Brusella Nedir? Nasıl Bulaşır?

21.09.2018 11:28
Brusella; son zamanlarda yayılan ve genel halk sağlığını bozan bir tahdittir. Brusella; aslında hastalığa sebep olan bakterinin adıdır. Çiğ sütte, koyun ve keçi idrarına temas neticesinde ortaya çıkar.
Brusella Nedir? Nasıl Bulaşır?
A

Brusella; son zamanlarda yayılan ve genel halk sağlığını bozan bir tahdittir. Brusella; aslında hastalığa sebep olan bakterinin adıdır. Çiğ sütte, koyun ve keçi idrarına temas neticesinde ortaya çıkar.

Süt, bakteri yoğunluklu bir besindir. Özellikle çiğ sütte yararlı bakterilerle birlikte, çok fazla zararlı bakteriler de vardır. Zararlı bakterilerin başında brusella gelir. Bakteriler, belli sıcaklık aralığında yaşayabilen, bu sıcaklık sağlanamadığında ise ölen canlılardır. Bu sebeple organik sütler iyice kaynatılmalıdır ki içerisinde barınan bakteriler ölsün ve buz bolabında saklanır ki, bakteriler üremesin diye. Süt iyi kaynatılmadığında da bu bakteriler, süt içerisinde yaşamaya devam eder. Aynı şekilde iyi kaynamayan sütten yapılan peynir, kaymak, yoğurtlar da bu tehdit altındadır. Brusella; sütün içinden çıkmadığı sürece 10 gün soğuk sütte, 2 ay beyaz peynirde, 4 ay tereyağında canlı kalabilme özelliğine sahip bir bakteridir.

Brusella hastalığı başlayan kişide hastalık, birlikte yaşayan insanlara da bulaşabilir. Bu bulaşma özellikle dışkı yoluyla olur. Bu kişilerin idrarlarında bol miktarda brusella bakterisi bulunur. Tuvalet temizliği bu hastalıkta hayati önem taşıyabilir.

Brusellanın belirtileri nelerdir?

Brusella, bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Bu sebeple özellikle ateşle kendini belli eder. Özellikle geceleri gelen; ateş, terleme, şiddetli baş ağrıları, beraberinde seyreden kas ve eklem ağrıları, halsizlik, karın ağrısı brusellanın habercisidir. Ancak kesin teşhis için, sağlık kurumlarında gerekli tahlillerin yapılması gerekir. böyle durumlarda geç kalmamak, hastalığın yayılmaması ve hastanın durumunun kötüleşmemesi için önemlidir. Tıbbi olarak brusellanın en sık görülen belirtileri ise, karaciğer, lenf bezleri, dalaktaki büyümelerdir.

Brusella hastalığında antibiyotik tedavisi uygulanır. Uygun antibiyotik kombinasyonu hastalığın seyrine, hastanın yaşına, fiziksel durumuna göre değişir. bu sebeple her brusella hastasına aynı tedavi uygulanmaz.

Bu hastalık tedavi edilse dahi, aynı bakterinin tekrar vücuda girmesiyle tekrar edebilecek bir hastalıktır. Bu sebeple, süt ve süt ürünleri güvenilir yerlerden alınmalı ve evde yapacağınız süt ürünleri, muhakkak iyi kaynatılmış süt ile yapılmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kadında Aşırı Kıllanma Sebepleri Nelerdir?
Hirşutizm; kadında erkeksi kıllanma durumudur
Arı Alerjisi Nedir? Nelere Dikkat Edilir?
Arı alerjisi; arı sokması sonucu oluşan, ölümcül olabilen bir hastalıktır
Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Karpal tünel sendromu; el ortasında bulunan, median adı verilen sinirin baskı altında kalması sonucu oluşan uyuşma hastalığıdır
Dil Kanseri Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Dil; kaslardan oluşan, tat alma, konuşmaya yarayan bir organdır
Paçavra Hastalığı Nedir?
Grip; dönem dönem oluşan, spesifik bir tedavisi olan bir hastalıktır
Menisküs Nedir?
Menisküs; fibröz yapıdaki, şok emici yapılardır
Çocuğun Narsist Olmasını Engelleyin
Narsistlik; kişinin 'ben' odaklı yaşaması, kendini kusursuz ve hep haklı görmesi durumudur
Metastaz Nedir?
Metastaz; malign yani; kötü huylu kanser hücrelerinin vücudun farklı bölgelerine yayılmasıdır
Astım Hastaları Bu Havalara Dikkat!
Sıcak yaz aylarından sonra havaların biraz serinlemesi, insanları dışarı çıkmaya, uzun yürüyüşlere teşvik eder
Doğum Kaynaklı Perine Problemleri Nelerdir?
Perine bölgesi; vajina ile makat arasındaki kısımdır
Bacak Ülserlerinde Cerrahisiz Çözüm
Bacak ülserleri; bacaklarda oluşan, benek benek seyreden hastalıktır
Kalbi Delik Bebeklerde Tedavi Nasıldır?
Kalp deliği ciddi bir sağlık sıkıntısıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com