Çocuklarda Ateş Yükseldiğinde Neler Yapalım?

01.04.2018 11:32
Çocuk ve bebeklerde sık görülen yüksek ateş anne ve babaları endişelendirir
Çocuklarda Ateş Yükseldiğinde Neler Yapalım?
A

Çocuk ve bebeklerde sık görülen yüksek ateş anne ve babaları endişelendirir. Müdahale edilmeyen  ateş ciddi tablolara sebep olabilir.Bu sebeple ateşin düşürülmesi gerektiği ve vakit kaybetmeden doktora başvurumak gerekir. Ateşin kritik süresi 3 gündür. 3 aydan büyük çocuklarada ateşin derecesi süresi yanında hastanın genel durumu göz önünde bulundurulmalıdır.
Genel durumu iyi, beslenmesi bozulmamış ,ateşi 38.5 derecenin altındaki çocuklar evde septomatik ateş tedavisi ile 3 günü izlenebilir. Süre 3 günü geçiyorsa doktora başvurulmalıdır. Ateşli bir çocuğun  tedavisinde üzerinde durulması gereken diğer bir nokta altta yatan hastalığın etkenine yönelik tedavi başlanmalıdır.Çoğu kez antibiyotikler ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır.Çocuklarda yüksek ateşe karşı alınması gereken önlemler; 38.5 derece civarındaki hafif ateşte çocuğun üzerindeki fazla kıyafetleri çıkartın,bol miktarda su ve sulu gıdalar alınması sağlanmalı, ortamın sıcaklığın muhafaza edilmeli,ılık duş aldırılmalı, ateşin 39 dereceye çıkması durumunda  doktorunuzun kontrolünde ateş düşürücü kullanılmalıdır.
Ateş vücudun enfeksiyonlara karşı geliştirdiği bağışıksal yanıtın bir parçasıdır.Yüksek ateş tedavisinde tedavi etmenin amacı çocuğun rahat etmesidir.Ateş çok yüksek olmadıkça hastaya zarar vermez.Günümüzde 6 aydan büyük bebeklerde ateş 39 derecenin üzerine çıkmadığı ve bebeğin durumu iyi olduğu sürece ateşi düşürmek gerekmeyebilir.Ateşli çocuğun tedavisi sırasında üzerinde durulacak bir noktada altta yatan hastalığa yönelik tedavinin zamanında başlanmasıdır.Doktor ailelerin antibiyotiklerin ateş düşürücü olarak kullanılmaması gerektiği konusunda uyarmalıdırlar.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kimler Botoks Yaptırmadan Önce Doktora Danışmalıdır?
Botoks en hızlı ve etkili kırışık giderici yöntemlerden biridir
Kaç Tür Stres Vardır?
Stresli bir kişiye; çevresindeki uyaranlar karşısında daha iyi davranma ve seçim yapma fırsatını veren stresin, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu ifade edilmektedir
Sağlıklı Anne Adayının Beslenme Reçetesi
Hamile kadınlar  doğacak bebeklerinin sağlıkları için beslenmelerine büyük önem göstermelidir
10 Soru ve Cevapta Tiroid Hastalıkları,Tiroid Testleri (ST3,ST4,TSH) ve Tiroid Testlerinin Yorumlanması
Tiroid bezi hastalıkları ve tiroid hastalıkları tanısında kullanılan testler hakkında Tahlil.com’a sıkça sorular geliyor. Tahlil.com olarak başka hiçbir sitede bulamayacağınız ve tiroid hastalıkları ,tanısı…
Erken Boşalma (Pre-matur Ejakulasyon)
Erken boşalma penisin vajen içerisine girmeden hemen önce ya da girer girmez hemen meni gelmesi yani boşalmanın istenenden daha erken gerçekleşmesi durumudur. 
4 Soruda HPV(Human Papilloma Virusu)
Human Papilloma Virusu son yıllarda kadınlarda kanser etkenleri arasında önemli bir yer alması ve cinsel ilişki yoluyla da bulaşıın olması nedeniyle sağlık gündeminde ön sıralarda yer bulmaktadır.
Üriner Sistem Enfeksiyonları
Günümüzde Tıp pratiğinde yaygın görülen enfeksiyonlar arasında üriner sistem enfeksiyonları önemli yer tutar. ABD’deki istatistiklere göre üriner sistem enfeksiyonları hastane koşullarında edinilen infeksiyonların…
Gonore (Bel Soğukluğu)
Gonore halk arasındaki adıyla da bel soğukluğu önemli bir cinsel yolla bulaşan hastalık türüdür.
Spermiyogram (Sperm testi)
Spermiyogram, erkek infertilitesini (kısırlık) belirlemek amacıyla yapılan bir testtir. Bu test inferitilite araştırmasında çiftler değerlendirilirken öncelikle uygulanması gereken spermiyogram testidir.
Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? Neden Yapılır?
Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir.
Ghrelin Nedir? Ghrelin ile obezitenin ilişkisi nedir?
Ghrelin günümüzde sıklıkla önemi fark edilen ve üzerinde araştırmalar yapılan bir  hormondur. Ghrelin hormonu  obezite tedavisi planlamalarında da önemli bir unsur haline gelmiştir.
Vajinismus muyum?
Vajinismus cinselliği yaşayan kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur.Vajinismus olup olmadığını merak eden kadınlar kendilerine Vajinismus muyum sorusunu sıklıkla sorarlar.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com