Brusella Nedir? Nasıl Bulaşır?

21.09.2018 11:28
Brusella; son zamanlarda yayılan ve genel halk sağlığını bozan bir tahdittir. Brusella; aslında hastalığa sebep olan bakterinin adıdır. Çiğ sütte, koyun ve keçi idrarına temas neticesinde ortaya çıkar.
Brusella Nedir? Nasıl Bulaşır?
A

Brusella; son zamanlarda yayılan ve genel halk sağlığını bozan bir tahdittir. Brusella; aslında hastalığa sebep olan bakterinin adıdır. Çiğ sütte, koyun ve keçi idrarına temas neticesinde ortaya çıkar.

Süt, bakteri yoğunluklu bir besindir. Özellikle çiğ sütte yararlı bakterilerle birlikte, çok fazla zararlı bakteriler de vardır. Zararlı bakterilerin başında brusella gelir. Bakteriler, belli sıcaklık aralığında yaşayabilen, bu sıcaklık sağlanamadığında ise ölen canlılardır. Bu sebeple organik sütler iyice kaynatılmalıdır ki içerisinde barınan bakteriler ölsün ve buz bolabında saklanır ki, bakteriler üremesin diye. Süt iyi kaynatılmadığında da bu bakteriler, süt içerisinde yaşamaya devam eder. Aynı şekilde iyi kaynamayan sütten yapılan peynir, kaymak, yoğurtlar da bu tehdit altındadır. Brusella; sütün içinden çıkmadığı sürece 10 gün soğuk sütte, 2 ay beyaz peynirde, 4 ay tereyağında canlı kalabilme özelliğine sahip bir bakteridir.

Brusella hastalığı başlayan kişide hastalık, birlikte yaşayan insanlara da bulaşabilir. Bu bulaşma özellikle dışkı yoluyla olur. Bu kişilerin idrarlarında bol miktarda brusella bakterisi bulunur. Tuvalet temizliği bu hastalıkta hayati önem taşıyabilir.

Brusellanın belirtileri nelerdir?

Brusella, bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Bu sebeple özellikle ateşle kendini belli eder. Özellikle geceleri gelen; ateş, terleme, şiddetli baş ağrıları, beraberinde seyreden kas ve eklem ağrıları, halsizlik, karın ağrısı brusellanın habercisidir. Ancak kesin teşhis için, sağlık kurumlarında gerekli tahlillerin yapılması gerekir. böyle durumlarda geç kalmamak, hastalığın yayılmaması ve hastanın durumunun kötüleşmemesi için önemlidir. Tıbbi olarak brusellanın en sık görülen belirtileri ise, karaciğer, lenf bezleri, dalaktaki büyümelerdir.

Brusella hastalığında antibiyotik tedavisi uygulanır. Uygun antibiyotik kombinasyonu hastalığın seyrine, hastanın yaşına, fiziksel durumuna göre değişir. bu sebeple her brusella hastasına aynı tedavi uygulanmaz.

Bu hastalık tedavi edilse dahi, aynı bakterinin tekrar vücuda girmesiyle tekrar edebilecek bir hastalıktır. Bu sebeple, süt ve süt ürünleri güvenilir yerlerden alınmalı ve evde yapacağınız süt ürünleri, muhakkak iyi kaynatılmış süt ile yapılmalıdır.

Ses Kısıklığı Nedir?
Ses bozuklukları genelde gırtlak içindeki veya normal ses oluşumunda görev yapan gırtlak dışı organlardaki problemlere bağlı olarak ortaya çıkar
Andropoz Dönemi Nedir?
Andropoz, erkeklerin belirli bir yaştan sonra yaşamaya başladıkları ve aslında yaşam sonlanana kadar içerisinde bulundukları bir süreçtir
Alerjik Rinit Nedir? Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?
Alerjik rinit, burunda alerjen teması ile meydana gelen, inflamasyonun  sonucu olarak oluşan bir nezle türüdür
Karbonmonoksit zehirlenmesi nedir? Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?
Soma'da madencilerimizin bir çoğu Karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle hayatlarını kaybettiler
Middle-East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS) (Orta Doğu Solunum Yolu Sendromu) Nedir?
Virüsün ortalama inkübasyon süresi 5 ile 6  gün arasındadır
Krup Sendromu Nedir?
Üst solunum yollarının daralması veya tıkanması sonucunda ortaya çıkan tabloya genel olarak krup sendromu denir
HIV Virüsü Nedir ve Nasıl Çoğalır?
HIV, insan bağışıklık sistemi üzerinde baskı oluşturan ve ilerleyen dönemde insan bağışıklık sistem yetersizliği olarak isimlendirilen AIDS adlı hastalığın etkenidir
HIV Bulaşma Yolları ve Risk Grupları
HIV, cinsel ilişki sırasında veya kan ürünlerinin transferi sırasında bulaşan virutik bir etkendir
Hodgkin Lenfoma Nedir?
Hodgkin hastalığı lenf nodüllerinin tümöral büyüme şeklinde başlayarak gelişen bir kanser türüdür
Orak Hücre Anemisi Sizi Sıtmadan Korur
Bir hastalığın diğer bir hastalığın gelişimini engellemesi başta kulağa garip gelse de bu durumu destekleyen pek çok örnek sayılabilir
Gıda Zehirlenmesinde Ne Yapılmalı?
Hafif denebilecek düzeyde gıda zehirlenmesi geçiren yetişkinlerde kusma ve ishal görülmektedir
Kan Tükürmek Neden Olur?
Kan tükürmek diye tabir ettiğimiz olay genellikle öksürürken meydana gelen bir durumdur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com