Kanseri Saptayabilen Tarama Testleri Nelerdir?

04.08.2016 08:28 | Güncelleme: 17.04.2020 01:08
Kanser yönünden hangi yaşta, hangi taramaları yaptırmalı? Tıp dünyası, düzenli kontrol ve taramaların kansere karşı sağ kalımı artıran ön koşul olduğunun altını çiziyor.Bu yazımızda kanseri saptayabilen tarama testleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Kanseri Saptayabilen Tarama Testleri Nelerdir?
A

Tıp doktorları düzenli kontrol ve taramaların erken tanı sağlamaları nedeniyle  kansere karşı sağ kalımı artıran en önemli unsur olduğunu belirtiyor.
Zamanında ve uygun tarama programları ile erken teşhis kolaylaşıyor. Kanserle doğru mücadelenin ilk adımında sağlıklı bir yaşam sürmek, ikinci adımda ise uygun tarama programları ile erken teşhis yer alıyor.

Kanser hastalığının kontrol altına alınmasında erken teşhis son derece önemlidir. Kalp hastalıklarından sonra en sık  ikinci ölüm nedeni olan kansere karşı düzenli taramalar hayat kurtarmaktadır.Bu nedenle kanser türlerine özel olarak yapılan tahliller büyük önem taşımaktadır.

En Sık Karşılaşılan Kanser Türleri Ve Yapılacak Tahliller 

Sık rastlanan kanser türlerini saptayabilen testleri sizler için derledik.    

Meme Kanseri:

Tüm dünyada standart olan, eğer bir kadının ailevi risk faktörü bulunmuyorsa 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi ve meme ultrasonografisi yaptırması  

Kalın Bağırsak Kanseri :

Kadın ve erkeklerin 50 yaşından itibaren üç yılda bir kolonoskopi ya da üç kere ard arda verilecek gaitada gizli kan taraması yaptırması gerekiyor. 

Rahim ağzı  Kanseri :

Viral kökenli olan rahim ağzı kanserine karşı ilk cinsel ilişkinin ardından kadınların senede bir rahim ağzından PAP Smear testi yaptırması tavsiye ediliyor.

Akciğer Kanseri :

Kesin bir tarama yöntemi olmasa da, henüz çok yeni olan bazı çalışmalar, ağır sigara içicilerinde senede üç defa düşük dozlu bilgisayarlı tomografi ile taramanın akciğer tümörlerini erken yakalamakta ve hastayı kurtarmakta işe yaradığını ortaya koyuyor.

Kansere neden olan çevresel faktörler arasında ilk sırada tütün kullanımı geliyor. Ayrıca alkol tüketimi, kötü beslenme, modern hayatın getirdiği kimyasallara çok fazla muhatap olmak, hava kirliliği, gıdalarda katkı maddelerinin artışı, henüz bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da GDO ’lu besinlerin tüketimi kanser vakalarını artırıyor.

Hangi Kanserler Daha Sık Görülüyor?

En sık rastlanan kanser türleri hakkında aşağıda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

● Kadınlarda meme, erkeklerde ise akciğer kanseri açık ara birinci sırada bulunuyor.
● Erkeklerde prostat kanseri, daha kolay tespit edilebildiği için 1980’lerden sonra artış gösterdi.
● Beslenme türü ve hijyen ile doğrudan ilişkili olan mide kanserinin oluşumunda, mangal keyfi büyük risk oluşturuyor.    
● Fast food tarzı beslenme düzeni, kolon kanseri vakalarının her geçen gün artmasına neden oluyor ve her iki cinste de ilk beş kanser arasında yer alıyor.    
● Kadınlarda tiroid kanseri daha sık görülüyor.      
● Kadınlarda mesane ve mide kanseri daha az görülse de kadınlara özgü rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserlerine rastlanıyor.    
● Rahim ağzı kanseri üretken dönemde, rahim kanseri ise menopoz sonrası ortaya çıkıyor.    
● Rahim kanserlerinin yüzde 80’ine erken evre tanı konulurken, genç kadınlarda görülen yumurtalık kanseri daha agresif seyrediyor.    
● HPV virüsü nedeniyle ortaya çıkan rahim ağzı kanserinde, kız çocuklarının cinsel ilişkiye başlamadan önceki dönemde virüse karşı aşılanması öneriliyor.

Tam Kan Sayımı (Hemogram) Nedir? Normal Değerleri Nedir?
Tam kan sayımı diğer adıyla da Hemogram testi tüm laboratuvarlarda çalışılan temel bir kan tahlilidir.Tahlil yapılan hemen her hastadan istendiğinden oldukça da merak edilmektedir.Tam…
Cilt Kanseri Tanısında TFP 12 Testi
Bilim adamlarına göre sade kan tahliliyle cilt kanserinin ne seviyede olduğu anlaşılabilmektedir.
Hamilelik Testi İlişkiden Sonra Ne Zaman ve Hangi Belirtilerde Yapılmalıdır?
Bu makalemizden hamilelik testlerinin ne zaman yapılması gerektiğini ve hamile olduğunuza dair ne gibi işaretlerle karşılaşabileceğinizi öğrenmeniz mümkündür. Anne adatları hamilelik…
Erkeklerde Hangi Kanser Türünde Hangi Taramalar Yapılır?
Tümör dokusuna bağlı vücut sıvılarında bulunan parametreler kanser hastalığında görülür. Erkeklerde kanser yönünden bazı taramalar yapılmaktadır.
Astım ve Astım Tanısında Kullanılan Tahliller
Astım sık olarak görülen ve bir o kadar da merak edilen bir hastalıktır. Günümüzde bir çok kişi bu hastalık yönünden kontrol veya tedavi altındadır.Astım tanısı…
Türkiye Hastanelerinin Tahlil Sonuçları Bir Tık Uzakta
Tahlil Sonuçları sayfamızda tüm hastanelerin tahlil sonuçlarını yayınlıyoruz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com