Albumin Normal Değeri Nedir ?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/09/15 11:11 • Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu

Albumin testi nutrisyonel durum ve kan onkotik basıncı hakkında bilgi verir. Albumin testi normal değerleri de kan tahlil sonuçlarında merak edilen parametreler arasındadır.

Albumin Normal Değeri Nedir ?

Albumin Testi Nedir?

Albumin testi ile kanda albümin seviyesi analiz edilmektedir. Albümin plazmada yer alan proteinler arasında miktar olarak en çok bulunan proteindir. Albumin sıvının kan damarlarından dışarı sızmasına engel olma vazifesi gösteren bir proteindir.

İnsan vücudundaki diğer görevleri ise; dokuların beslernmesidir. Albümin karaciğerde üretilen bir proteindir. Albumin testi nutrisyonel durum ve kan onkotik basıncı hakkında bilgi verir.
Albumin, prealbumin ve transferrin ile birlikte negatif akut faz reaktanı olarak kabul edilir.

Albümin Normal Değeri Nedir?

Albumin normal değerleri aşağıda belirtilmiştir:
16-60 yaş:  3,50-5,40 g/dl

60 yaş ve üstü:  3,40-5,00 g/dl

Testlerin Normal Değeri Nasıl Değerlendirilir?

Vücudun sistemli ve düzgün çalışabilmesi için pek çok mineralin, vitaminin, kan hücresinin yeterince kan içinde bulunması gerekir. Bunların fazla veya eksik olması sistemlerin işleyişini bozabilir ve vücuda yan etki yapabilir. Dolayısıyla vücudu homeostaside yani dengede tutacak değerlerin ortalaması bize referans değerler aralığını verir ki bunlar; hastanın yaşına, cinsiyetine ve fiziksel koşullarına göre de değişebilir.

Kadın ve erkeklerde hatta bebek veya çocuklarda değerlerin farklı olması da son derece olasıdır. erkek ve kadın fiziksel olarak birbirlerinden çok farklıdır. mesela erkeklerde kas kütlesi çok fazla olduğundan, enerji ve oksijen ihtiyaçları çok daha fazla ayrıca metabolizmaları da daha fazladır. 

Albümin Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer yetmezliği, siroz
Nefrotik sendrom ile sonuçlanan böbrek hastalıkları
Beslenme bozuklukları (malabsorbsiyon ve malnutrisyon)
Şok durumları,
Hızlı hidrasyon,
Alkolizm,
Gebelik,
IV (damar içi beslenme),
Hipertiroidizm,
Yanıklar,
Uzamış immobilizasyon (uzun süre hareketsiz kalma),
Kalp yetmezliği,
Çeşitli kronik hastalıklar,
Akut enflamatuvar olaylar.

Albumin düşüklüğüne dair Tahlil.com'un notu: IV (damar içi) sıvı tedavisi verilmiyor veya karaciğer ve böbrek hastalığı yoksa, serum albumin düzeyinin düşük olması vücuttaki protein rezervlerinin azaldığını gösterir. 

Albümin Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Hasta susuz kalmışsa (dehidratasyon durumu) albümin düzeyleri yükselebilir.
Bir antibiyotik türü olan ampisilin kullanımı da yine albumin yüksekliğine sebep olabilir. İlaçlarda zaman zaman bu durum normaldir. Çünkü sentetik ürünler pek çok unsurun biraraya gelmesiyle ortaya çıkar ve vücudunuzun bir yerini onarırken başka alanlara da etki edebilir.

Bu unsurlar ortadan kalktığında albumin değeri yeniden ölçülmeli ve eğer hala istenmeyen bir yükseklik varsa giderilmelidir.
 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?