ASCUS Nedir? Smear Sonucunda ASCUS Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

08.09.2018 06:37 | Güncelleme: 16.04.2020 02:40 | Yazar: Dr. Cem Argun
Servikal smear testi sonrası bazı tahlil sonuçlarında ASCUS sonucu çıkmaktadır.Jinekolojik muayene sonrası yapılan smear sonucunda ASCUS çıkması durumunda hastayı neler beklediği ve ASCUS çıkarsa ne yapılacağı ve ASCUS'un ne anlama geldiği konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
ASCUS Nedir? Smear Sonucunda ASCUS Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?
A

Servikal smear testi yaptıran kadın ziyaretçilerimiz, patoloji raporlarında ASCUS çıktığında merak edip bizden yorum istiyorlar.
Kadın doğum muayenelerinde PAP smear sonucunda ASCUS tanısı konması durumunda bu ne anlama gelmektedir?
Tahlil.com olarak bu konuya açıklık getirmek istiyoruz.

ASCUS Nedir?

ACUS,  İngilizce 5 kelimenin baş harflerinden adını almıştır.Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance kelimelerinin kısaltması ASCUS olarak tanımlanmştır. Bu terimleri Türkçe'ye çevirdiğimizde ise bir patoloji tahlili olan ve servikal smear sonrası yapılan incelemede bazı tipik olmayan hücresel değişimlerin varlığı anlamına gelmektedir. Ancak bu değişimler kanser tanısı olduğu anlamına gelmemekte fakat klinik takibin gerekebileceğini göstermektedir.
ASCUS kadınlarda rahimden( serviksden) alınan smear sonrası birtakım hücresel değişimler olduğu ancak bu değişimlerin kansere bağlı olup olmadığını anlamak için bilgi vermektedir.
Günümüzde rahim agzı hastalıkları, cinsel yolla bulaşan HPV (Human Papilloma Virus) virüsü enfeksiyonunun giderek son derece önemlidir.Rahimden smear incelenmesi de bu sebeple önem kazanmıştır.
Smear testi sonrası ise bazı tahlil sonuçlarında ASCUS şeklinde tanımlamalar olmaktadır.Smear tahlil sonucunda  ASCUS terimini görenlerde sonucun ne olduğu konusunda meraklanmaktadır.
ASCUS, rahimden smear incelemesi sonrası patoloji raporuna göre sebebi veya önemi tam bilinmeyen hücrelerin varlığı anlamına gelmektedir.
ASCUS değerlendirmesine göre kadın doğum doktorları hastalarından gerek görürse ilave tahliller de isteyebilir.

Smear Sonucunda ASCUS Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

Alınan smear sonrası yapılan patolojik inceleme sonrası menopozda olmayan ve üreme çağındaki bir kadında ASCUS çıkması durumunda hemen paniğe kapılmaya gerek yoktur.
Bu durumda çoğunlukla izlenen yol bir şey yapmadan bekleyip 6 ile 12 ay sonrası hastada smear testinin tekrarlanmasıdır.

ASCUS Sonucu Nasıl Yorumlanmalıdır?

ASCUS sonucunu hastanın muayenesini ve smear testini yapan kadın doğum doktoru yorumlamalıdır.
Hastanın klinik durumu bilen kadın doğum uzmanı doktor gerek duyarsa smear tahlili incelemesini yapan patoloji uzmanıyla da görüşerek kolposkopi ve nihayet biyopsi yapma yoluna da girebilir.
Fakat bu sıkça izlenen bir yol değildir.
İncelemeye tabii tutulan hastadan doktorca sıvı bazlı servikal smear örneği alınmış ise şüphe durumunda hastaya HPV virüsü de bakmak gerekmektedir.
Bilindiği üzere HPV virüsü enfeksiyonu kadınlarda serviks kanserlerinin gelişiminde önemli rol oynamaktadır.Bu nedenle HPV tanısı koymak önemlidir.
Bir diğer önemli husus ise, ASCUS u olan her 2 hastanın birinde geçirilmiş HPV enfeksiyonu bulunduğudur.Bu nedenle HPV araştırılması önem taşımaktadır.HPV varlığı patoloji sonucunda ASCUS çıkma ihtimalini arttıracaktır.
ASCUS u bulunan hastalarda, HPV testi sonucunda virus negatif çıkar ise bu durumda endişelenecek bir şey yoktur.
Böyle bir  durumda PAP smear testi 1 yıl sonra tekrarlanmalıdır.
Yapılan kontrol smear incelemelerinde hastada altıncı ay ve 1 yıl sonra yapılan smear testleri normal olarak bulunmuş ise bu durumda rutin yıllık kontroller ile smear testi tekrar edilmelidir..
Ancak bu testlerden herhangi birisinde ASCUS ya da daha ileri bir lezyon saptanırsa bu durumda derhal hastaya kolposkopi ve biyopsi yapılmalıdır..
Hastada bundan sonra izlenecek yolu ise hastayı klinik olarak takip eden kadın doğum uzmanı belirlemelidir. 

