Çocuklarda İshale Dikkat

15.08.2016 08:24
Çocuklarda ishal sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır çoğunlukla 3-7 gün içerisinde kendiliğinden geçen bir süreçtir
Çocuklarda İshale Dikkat
A

Çocuklarda ishal sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır çoğunlukla 3-7 gün içerisinde kendiliğinden geçen bir süreçtir.Fakat bazı durumlarda müdahale gerektirebilmektedir.Çünkü uygun tedavi uygulanmadığında sıvı kaybına sebep olur ve su tuz dengesini bozabilir.

Çocuklarda normal dışkılama beslenme durumuna göre değişebilmektedir.Bazı çocuklar her yemekten sonra bazıları ise gün aşırı tuvalete gidebilir.Bu durum normalin dışına çıkarak sulu dışkılama ve sık sık dışkılamaya dönüşürse o zaman ishal olarak isinlendirilir.Sulu,sümüksü,10 günü aşan ve  kan içeren dışkılamalarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
İshal nedenleri:
Antibiyotikler; bazı antibiyotikler ishale sebep olmaktadır.Bu durum genellikle hafif seyreder.Antibiyotik bittikten sonra hala devam eden ve şiddetli seyreden ishal durumunda doktora başvurulmalıdır.
Virusler; Çocuklarda ishalin en sık nedeni olarak görülmektedir.Kış aylarında ateş, kusma, kas ağrısı ,karın kramplarına sebep olmaktadır.
Bakteri ve parazitler; bu ishale sebep olan bakteriler genellikle pis içme suyundan , lağımın uygun boşaltılmaması veya el temizliğinde eksiklik ile çocuklara bulaşmakta ve ishale sebep olmaktadır.Bakteri ve parazit kaynaklı ishallerin virus kaynaklı ishallere göre farkı daha yüksek ateşe ve kanlı,sümüksü ishale sebep olmasıdır.
İshalli çocuklar da sıvı kaybını önlemek için çocuğa yeterli miktarda su ve sıvı verilmelidir.Yağsız et sebze,meyve,ekmek,patates,buğday tüketebilecekleri besinlerdir.Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.Doktor tarafından önerilmediği sürece ilaç kullanılmamalıdır.Eğer çocuk ağızdan beslenilemiyor ise damardan sıvı takviyesi yapılabilmektedir.
İshalden Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz:
 -Eller 30 saniye boyunca sabunla sık sık yıkanmalıdır. -Çiğ sebzeler yenmeden önce iyi yıkanmalıdır. -İçilen suların temizliğinden emin olunmalıdır. -Çocukların salgına sebep olmaması için bu süreçte okula yollanmaması da önemli bir noktadır..

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kahve Bağımlılığının Nedenleri Nelerdir?
Pek çok kişi güne bir kupa yoğun kahve içmeden başlayamadıklarını söyler
Yara İyileşmesini Yavaşlatan ve Hızlandıran Faktörler Nelerdir?
Yaranın oluşumuna göre ve vücutta bıraktığı hasara göre birçok yara şekli ve iyileşme tipi vardır
Yoga Nedir, Vücuda Yararları Nelerdir?
Yoga günümüzde popülerliği artmış uygulamalardan biridir
Sarı Leblebinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Sarı leblebi aslen nohut kökenlidir
Protein Ağırlıklı Beslenmek Kaliteli Uyku Sağlıyor
Uykusuzluk çok geniş kitlelere yayılan bir toplum problemidir
Ramazan Ayında Kalp Hastaları Dikkatli Olmalı
  Her yıl ramazan ayı boyunca oruç tutan kişi tarafından büyük bir mutlulukla  beklenen bayram geldiğinde oruç bitti diye birden fazla yemeye başlar
Bebeğin Konuşması İçin Yapılması Gerekenler
Bebek, ebeveyn elinde adeta bir hamurdur
Yaban Mersini Şeker Hastalarının Umudu Olabilir
Uzmanlar yaban mersininin şeker hastalığına iyi geldiğini belirtiyorlar
Sesi Doğru Kullanma Önerileri
Bir ömür sağlıklı bir sese sahip olmak için ses tellerinin sağlığını korumak oldukça önemlidir
Anne Adayları Dikkat: Kafein içeren içecekler çocuk düşürme riskini arttırıyorlar
Yapılan araştırmalara göre gebeler çocuk düşürme riskini atlatmak için gebeliğin en az ilk beş ayında kafein içeren içeceklerden uzak durmalıdır
Sigara İle Mücadelede Tütünsüz Kurum Projesi
Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü, içerdiği 4 bin zararlı madde nedeniyle başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açan sigarayla mücadelede ‘Tütünsüz Kurum Projesini’ hayata…
Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanmalı?
Gebelik vücudun tüm yapısının değiştiği bir dönemdir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com