Anksiyete Menopoz Sürecini Zorlaştırıyor!

Yayın Tarihi : 2018/05/24 08:55 • Güncelleme Tarihi : 2022/02/09 09:49 •

Anksiyete bozukluğu, gereğinden fazla endişe duyma olarak tanımlanabilir

Anksiyete Menopoz Sürecini Zorlaştırıyor!

Anksiyete bozukluğu, gereğinden fazla endişe duyma olarak tanımlanabilir. Kişinin yaşamını oldukça zorlaştıran bu hastalık; özellikle menopoz süreci yaşayan kadınları ciddi ölçüde etkilemektedir. Yapılan araştırmalar anksiyeteye sahip menopoz sürecindeki kadınların, anksiyetesi olmayan menopoz sürecindeki kadınlara oranla çok daha fazla zorlandığını göstermiştir. Menopozun en büyük şikayeti; sıcak basması, anksiyeteli menopoz kadınlarını çok daha sık etkilemektedir. 

Menopoz Neden Zor Bir Süreçtir?

İnsan hayatında hormonların ciddi değişimi iki kez yaşanır ve bu iki dönemde ağır geçen sürelerdir. Çünkü hormonlar, homeostazinin yani kararlı iç dengenin sağlandığı ve buna uyumun bir sürece ihtiyacı olduğu dönemdir. Yani hormonların salgılanması, organlarda ve bilinçte değişimlere yol açar. Bu değişimlere uyum sağlamak her zaman kolay değildir. 

Değişim sadece iç organlarda yaşanmaz, hormonların etki alanına kişinin fiziği yani dış görüntüsünün yanında, psikolojisi de etkilenir. Bu sebeple kişinin hayatına iki kez giren hormon değişim süreçleri oldukça zorlu süreçlerdir. 

Bu süreçlerin ilki ergenliktir. Ergenlik; üreme hormonlarıyla birlikte, büyüme hormonlarının da tavan seviyede salgılanmaya başlamasıyla birlikte; kişinin daha önce hissetmediği pek çok duygu ve hissi yaşamaya başladığı dönemdir. Bu dönem doğru tanımlanamaz ve üzeri kapatılırsa, sağlıkzsız bir ergenlik ve dolayısıyla sağlıksız bir yetişkinlik anlamına gelir. Cinsel problemler ise, bu sağlıksız benliğin en başında gelir. 

İkinci zor süreç ise; artık hormonların vücuttan çekildiği dönem olan; kadınlar için menopoz, erkekler için antropoz denilen dönemdir. Özellikle kadınlarda bu dönemde cinsel hormonlar çekilir, adet döngüsü sona erer. Haliyle vücudun yıllarca alışmış olduğu düzen değişir ve yerini metabolizmanın yavaşladığı, hormonların daha az salgılandığı bir dönem alır. Tabii bu dönem beraberinde; aşırı terleme, sindirim sorunları, tahammülsüzlük gibi kavramları da getirir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?