Endometrial Rezeksiyon Nedir?

22.06.2018 09:12
Endometrium, rahim iç tabakasıdır, adet kanamasının ana kaynağıdır
Endometrial Rezeksiyon Nedir?
A

Endometrium, rahim iç tabakasıdır, adet kanamasının ana kaynağıdır. Bir nevi ana mekanizması denebilir. Adet kanamasının yoğunluğu ve süresi endometriumun kalınlığıyla alakalıdır. Bu sebeple kanama ile ilgili problemlerde öncelikle endometrium tabakası incelenir.

Endometrial rezeksiyon; histeroskopi yöntemiyle endometrium tabakasının kesilip alınması operasyonudur. Adet kanaması çok olan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Ancak öncelikli tercih hastanın ilaç kullanmasıdır. Şayet hasta ilaç kullandığı halde kanaması çok yoğun oluyorsa endometrial rezeksiyona karar verilir.

Şayet hastada adet yoğunluğuna bağlı olarak kansızlık görülüyorsa; bu da endometrial rezeksiyona gerek duyulması için geçerli bir sebeptir.

Endometrial rezeksiyon uygulamak için önemli hususlardan biri de, hastanın çocuk istemi olmamasıdır. Bu işlemin geri dönüşü yoktur. Bu sebeple ileri yaşta ve çocuk sahibi olmak istemeyen hastalara uygulanan bir yöntemdir.

Bu küçük operasyon sayesinde hasta, zahmetli olan rahim alma ameliyatından kurtulmuş olur. Ancak unutulmamalıdır ki, bu operasyonun adeti tamamen bitirmesi yani menopoza sokması beklenmez. Bu operasyonun amacı; kanamayı azaltarak, buna bağlı şikayetleri gidermek ve menopoza kadar daha konforlu adet dönemi geçirmektir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Dudak ve Damak Yarığı Nedir?
Dudak-damak yarığı embriyotik dönemi ile ilgili bir oluşumdur
Anüste Geçmeyen Kaşıntının Nedenleri
Anüs, dışkılamanın olduğu, kalın bağırsağın dışarı açıldığı son kısımdır
Çocuklarda Görülen İdrar Yolu Enfeksiyonuna Dikkat!
İdrar yolu enfeksiyonu hem yetişkin hem de çocuklarda oldukça sancılı geçen hastalıktır
Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?
Kıl dönmesi, genellikle kuyruk sokumu veya göbek deliği bölgesinde bulunan kılların cilt altında sebep olduğu abse ve kist oluşturabilen bir rahatsızlıktır
Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Nedir?
Ailevi Akdeniz Ateşi ( FMF)  tekrarlayan ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı ve eklem ağrısı nöbetleri yapan bir hastalıktır
Çiftçi Akciğeri Hastalığı Nedir?
Bu hastalık, mantar sporları içeren küflü saman tozlarına uzun süreli maruz kalma sonucu ortaya çıkar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com