Bitkisel Çayların Normal Çaydan Farkı Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 22.10.2020 01:57
Günümüzde en çok sorulan sorulardan birisi de bitkisel çayların normal çaydan farkının ne olduğudur.
Bitkisel Çayların Normal Çaydan Farkı Nedir?
A

Günümüzde en çok sorulan sorulardan birisi de bitkisel çayların normal çaydan farkının ne olduğudur.Çayın ana vatanı Güneydoğu ve Asya‘dır.
Çayın suya  geçebilen kısmından çay yapımında faydalanır.Bu kısımda kafein, polifenoller ve esanslar bulunur.
Kafein,uyarıcı özelliğe sahiptir.Renk ve acımsı tadı veren polifenollerdir.
Esanslar ise özel aroma sağlar.Çay yaprağında vitamin ve mineraller bulunsada suya  geçen kısmı kullanıldığından beslenmeye olan katkısı sınırlıdır ve biraz potasyum bulunur.Kafein ;idrar söktürür, kas ve sinirlerle mide salgısını uyarır ve metebolizmayı  hızlandırır.Ayrıca böbreklerden idrar atımını arttırır.
İdrar atımının artması ile birlikte kalsiyum atımıda artar.Bu nedenle aşırı çay ve kahve alımı menopozla hızlanan kemik erimesine de katkıda bulunur.   Çayda bulunan tanen su kaybını önler,potasyum da olduğundan ishalde yararlıdır.
Çay yemeklerle birlikte alındığında besinlerdeki demirin kana geçişini azaltır.Bu durum demir gereksinimi çok olan doğurganlık dönemi kadınları için olumsuz etki yapar.  
Bitki çayları ;değişik bitkilerin yapraklarının,çiçeklerinin meyvelerinin ve tohumlarının kurutulması ile elde edilir.Bunlardan bazıları ıhlamur, adaçayı,kekik,kuşburnu,yasemin,böğürtlen,elma ve vb.
Bitki çayları,kafein içermezler.Hepsinde polifenoller vardır.Yaprak ve çiçeklerinde bulunan esanslar ise özel aroma vermektedir.Kuşburnu gibi bir miktar C vitamini içerenlerde vardır.  Çay ve bitki çaylarında bulunan polifoneller , flavonoid grubundandır.Flavonoidler antioksidan özelliğe sahiptirler.Çay ve bitki çayları vücudun antioksidan savunmasına katkıda bulunurlar.  
Mide asit salgısı fazla olanlar çay yerine bitkisel çayları tercih etmelidir.  
Adaçayı, ıhlamur ve nanenin idrar söktürücü etkisi vardır.Nane çayı ayrıca (kekik çayı da dahil)gaz giderici etkiye sahiptirler.  
Papatya ,yasemin çayının sakinleştirici olduğu bilinmektedir.  
Adaçayı,papatya çayı,kekik çayı,limon çayı antiseptik özelliğe sahiptirler. Sinameki  bağırsak çalışmasını hızlandırır.Bu yüzden laksetif olarak kullanılır.Fakat alışkanlık yapacağından dolayı sınırlı kullanılmalıdır.Bazı papatya türleri de zehirli öğeler içerdiğinden aşırıya kaçmamak gerekmektedir.
Bitkiler temiz çevreden toplanarak kullanıma hazırlanmalıdır. 

YORUMLAR

| 27.05.2011 03:42

Mehtap Hanım merhaba,sizin kilonuz boyunuza göre fazla değil.Vücudunuzun hangi besin grubuna ihtiyacı olduğunu öğrenebilmeniz için profesyonel bir yardım almanızda fayda var.Genelde kansızlık ve yorgunluk yaşadığınızı belirtmişsiniz,bu konuda bir doktora başvurmanızda yarar var.Ayrıca kansızlığınız için yemeklerle birlikte çay içmemelisiniz.Yemeklerden 1 saat sonra içmelisiniz.Salatalarınızı tüketeceğiniz vakit hazırlamalısınız..Bunun için de bir diyetisyene başvurmanıı öneririm.

| 06.05.2011 01:25

Merhaba Doktor Hanım.Benim sorum şu:1.63 boyundayım 59 kiloyum.kilomdan memnun değilim.nasıl bir diyet uygulayacağımı nasıl besleneceğimi bilemiyorum.vücudumun hangi besin grubuna ihtiyacı olduğunu bilemiyorum.genelde kansızlık ve yorgunluk yaşıyorum.
teşekkürler

Tahlil.com Sağlık Siteleri Arasında Hızla Yükseliyor
Tahlil yorumlayan sağlık siteniz Tahlil
5 Soruda Gıda İntoleransı ve Gıda İntolerans Testi
Gıda intoleransı günümüzde sıkça konuşulan bir sağlık problemi haline gelmiştir
Kadınlarda Yılda Bir Kere Jinekolojik Muayene Önemli
Kadınlarda  yılda bir kez yapılacak jinekolojik muayenenin büyük önem taşıdığı uzmanlarca ifade ediliyor
Egzersiz Nedir ve Egzersiz Hakkında Bilmedikleriniz
Egzersiz günümüzde sıkça gündeme geliyor
Tiroid Bezi Nedir ? Tiroid Bezinin Görevi Nedir?
Tiroid bezi boyun bölgesine yerleşmiş, hormon salgılayan bir bezdir
Aç Kalarak Zayıflamak Sağlıklı Bir Zayıflama Değildir
Zayıflamak için bir diyetisyen desteği almadan, sadece az yiyerek ve aç kalarak zayıflama çabası sıkça görülen bir girişimdir
Estetik Operasyonlar ve Estetik Operasyon Öncesi Hastanın Bilmesi Gerekenler
Bu yazımda bir Estetik Cerrah olarak ,estetik operasyonlar ve estetik operasyon öncesi hastalara genel yaklaşım konusuna değinmek istiyorum
Kanser Tedavisinde Kemoterapi ve Radyoterapi
Kemoterapi ve radyoterapi tedavisinde birçok farklı yan etki baş gösterebiliyor; halsizlik, yorgunluk, kansızlık, iştahsızlık, kanama, kabızlık, hafıza değişiklikleri, yutkunma zorluğu, bulantı, kusma,…
Bahar Alerjisine Karşı Alınacak 10 Önlem Nedir?
Bahar aylarının gelmesiyle  birlikte burun akıntısı, hapşırma, göz kızarması, öksürük, nefes tıkanması ve cilt kaşınmasından yakınanların sayısı artıyor
Meyve Suyu Sağlığa Neden Faydalıdır?
Uzmanlar, çocuk ve bebeklerin yeterli ve dengeli beslenmelerinde meyve ve meyve suyu tüketiminin önemine dikkat çekiyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com