben korunduğuma eminim testi yaptırdiktan sonra 2 3 gün içinde antikor oluşmuş olabilir mi internette 3 hafta sonrasında oluşur yazıyor aklıma çok takılı kalıyor detaylı açıklarsanız çok sevinirim hocam teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba test sonuçlarınızı inceledim. 2022 ve 2023 yıllarında farklı zamanlarda Anti HCV, HBS ve HIV testleri yaptırmışsınız hepsi de net bir şekilde negatif çıkmış. Anti HBS testinizin pozitif çıkması ise Hepatit B enfeksiyonuna karşı koruyuculuğunuz olduğunu gösteriyor.
Gelelim şu anki durumunuza, doktorunuz gereken bilgiyi vermiş. Evet şüpheli ilişki sonrası HIV testini çok erken yaptırmışsınız. Bizim önerimiz şüpheli ilişki sonrası Anti HIV testi 3 ay sonra yapılmalı eğer 4. nesil test yapılacak ise de ( bu testler hem HIV antijeni hem de antikorunu araştırır)  ilişki sonrası 4. hafta bitiminde yapılması.

Sizin sonuçlarınıza gelirsek HIV test sonuçlarının negatif olması için değerin 1.0' değerinin altında olmasıdır. Yani negatif sonuç illaki 0.0 olmaz. 1.0 ın altında olması kaydıyla sizde çıkan 0.07,  0.09 hatta 0.150 veya 0.250 gibi değerler de negatif kabul edilir. Sonuç olarak önemli olan HIV ttest sonucunuz 1.0 ın altında olmasıdır. Ne

Sonuç olarak HIV testlerini değerlendirirken önemli olan değerlerin normal aralıklar içinde olması.Normal aralıklar içinde olan HIV  değerleri negatif kabul edilir.Bu nedenlerle değerlerde artış veya azalmanın normal değerler içinde olması kaydıyla klinik bir anlamı yoktur.

Sonuç olarak belirttiğiniz değerlerin normal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak son şüpheli ilişkiden sonra HIV yönünden test yaptırmak isterseniz 13 Nisan tarihinden 3 hafta sonra 4. nesil HIV testi veya 3 ay sonra Anti HIV testi yaptırmanız yeterli olacaktır. Fakat  belirttiğiniz ilişki türünü değerlendirdiğimizde vajinal ilişki sırasında korunmuş olmanız sizi enfeksiyon riskine karşı önemli olanda koruyacaktır. Ağızdan ilişki ile ise size HIV bulaşma riski çok düşüktür. Panik olmanızı gerektiren bir durum olmadığını düşünüyorum.

Benim önerim tercihen ilişkiden 3 ay sonra sadece Anti HIV testi yaptırmanınzın yeterli olduğunu yönündedir.

Sağlıklı günler dilerim.