Skleroterapi Nedir?

15.08.2016 05:16 | Güncelleme: 15.03.2021 04:11 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Skleroterapi uygulaması, deri altındaki damarların gereğinden fazla genişlemesiyle oluşan varisin tedavisinde kullanılmaktadır.
Skleroterapi Nedir?
A

Skleroterapi uygulaması, deri altındaki damarların gereğinden fazla genişlemesiyle oluşan varisin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntemde tedavi edilecek varise iğne yoluyla girilerek tedavi edici ilaç enjekte edilir. İşlem ağrısız ve acısızdır. İyileşme oranı oldukça yüksektir. 

Skleroterapi Her Varise Yapılır mı?

Varis, dereceleri göre ayrılabilen bir hastalıktır. Yani her varis aynı oranda genişliğe sahip olmadığından aynı tedaviye cevap vermeyebilirler. Skleroterapi, her varise etki eden bir uygulama değildir. 

Varisler, gençlerde ve kilolu olmayan kişilerde de görülebilir. Ancak bu kişilerde daha hafif seyreder. Bunun yanında henüz varis oluşmaya başlayan kişilerde de varisler başta sadece damar belirginleşmesi olarak fark edilir. Skleroterapi, bu aşamadaki varis hastalarına uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Daha fazla genişlemiş, oldukça mor görüntüye sahip varislerde etkisi bir hayli azdır. Hatta hiç bir etkisi dahi görülmeye bilir. 

Skleroterapi Nasıl Uygulanır?

Skleroterapi, hastane ortamında ve uzman gözetimi altında yapılmalıdır. Varisin durumuna göre seans sayısı belirlenir. Tek seansta 15 damara kadar müdahale edilebilme şansı vardır. Kişide jel ile lokal uyuşukluk sağlanır. İnce iğneler vasıtasıyla damara girilerek işlem gerçekleştirilir. İşlem sonrasında bir kaç gün sargı ile durulması tavsiye edilir. İşlem bittiğinde kişi evine gidebilir yürümesinde bir mahsur yoktur.

Skleroterapi Kimlere Uygulanmaz?

Skleroterapi neticede vücuda yapılan bir müdahaledir ve herkes için uygun değildir. Peki skleroterapi kimlere yapılmaz:

diyabetik kişiler,

karaciğer, akciğer, böbrek hastalığı olanlar,

damar hastalığı olanlar,

alerjik reaksiyonu yüksek kişiler,

gebelik ve emzirme döneminde olan kişiler,

kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olan kişiler için skleroterapi uygun bir tedavi değildir. Ancak mevcut olan engelin bitmesi ve üzerinden yeteri kadar zaman geçmesinden sonra bu uygulamalar yapılabilir. Tabii ki öncelikle bir hekimin görüşü alınmalıdır.Boyunda Bulunan Lenf Bezi Şişlikleri Nasıl Değerlendirilmelidir?
Boyun bölgesinde yer alan lenf bezlerinde zaman zaman görülen şişlikler kişileri tedirgin edebilir
Fibromiyalji ve Tedavisi
Fibromiyalji, son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz tükenmişlik sendromu veya kronik yorgunluk sendromunun bir diğer ismidir
Diş Apsesini Hafife Almayın!
Diş kökünde enfeksiyon gelişimi sonucu apse oluşur
Stockholm Sendromu Nedir?
Stockholm sendromu, kişinin kendine zarar veren bir kişiyle zamanla duyduğu sempati veya yakınlık olarak açıklanmaktadır
Dakriyoadenit Nedir?
Dakriyoadenit, göz yaşı bezinin iltihaplanmasına verilen bilimsel isimdir
Osteoartrit (Kireçleme) Nedir?
Osteoartrit veya daha yaygın bilinen ismi ile kireçlenme, eklemler arası kıkırdak dokunun zedelenmesi sonucu oluşan eklem kitlenmeleri veya aşınması halidir
 Ascaris Lumbricoides Nedir?
Ascaris lumbricoides,  Ascarididae familyasının bir üyesidir
Cushing Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Cushing sendromu  bir endokrin hastalığıdır
Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri ve Nedenleri
Panik atak son yıllarda sıkça konuşulan psikiatrik hastalıkların arasında yerini almıştır
Koku Alamama Nedir?
Sağlıklı kişiler için kokuları algılayabilmek sıradan bir durumdur, fakat koku kaybı yaşayan insanlar için bu durum mutsuzluk sebebidir
Salpenjit: Fallop Tüpü İltihabı
Salpenjit, fallop tüplerinin iltihaplanmasına verilen isimdir
Sakro-İlyak Ağrı ve Nedeni
Sakro-İlyak ağrı, kuyruk sokumu bölgesindeki yoğun ağrıyı ifade eder
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com