Migren Düzen Seven Bir Hastalıktır

31.08.2018 09:28
Migren; ataklar halinde gelen, baş ağrısı, ışık ve ses hassasiyeti oluşturan bir baş ağrısı çeşididir. Bu ataklar kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, bazı hassasiyetler neticesinde ortaya çıkan kişilerde vardır.
Migren Düzen Seven Bir Hastalıktır
A

Migren; ataklar halinde gelen, baş ağrısı, ışık ve ses hassasiyeti oluşturan bir baş ağrısı çeşididir. Bu ataklar kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, bazı hassasiyetler neticesinde ortaya çıkan kişilerde vardır.

Ancak bilinen gerçek şudur ki; migren, düzenli yaşayan kişilerde daha az atak yapar. Yani; ne zaman yaşam düzeyinizde bir değişiklik olsa, migren bunu karşınıza baş ağrısı olarak çıkarır.

Özellikle Pazar günleri migren ağrısı daha sık görülür. Çünkü kişi her zaman uyandığından daha geç uyanmış ve düzenini bozmuştur. İşte bu durum migrenin kol gezdiği bir durumdur ve hemen hafif ataklar yapmaya başlar. Hatta sınav dönemlerinde daha az uyuyan migren hastalarında görülen baş ağrılarının sebebi de budur.

Hava değişiminin de migreni etkilemesi bu sebepledir. Vücut, alışık olmadığı bir hava düzenine geçtiğinde, bir süre uyum problemi yaşar. İşte migren hastaları bu durumu baş ağrısı atakları olarak hisseder. Özellikle karasal iklim ve deniz iklimi arasında yaşanan hava değişimleri, alışık olunmayan nem oranına uyum sağlamakta çok zorlanır. Bu durumda migren atakları daha şiddetli görülebilir. Ayrıca rüzgarlı ve buna bağlı olarak tozun yoğun olduğu havalar da migreni tetikler. Çünkü migren, vücudun tamamıyla ortaklaşa çalışan bir mekanizmadır. Solunum sisteminden giren tozlar, nefes almayı güçleştirir ve yeterince oksijeni sağlanmayan beyin, migren ataklarıyla ortaya çıkar.

Bunun dışında kişinin kendi hassasiyetleri de olabilir. Bu tıpkı alerji gibidir. Yani bazı besinler kimi migren hastalarında atak yapmazken, kimi migren hastalarında ağrıya sebep olabilir. Bu besinlerin başında narenciye ürünleri gelir. Migren hastası, kendi hassasiyetini tespit etmeli ve bu besinlerden uzak durmalıdır.

Tüm migren hastalarını rahatsız eden ortak gıdalar ise; başta kafeinli gıdalardır. Bu sebeple migren hastaları özellikle yoğun kahvelere karşı mesafeli olmalıdır. Bunun dışında vücudun her kısmına ayrı zarar veren alkol, sigara potansiyel bir migren tetikleyicidir. Migren ataklarını sıklaştırmakla kalmaz; aynı zamanda şiddetini de artırır. Arada bir tüketilen alkol, zaten düzeni de alt ettiği için, düzen düşkünü olan migreni ayaklandırır ve ciddi rahatsızlıklara yol açar.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Prostat hastalıklarına Önlem Almak Mümkündür
Prostat; mesanenin arka kısmında yer alan bir salgı bezidir
Zootonik Hastalıklar Nelerdir?
Zootonik hastalıklar, hayvanlardan bulaşan hastalıklar anlamına gelmektedir
Plastik Şişeler Neden Sağlıksız?
Özellikle yaz aylarının geldiği ve suya olan ihtiyacımızın maksimum seviyelere ulaştığı bu günlerde pet şişe kullanımları da büyük oranda artmaktadır
Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?
Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir
Kalp Kapak Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?
Kalp; toplam 2 karıncık ve 2 kulakçık yapısından kan geçişlerini sağlayan, 4 adet kapağa sahip olan bir yapıdır
Mevsim Geçişlerinde Göz Hastalıklarına Dikkat
Mevsim geçişlerinde insanların bağışıklık sistemi zayıflar ve hava şartları dengesiz olduğundan daha sık hastalanır
tahlil.com
tahlil.com