Viral Hepatitler ve Hepatit Tanısında Kullanılan Tahliller

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 21.04.2020 01:20 | Yazar: Dr. Cem Argun
Hepatit sürekli gündemde yer bulan bir hastalıktır.Karaciğerin enfeksiyonu anlamına gelir.Viral etkenler en önemli nedenidir.Viral etkenler ile olan hepatitlere ise viral hepatit adı verilir.Viral hepatitlerin tanısında çeşitli tahliller kullanılmaktadır.Bu tahlilleri birlikte inceleyelim.
Viral Hepatitler ve Hepatit Tanısında Kullanılan Tahliller
A

Hepatit Nedir?

Hepatit sürekli gündemde yer bulan bir hastalıktır.Hepatit hakkında kısa bilgiler ve tahlil yöntemleri ile ilgili pratik bilgiler içeren yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.
Viral Hepatit, halk arasında sarılık olarak da nitelenen günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bir hastalıktır.
Viral hepatit, virüslerin  oluşturduğu, esas olarak karaciğeri etkileyen sistemik enfeksiyondur.

Viral Hepatitler Nelerdir?

Viral hepatitlerin başlıcaları A, B, C, D, E olarak isimlendirilen farklı virüslerle oluştuğu bilinmektedir. Farklı virüslerle oluşan bütün viral hepatitlerde hastalık belirtileri birbirine benzer.
Tanılarda da benzer yöntemler içeren tahliller kullanılır.

VİRAL HEPATİTLERDE SEROLOJİK TANI YÖNTEMLERİ:

Hepatit A (HAV):

HAV antijeninin ELİSA ve RİA ile gösterilmesi, RNA'nın moleküler hibridizasyonu, PCR ile araştırılması, virüse karşı İgG ve İgM antikorlarının ELİSA ve RİA ile saptanması tanı yöntemleridir.

Hepatit B (HBV):

Antijen ve antikorlarının ELİSA tekniği ile bakılması en yaygın kullanılan tanı yöntemidir.Mikro ve Makro ELİSA yöntemleri kullanılmaktadır.Gerek görüldüğünde tanının doğrulanması ve kronik hastaların enfektifitesinin araştırılmasında HBV-DNA PCR tahlili etkili bir yöntemdir.

Hepatit C (HCV):

Kronikleşme eğiliminde olup, bunların da % 20-35'inde siroz ve ayrıca hepatoselüler karsinom gelişimine neden olabilen RNA virüsüdür. Günümüzde tanısında temel ve yaygın olarak ELİSA testleri kullanılmaktadır.Pozitif çıkan vakaların doğrulanmasında ise PCR yöntemleri kullanılmaktadır.

Hepatit D(HDV):

Yaygın olarak tanısında ELİSA kullanılmaktadır. Ayrıca HDV-RNA'sını saptamak için PCR veya molekülerhibridizasyon teknikleri de kullanıma girmeye başlamıştır.

Hepatit E(HEV):

Antikorların gösterilmesinde ELİSA, HEV RNA'sının gösterilmesinde PCR kullanılmaya başlanmış tekniklerdir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

ewime | 18.10.2012 02:11

merhaba,
hbv-dna (kantitatif-viral yük 35668224 ıu7ml
serum içinde 1082848
doktorumdan randevu alamadığım için sonuç gösteremedim.

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
referans değerleri yazmamışsınız ancak testiniz pozitif görülüyor Hepatit B yönünden.
halilserbes | 03.10.2012 10:12

HBs Ag 3851 (REACTIVE) COI 0.000 - 1.000
Anti HBs. 42.75 (REACTIVE) IU/L 0,00 - 10,00
Anti HBc IgG 0.009 (REACTIVE) COI 1,00 - 10,00
Anti HCV 0.06 (NON REACTIVE) COI 0,00 - 1,00
ne anlama geliyor korkulacak durumdamıyım

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Hepatit B testi olan HBS AG pozitifliği, bu enfeksiyonu geçirmekte olduğunuzu veya taşıyıcı olduğunuzu gösteriyor, ancak Anti HBS testiniz de pozitif, bu da antikor oluştuğunu gösteriyor.Bu pek normal olan bir durum değil, yani her iki testin pozitif olması.İleri tetkik için bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı veya gastroenteroloji uzmanına başvurun.
Topuk Kanı Neden Alınır?
Yeni doğan bebeklerde en rutin sağlık taramalarından biri, topuk kanı alınmasıdır. Bu uygulama sayesinde bebeğin tiroid hormonları kontrol edilir ve gerekirse tedavi başlanır.
Bir Bakışta Laboratuvar Testleri Laboratuar.com'da
Tahlil.com'da tahliller ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.
AST (Aspartat aminotransferaz enzimi)
Aspartat aminotransferaz enzimi; karaciğer, kalp, iskelet kaslarında, alyuvarlarda  ve böbreklerde bulunur. Özellikel karaciğer hastalıklarının araştırılmasında bu enzimin kabda seviyesini…
Tahlil Sonuçları ve Referans Değerleri: Önemli Uyarı
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanmasında raporda belirtilen sonuçlarla birlikte referans değerlerinin de incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Kanser En Az Hangi Kan Grubunda Görülür?
Kan grubu; kişinin anne ve babasının baskın gruplarının etkileşimi neticesinde belirlenir. Kanser görülme riskinin en az hangi kan grubunda görüldüğü de merak edilen bir…
York Test Nedir? 7 Soruda York Testi Bilgileri
YORK Test, giderek popüler olan ve sıkça merak edilen bir test haline gelmiştir. Bu makalemizde York Teste dair bilgileri okurlarımızla paylaşıyoruz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com