Tahlil.com Smear Testi Yapılmasını Öneriyor

Tahlil.com olarak özellikle üreme çağındaki ve cinsel yönden de aktif kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene için kadın doğum doktoruna başvurmaları ve smear testini yaptırmalarını önermekteyiz.
Smear testi sonrası ASCUS çıktığında doktorlarımıza danışmak için yazımızın altındaki bölüme sorunuzu sorabilir ve konuya dair uzmanlarımızın verdiği cevapları okuyabilirsiniz.

Bu Makale Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu tarafından gözden geçirilmiştir

YORUMLAR

fundaozdemirolalla | 28.01.2014 09:46

benim smear sonucumda önemi belirsiz Atipik skuamöz hücreler ASC_US çıktı hpv sonucu pozitif ve tip 58 çıktı. Bugün gittiğim prof.dr. bana leep yapalım dedi ama ben önce kolposkopik biyopsi yapılmasını istedim. Biyopsi sonucu çıkmadı acaba leep yaptırmalımıydım,

Tahlil.Com | 29.01.2014 09:31

Böyle bir karar belirtmemiz doğru değildir, bu tür kararlar verilirken tetkik sonuçlarıyla beraber muayene bulguları da önemlidir, doktorunuzun önerilerine uymanızı tavsiye ederiz.

copurosmantr | 06.01.2014 09:30

İyi günler

Eşime yapılan pap smear testi sonucu şöyle yeterli endoservikal/transformasyon zon konponenti var, malingnite veya intraepitelyal lezyon yönünden negatif servikovajinal smear inflamasyona bağlı reaktif hücresel değişiklikller+yaymada a tipik epitel hücreler. önemi belli olmayan (ASC-US) ޞž

Tahlil.Com | 06.01.2014 11:13
Eşinizin patoloji sonucunda ciddi bir sorun yok.Aşağıda ASCUS hakkında deatylı bilgi bulabilkirsiniz.
B12 Vitamini Hangi Durumlarda Yükselir?
Vitamin B12 tesi bazı durumlarda normal değerlerin üstünde çıkmaktadır. Landa B12 viyamin yüksekliğine yol açan durumları aşağıdaki yazımızda öğrenebilirsiniz.
Bazofil Nedir? Bazofil düşüklüğü ve bazofil yüksekliği neden olur?
Bazofil bir lökosit yani akyuvar hücresidir.Kan sayımında bazofil düşüklüğü veya yüksekliği olduğunda bunun nedenleri farklı olabilir.Tek başına bazofil değerindeki…
Yorgunluk,Nedenleri ve Tahliller
Kişinin kendini bitkin hissetmesi, küçük enerji gerektiren işleri tamamlayamaması veya böyle bir işin sonunda hemen dingin hale geçememesi, kişinin yorgunluk açısından…
Sperm Testi (Spermiogram) ve Kruger Yöntemi Nedir?
Sperm (semen)  değerlendirmesinde Kruger yöntemi özellikle spermdeki morfoloji (şekil) bozukluklarını araştıran mikroskobik bir değerlendirme yöntemidir.
Alkol Kullananlarda Yapılması Önerilen Tahliller
Alkol kullananlar alkolün zararlarına karşı tehdit altındadır.Aşırı alkol kullanımı kişinin sağlığını bozabildiği gibi günlük sosyal ilişkilerini ve iş gücünü de bozabilir.Bu…
Yanlış Pozitif Gebelik Testinin 7 Nedeni
Bu yazımızda, evde yapılan hamilelik testlerin size yanlış pozitif bir sonuç vermesinin 7 nedenini sizlerle paylaştık. Bu nedenleri öğrenmek için yazımızın devamını okumayı unutmayın!
Hormonlu Spiral Adeti Etkiler mi?
Progesteron hormonu sayesinde rahim duvarı kalınlaşma miktarı azalır ve bu sebeple adet kanaması, hormonlu spiral kullanan kişilerde az olur. 
Tiroid Testlerinde Tek Başına ST4 Yüksekliği nedir?
Tiroid testleri yorumlanırken, TSH ile birlikte ST3 ve ST4 tahlil değerlerindeki yükseklikler de kontrol edilmektedir.
Anestezi Öncesi Doktorlarca İstenen Tahliller
Cerrahi operasyon yapılacak hastalara ameliyat öncesi anestezi uygulanır.Anestezi öncesi koktorlarca istenen tahlilleri birlikte inceleyelim.
İdrar Özgül Ağırlık Testi Nedir?
İdrar testi, sağlık doktorunuzun  sağlığınızı kontrol etmesi ve anormallikleri test etmesi için ağrısız bir yoldur.  Bu makalemizden idrar özgül ağırlığın ne olduğunu, testinin…
HIV ( AİDS ) Erken Tanısı ve P 24 Antijeni Testleri
HIV P 24 Antijeni, şüpheli cinsel ilişkiden sonra en erken sonuç almak için kullanılan bir tahlil yöntemidir.
Pandemide Grip ve Zatürre (Pnömoni) Aşısı Olalım mı?
Covid 19 pandemisinin en yoğun olarak yaşandığı bu günlerde grip ve zatürre (pnömoni) aşısı olmanın faydalı olup olmadığı merak edilen bir konu haline geldi.Bu konuda Türkiye Diyabet…
Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu
tahlil.com
tahlil.com