Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kontrolsüz cinsel ilişkilerin artmasıyla giderek önem kazanan hastalıklar olup insan sağlığı için de ciddi tehdit oluşturmaktadırlar
A

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kontrolsüz cinsel ilişkilerin artmasıyla giderek önem kazanan hastalıklar olup insan sağlığı için de ciddi tehdit oluşturmaktadırlar.Prezervatif kullanımı bu hastalıklardan korunmak için en pratik yöntemdir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan en sık görülenleri incelediğimizde 7 başlık altında toplandıklarını söyleyebiliriz.

1.Bel Soğukluğu (Gonore): Çok yaygın olan bu enfeksiyonun etkeni gonokok adı verilen bakterilerdir. Erkekte peniste sarı koyu bir akıntı mevcuttur. İdrar yaparken yanma ve sızı olur. Kadınlarda çoğu zaman belirti vermez.Mikrobiyolojik yöntemlerle kolaylıkla tanı koyulabilir.Antibiyotiklerle tedavi edilir.

2.Frengi (Sifiliz): Sifiliz etkeni olan bakteri vücuda ilk girdiğinde düzgün kenarlı, ağrısız yaralar oluşmasına neden olur.Mikrobiyolojik yöntemlerle tanısı koyulur. Tedavi edilmezse iç organlara yayılıp ciddi sorunlara yol açar.Antibiyotikler tedavide kullanılmaktadır.
  
3. Klamidyoz: Bu hastalıkta bakteriyel kökenli bir hastalıktır.Yaygın görülen bir hastalık olup mikrobiyolojik yöntemlerle tanısı koyulur.Erkekte peniste akıntı, idrar yaparken ağrı olur. Kadınlarda ise farklı olarak ağrı, kaşıntı ve akıntı görülür. Tedavide antibiyotikler kullanılır.

4.HIV Enfeksiyonu ( AIDS ) : HIV enfeksiyonu halk arasında bilinen adıyla AIDS insandan insana başlıca cinsel temas ile bulaşır fakat diğer bulaşma yolları anneden bebeğe, kan nakli ve kontamine iğne ve delici/kesici nesnelerle temastır. AIDS’in belirtileri arasında aşırı yorgunluk, en az 2 ay içerisinde 8-10 kilo kaybı, ateş, gece telemeleri , geçmeyen ishal, koltuk altı ve boyun lenf bezlerinde büyüme olabilmektedir.Tanıda ELİSA yöntemi ile kan testleri ve test sonuçlarını da doğrulamak için Western Blot gibi konfirmasyon testleri kullanılmaktadır.

5.Hepatit B ve Hepatit C : Özellikle Hepatit B dünyadaki en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Karaciğer iltihabı ve kanserine yol açabilirler. Belirtileri yorgunluk, halsizlik, bulantı, ateş olabilir. Vücutta, gözlerde sarılık, idrarda koyulaşma görülür. Özellikle kan ve cinsel temas ile bulaşır.Tanıda ELİSA yöntemi ile kan testleri kullanılır.

6.Genital herpes (genital uçuk):HSV Tip 1 ve HSV Tip 2 isimli Herpes virüslerinin yol açtığı cinsel yolla bulaşan bir hastalıkdır. olup,Hastalık bulaşan bireylerin çoğunda; hiç belirti gözlenmemekte veya hafif belirtilerle seyredebilmektedir. Belirtiler genellikle genital bölgede veya rektum çevresinde bir veya birkaç uçuk şeklindedir..ELİSA testleri tanıda yardımcıdır.
  
7. Human Papilloma Virus Enfeksiyonu( Kondilom,Genital Siğil) : HPV olarak bilinen Human Papilloma Virususun yol açtığı kendini genital bölge ve mukozalarda siğil olarak gösteren bir hastalıktır. Condyloma acuminatum” adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan ve servikal kanserle ilişkili olduğu kesin olarak saptanmış bir virüstür.Muayene sırasında genellikle gözle siğillerin görülmesiyle tanı koyulmakla birlikte kesin tanı için, Pap Smear,HPV DNA PCR testi ve biyopsi gibi tahlil yöntemleri kullanılmaktadır.Tedavide genellikle cerrahi olarak siğiller alınır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

fatih.yilmaz.61 | 09.06.2017 02:56

Üç yıl önce Şüpheli ilişki sonrası insomnia,sindirimsizlik,sinirlilik dilde pas,az idrar(böbrek yetmezliği) gibi sorunlar başladı.yaptırmadığım test kalmadı.Hiçbir şey çıkmadı testlerde.Bunun psikolojik(!) olduğu söylendi.Hastalık hastasıymışım.Teşhis de bu.Yani hayatım mahvolmuş durumda kısacası ama doktorlar kafaya takıyorsun diyor.

