Migren Düzen Seven Bir Hastalıktır

31.08.2018 09:28
Migren; ataklar halinde gelen, baş ağrısı, ışık ve ses hassasiyeti oluşturan bir baş ağrısı çeşididir. Bu ataklar kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, bazı hassasiyetler neticesinde ortaya çıkan kişilerde vardır.
Migren Düzen Seven Bir Hastalıktır
A

Migren; ataklar halinde gelen, baş ağrısı, ışık ve ses hassasiyeti oluşturan bir baş ağrısı çeşididir. Bu ataklar kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, bazı hassasiyetler neticesinde ortaya çıkan kişilerde vardır.

Ancak bilinen gerçek şudur ki; migren, düzenli yaşayan kişilerde daha az atak yapar. Yani; ne zaman yaşam düzeyinizde bir değişiklik olsa, migren bunu karşınıza baş ağrısı olarak çıkarır.

Özellikle Pazar günleri migren ağrısı daha sık görülür. Çünkü kişi her zaman uyandığından daha geç uyanmış ve düzenini bozmuştur. İşte bu durum migrenin kol gezdiği bir durumdur ve hemen hafif ataklar yapmaya başlar. Hatta sınav dönemlerinde daha az uyuyan migren hastalarında görülen baş ağrılarının sebebi de budur.

Hava değişiminin de migreni etkilemesi bu sebepledir. Vücut, alışık olmadığı bir hava düzenine geçtiğinde, bir süre uyum problemi yaşar. İşte migren hastaları bu durumu baş ağrısı atakları olarak hisseder. Özellikle karasal iklim ve deniz iklimi arasında yaşanan hava değişimleri, alışık olunmayan nem oranına uyum sağlamakta çok zorlanır. Bu durumda migren atakları daha şiddetli görülebilir. Ayrıca rüzgarlı ve buna bağlı olarak tozun yoğun olduğu havalar da migreni tetikler. Çünkü migren, vücudun tamamıyla ortaklaşa çalışan bir mekanizmadır. Solunum sisteminden giren tozlar, nefes almayı güçleştirir ve yeterince oksijeni sağlanmayan beyin, migren ataklarıyla ortaya çıkar.

Bunun dışında kişinin kendi hassasiyetleri de olabilir. Bu tıpkı alerji gibidir. Yani bazı besinler kimi migren hastalarında atak yapmazken, kimi migren hastalarında ağrıya sebep olabilir. Bu besinlerin başında narenciye ürünleri gelir. Migren hastası, kendi hassasiyetini tespit etmeli ve bu besinlerden uzak durmalıdır.

Tüm migren hastalarını rahatsız eden ortak gıdalar ise; başta kafeinli gıdalardır. Bu sebeple migren hastaları özellikle yoğun kahvelere karşı mesafeli olmalıdır. Bunun dışında vücudun her kısmına ayrı zarar veren alkol, sigara potansiyel bir migren tetikleyicidir. Migren ataklarını sıklaştırmakla kalmaz; aynı zamanda şiddetini de artırır. Arada bir tüketilen alkol, zaten düzeni de alt ettiği için, düzen düşkünü olan migreni ayaklandırır ve ciddi rahatsızlıklara yol açar.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Şeker hastalığı, erken teşhis edildiğinde ilerlemesi önlenir ve kişi normal olarak hayatına devam edebilir
Ses Kaybı Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Ses kaybı; sesin tamamen kaybolması olarak tanımlanır
Graves Hastalığı Nedir?
Graves hastalığı hormonal bir hastalıktır
Gebelikte Yetersiz Beslenme Bebeğin Sağlığını Bozabiliyor
Gebelikte beslenme şüphesiz ki çok önemlidir
Biberon Çürüğü ve Koruma Yolları
Bebek, ebeveyn yönlendirmesi ile hayatına yön veren bir varlıktır
Fazla Stres Bağırsak Hastalıklarının Nedeni Olabilir.
Yaşantımızda bolca var olan kaygı ve stres, pek çok hastalığın kaynağı olduğu gibi bağırsak sorunlarının da önemli nedenlerindendir
Molluskum Kontagiozum Hastalığı Nedir?
Molluskum kontagiozum hastalığı bir virüs türü olan poxvirus tarafından ortaya çıkan derinin iyi huylu bir hastalığıdır
Farenjit Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Farenjit, boğaz enfeksiyonudur
Kabakulak Nedir ve Nasıl Bulaşır? Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?
Kabakulak hastalığı, genellikle 5-10 yaş arası çocuklarda görülür
Romatoid Artrit Hastalığı (İltihaplı Romatizma) ve Tedavisi
Romatoid Artrit, halk arasında iltihaplı romatizma denilen ve en sık görülen eklem bağ dokusu hastalıklarından biridir
Hava Kirliliğinin Gebeler Üzerindeki Etkisi ve Ölümlerdeki Payı
Hava kirliliği, bilinci oturmaya başlamış ancak çaresi yeterince üretilememiş veya yaygınlaşmamış bir problemdir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com