Hayat Kurtaran İlk Yardımlar

Yayın Tarihi : 2017/09/20 13:49 • Güncelleme Tarihi : 2017/09/20 13:49 •
Evde, okulda, sokakta, iş yerinde meydana gelen ani kazalarve karşımıza çıkan hastalıklara doğru müdahale yapılmadığında kişi hayatınadahi kaybedebilir
Hayat Kurtaran İlk Yardımlar

Evde, okulda, sokakta, iş yerinde meydana gelen ani kazalarve karşımıza çıkan hastalıklara doğru müdahale yapılmadığında kişi hayatınadahi kaybedebilir. Bu sebeple yapılacak ve yapılmaması gereken her davranış çokönemlidir. Peki hangi durumlarda hangi müdahaleyi yapmak doğrudur?

Bayılma: belki de en sık rastlanan beklenmedik kazalarasebep olur. Bayılmaların pek çok sebebi olabilir. Bu sebeple görülme sıklığı dabir hayli fazladır. Kişi bayıldığında yapılacak doğru müdahale, sırt üstüyatırıp ayaklarını kaldırmaktır. Bu sayede kan akışı düzenlenir. Kıyafetleri gevşetmekve nefes alabileceği ferah bir ortam oluşturmak gereklidir. Eğer hastakusuyorsa başı yan çevrilmelidir. Bayılma anında yapılmaması gereken davranışise, uyanması için hastayı sarsmak, kolonya koklatmaktır.

Kalp krizi, kişi kalp krizi geçiriyorsa ilk yapılmasıgereken yarı oturur pozisyona getirip kıyafetlerini gevşetin. Hava alabileceğiaçık bir alan oluşturun. Sağlık ekipleri gelene kadar yetkili değilsenizmüdahalede bulunmayın. Kalp krizi esnasında yapılmaması gerekenler, hastayısırtüstü yatırmayın ve hastayı yoracak hareketler yaptırmayın özellikleöksürmeye çalışmak çok yanlış bir davranıştır.

Yanık, yapılması gereken, yanan yeri akan suyun altınatutmaktır. Şok durumunu engellemek için hastaya maden suyu ve ya az tuzlu suiçirilebilir. Soğuk buz uygulamak doğru değildir yanığın şiddetini artırabilir.

Zehirlenme, solunum yolu zehirlenmelerinde ortamhavalandırmak, kimyasal zehirlenmelerde bol su ile yıkamak doğru davranıştır. Kişizehirli bir şey yutmuşsa kusturmaya çalışmayın. Boğazın daha çok tahrişolmasına yol açmış olursunuz.

Havale, özellikle çocukların sık rastladığı birrahatsızlıktır. İlk yapılması gereken ılık su ile ıslatılmış bezlekoltuk altları ve eklem yerleri ıslatılmalıdır. Yetersiz kalırsa odasıcaklığındaki suyla hastaya duş aldırılmalıdır. Havale geçiren hastalar üşümüşhissederler. Bu durumda en yanlış davranış hastayı kalın giydirmek ve üstünüörtmektir.

Tabii bu ilk yardımları yaparken ambulansa haber vermeyiihmal etmeyin. En doğru müdahale bilinçli kişiler tarafından yapılandır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?