Tahlil.Com | 09.06.2017 02:56
Bu durumdan muzdarip sizin gibi bir çok okurumuz var.Tahlil.com olarak önerimiz ise bu tür rahatsızlığınızın çözümü için psikiyatri doktoruna başvurmanız.
mmth | 31.07.2014 04:22

Hocam doğru yermi bilmiyorum ama penisin ucunda küçük bir ben var nokta kadar önemli birşeymidir

Tahlil.Com | 31.07.2014 11:57
Dermatoloji uzmanı tarafından muayene olmanızı öneririz..
orhankara85 | 06.06.2014 05:58

Mrb. Enfeksiyon hastalıkları bölümünde hepatit testi yaptırdım. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için bu testin dışında hangi bölümde hangi testi yaptırmam gerekir? (43. gün: hbs ag-0,56 anti hbs-3,59 anti hcv-0,13 anti hiv-0,22) (185. gün: hbs ag-0,75 anti hbs-3,1 anti hcv-0,12 anti hiv-0,05) .

Tahlil.Com | 06.06.2014 06:03
Aşağıdaki bağlantıda cinsel yolla bulaşan hastalıkları bulabilirsin.Bir enfeksiyon hastalıkları ve/veya üroloji uzmanına başvurmanı öneririz.

hkm | 04.06.2014 01:01

hocam merhaba erkek arkadsımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik 1. ay normal günümde hasta oldum ancak 2. ayımda hastalığım iki gün önce gerceklesti sizce korkmam gereklimi hamilelikten söz edebilirmiyiz lütfen yardımcı olurmusunuz????
ޞžimdiden tesekkürlerr

Tahlil.Com | 04.06.2014 08:26
Adet görmeniz hamilelik olmadığını gösteriyor.
busra_2093 | 22.05.2014 03:50

2 yıl önce şüpheli bir ilişki yaşadım tam anlamıyla ilişki sayılmazdı aslında. erkek arkadaşım göğüslerime boşaldı bunun dışında herhangi bir şey olmadı ve şimdiye kadarda hiç bir belirti olmadı. Hıv virüsü veya başka bir virüs göğüslerden bulaşır mi ? Test yaptirmam gerekir mi?

Tahlil.Com | 22.05.2014 06:15
Boşuna kafanızı karıştırmayın. Ama test yaptırmanızda da bir sakınca yok.
erdmakca | 08.04.2014 03:53

11 mart şüpheli ilişki tarihim hiv duo ultra test tarihi 26 mart 0,02 negatif
4 nisan combo test sonucu 0,03 negatif
8 nisan test sonucu 0,05 negatif
test sonuçları bunlar benim sormak istediğim gün geçtikçe test sonuçları yükseliyor bu neden olabilir acaba

Tahlil.Com | 08.04.2014 04:47
Test sonuçlarınızın yükselmesi önemli değildir, önemli olan negatif olmasıdır..
mailtahlil | 30.01.2014 08:27

Merhaba hocam,

75 gün önce ilişkim oldu,kondom kullandım,ancak birlikte olduğum bayan penisimle ağız yoluyla ilişkiye girdi.Bir haftadır idrarda yanma ve testislerde yine hafif bir ağrı var.Herhangi bir şişlik,leke yok vücudumda.Lökosit,keton,nitrit,eritrosit negatif çıktı.Tavsiyenizi alabilir miyim

Tahlil.Com | 30.01.2014 10:20
İdrar testiniz normaldir, ancak şikayetlerinizden dolayı üroloji uzmanına muayrnr olmanızı öneririz..
parlak_111 | 03.03.2013 02:12

kız arkadasım hastayken bırlıkte oldum cınsel organımda yanmalar oldu ve sertlesme sıkıntısı yasamaya basladım ıdrar tahlılı yaptırdım 1 2 lökosit 1 2 erıkrosıt goruldu yazıyo ne yapmam gerekır bunlar sertlesmeyı engellıyomudur

Tahlil.Com | 04.03.2013 02:07
Belirtiğiniz neden ile settleşme sorununun bir ilgisi yok, idrar tahlili de normal çıkmış.Sertleşme sorunu devam ederse bir üroloji uzmanına başvurunuz.
kadir_0917 | 21.02.2013 12:38

eşimle çocuk istiyoruz en son adetime göre yumurtlama gününde eşimmle beraber olduk ve bir sonraki adet dönemim iki gün gecikti daha önceki adet belirtilerimin hiç birisi olmadı normal adet dönemimden iki gün sonra normalden koyu ve damla damla şeklinde 3 gün boyunca kanamam oldu eşim heycanlandığı için test kanamam olurken test aldı negatif çıktı şuanda aradan 8 gün geçti tekrar test almalımıyım

Tahlil.Com | 07.03.2013 12:19
Bir kere daha test yaptırabilirsiniz.
smali | 06.12.2012 11:37

iyi günler.benim söyle sorunum var.erkek arkadaşımla korunmadan birlikte oluyoruz. olmaya başladıktan sonra 1 ay sonra filen benim genital bölgemde ağrı olmaya başladı. devamlı önce çok değildi zamanla ağrısı çoğaldı.idrarda yanma.devamlı sıkışıklık hissetme gibi.idrar yolu enfeksiyonu dediler. ilaç kullandım geçti.ilaç bittikten bir kaç gün sonra tekrar başladı yine antibiyotik kullandım ama bu sefer geçirmedi.başka antibiyotik kullandım geçti . hap bitince yine başladı. daha sonra kadın doğuma gittim birlikte oldumu söyledim antibotik ve fitil verdi. kullandım şikayetim kalmadı. sonra nişanlımla yine birlikte olduk bir kaç seferden sonra yine aynı şikayet başladı.tekrar doktora gittim belirttim. bu sefer ikimize tedavi uygulandı.ikimiz hap içtik ve ben fitil kullandım. geçti. sonra yine birlikte olduk. şimdi yine aynı şikayetlerim başladı.ne yapmam gerek.tedavi oluyorum.sonra yine başlıyor şikayetlerim. bana bir yol gösterirseniz sevinirim.çünkü devamlı aynı şikayetleri yaşamak sinirlerimi yıprattı.kesin bir çözüm istiyorum artık.

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Bir kadın doğum uzmanına başvurun enfeksiyon araştırmak için gerekli testleri isteyecektir.
DAHA FAZLA GÖSTER
Nişanlılık ve Cinsellik
Evlilik öncesi hazırlıktır nişanlılık dönemi
Peniste Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?
Peniste kaşıntıya sebep olarak akla ilk gelen şey hijyen eksikliğidir
Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?
Hamileliğin oluşması için bedensel temasa, spermlerin boşalma yoluyla vajinadan içeri girmesine ve o esnada hazırda bulunan bir yumurta hücresiyle karşılaşmasına ihtiyaç vardır
Frengi (Sifiliz) Nasıl Bir Hastalıktır?
Frengi veya diğer ismi ile Sifiliz, çoğunlukla cinsel ilişki sırasında bulaşan ve oldukça yaygın görülen bir hastalıktır
Peniste Sıklıkla Görülen Hastalıklar Nelerdir?
Penis, erkek üreme hücresi spermin kadın vücuduna ulaşabilmesi için gelişmiş erkek cinsel organıdır
Sağlıklı Yaşayın..Testesteron Oranını Artırın!
Testesteron, ikincil erkeklik özelliklerini geliştiren hormon olarak bilinmektedir
Erkekler Cinsellikten Neden Korkar?
Cinsellik, her yetişkinin yaşadığı, her insan için yeri ve tarzı değişiklik gösteren bir aktivitedir
Sağlıklı Cinsellik İçin Erkeklere Bazı Öneriler
Aktif bir cinsel hayatı olan hemen her erkek sağlıklı bir cinsellik yaşamak ister
Yaşa Göre Cinsellik
Cinsel ilişki sayısı ve sıklığı her çifte göre değişir
Ağrılı Cinselliğin Psikolojik Sebepleri Nelerdir ?
Ağrılı  cinsel birliktelik,öncelikle kadını etkilemekle birlikte  her iki taraf için de cinsel ilişkinin sorunlu olmasına yol açabilir
Doğum Sonrası Cinsel Hayat Ne Zaman Başlamalıdır?
Bazı çiftler doğumdan sonraki cinsel ilişkinin anneye zarar verebileceği veya cinsel ilişki için sezaryen doğumunun daha sağlıklı olması gibi yanlış düşünceleri vardır
Erken Boşalma Nedir?
Bir erkeğin boşalma refleksi üzerinde çok az kontrol sahibi olduğu veya hiç kontrol sahibi olamadığı ve boşalmasını kontrol edemeyeceği hissine kapıldığı durumu rahatsızlığa erken boşalma deriz