D Dimer Testi Nedir? D Dimer Yüksekliği Neden Olur?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 18.09.2020 01:36 | Yazar: Dr. Cem Argun
D dimer fibrin yıkımından açığa çıkan bir maddedir.Hematoloji test parametrelerinden biridir. D dimer testinin doktorlarca en çok istendiği durumlar ise D dimer yüksekliği ile seyreden derin ven trombozu (DVT), pulmoner emboli ve yaygın damar içi koagulasyon (DIC) şüphesidir. Her 3 hastalık da hayatı tehdit edebilen ciddi sağlık problemleri olduğundan D Dimer testinin çalışılması ve sonuçlarının yorumlanması büyük önem arz eder.Covid 19 enfeksiyonu tanı ve takibinde de sıklıkla istenen D Dimer testi hakkında aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
D Dimer Testi Nedir? D Dimer Yüksekliği Neden Olur?
A

D Dimer Testi Nedir?

D Dimer testi hematoloji laboratuvarlarında uygulanan bir kan testidir. D dimer, fibrin yıkımından açığa çıkan bir maddedir. Pıhtılaşma sistemi fonksiyonları yönünden doktora bilgi vermektedir.Damardan alınan kan örneğinden analiz edilen bir testtir.
D dimer testi genellikle acil servise başvuran ve/veya yoğun bakım tedavisi gerektiren hastalardan istenen bir kan testidir. Özellikle Covid-19 pandemisi sürecinde enfeksiyonun ciddiyetinin araştırılmasında, Covid 19 enfeksiyonundan şüphe duyulan ayaktan hastalardan ve yoğun bakım hastalarından da istenmektedir.
Genel check up veya poliklinik muayenelerinde ise istenen bir tahlil değildir.
Derin ven trombozu (Venöz Tromboemboli) (VTE) ve emboli tanısında da sıkça kullanılmaktadır.Kalpte iskemi düşündüren hastalıklar ve bazı enfeksiyonların tanısına yardımcı olarak da istenir.
D dimer testinin yüksek çıkması istenen bir durum değildir.Bu durum anormal olarak kabul edilmektedir.

D Dimer Normal Değerleri Nedir?

Kandaki D-dimer değeri 250 mcg/L den düşük olmalıdır.Bu değerden yüksek çıkan sonuçlar D Dimer yüksekliği olarak yorumlanmalıdır. Bazı laboratuvarlarda D Dimer testinin normal değeri testin çalışıldığı kit ve/veya laboratuvar cihazı ile yöntemine göre küçük de olsa farklılık gösterebilir.Bu durumlarda laboratuvar tahlil raporunda yer alan referans değerler dikkate alınmalıdır.

D Dimer Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?

  • D dimer yüksekliği bulunduğunda damarlarda  bir pıhtı oluşumunu, dolayısıyla derin ven trombozu -venöz tromboemboli (VTE), pulmoner emboli veya DIC olabileceğini düşündürür.
  • D dimer testi ayrıca over karsinomları ve böbrek hastalarında fibrin yıkımının saptanmasında ve derin ven trombozu veya akut miyokard enfarktüsünde uygulanan tedavinin takibinde de kullanılabilir.
  • D dimer testi hamileliğin son dönemlerinde de yüksek çıkabilmekte olup bu olağan bir durumdur.
  • Çeşitli inflamasyon ve bazı enfeksiyon hastalıklarında da D dimer değerleri yüksek çıkabilir. Örneğin Covid 19 enfeksyonu olan ve enfeksiyonun ilerlediği vakalarda D dimer yüksekliği görülebilmektedir.
  • Karaciğer hastalıklarında D Dimer yüksekliği görülebilmektedir.
  • Bazı kanser türlerinde ( özellikle ileri evre) D Dimer yüksekliği gözlenebilmektedir.

D Dimer ve COVID 19  İlişkisi

Özellikle COVID 19 pandemisi sonrası D dimer testinin önemi çok daha artmıştır. Doktorlar COVID 19 enfeksiyonundan şüphelendikleri hastalarından D dimer testini sıklıkla istemektedirler.
COVID 19 hastalarında D dimer testi yüksek çıkmaktadır.
D dimer testi pıhtılaşma döngüsünde bozukluk olup olmadığının araştırılmasında kullanılan bir hematoloji testidir.Bilimsel araştırmalar, COVID-19 enfeksiyonunu geçirmekte olan hastalarda pıhtılaşma bozukluğuna bir yatkınlık olduğunu belirtmektedir.Ddimer testi özellikle yoğun bakım ünitelerind etedavi gören hastalarda çok dah yüksek seyretmektedir.D dimer testinin COVID 19 enfeksiyonu tanı ve takip sürecindeki önemli bir kullanım alanı ise, COVID 19 hastalığının hayati tehdit eden ciddi bir komplikasyonu olan DIC (dissemine intravasküler koagülasyon) teşhisinde öenli bir yeri olmasıdır.

D Dimer Yüksekliği Nasıl Yorumlanmalıdır?

Ancak şu ayrıntı da unutulmamalıdır.Tek başına D dimer testi yüksekliği, herhangi bir klinik bulgunuz ve şikayetiniz yok ise ve diğer testleriniz de normal ise klinik olarak çok da anlamlı değildir. Ancak doktorunuz gerek görür ise testin bir kaç hafta sonra tekrar edilmesine gerek görebilir.
Klinik olarak şikayeti olan hastalarda pıhtılaşma sistemindeki bir bozukluğa bağlı olarak emboli ve DVT (derin ven trombozu) , Venöz Tromboemboli (VTE) yönünden bilgi vermektedir.
Covid 19 enfeksiyonu tanısında da normal yüksek çıkan D Dimer değerleri  doktora bilgi veren kan testleri arasındadır.

D Dimer testine dair aşağıdaki makalemizde de detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

D-Dimer Testi Nedir? D Dimer Neden Yükselir? 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Özdemir | 22.09.2020 01:17

Babamda dün yapılan tahlilde 7193 çıktı çok riskli gibi duruyor ama babam böbrek nakli olmuş ve aynı zamanda şuan covid19 enfekteli hasta 10 gündür de hastane de yatıyor. Çıkan bu değer hakkındaki yorumunuz nedir steroid tedavisi alalım mı yoksa iç kanama riskinden dolayı almayalım mı

Tahlil.Com | 22.09.2020 01:50
D DİMER testi COVID hastalarında yüksek çıkıyor.Tabii başka yüksek çıktığı duurmlar da var ve bunları yukarıdaki yazımızda detaylı olarak belirtiyoruz.Tedavi konusunda ise buradan bir yorum yapılması mümkün değil.Bu konuda en doğru kararı babanıızn klinik tablosu bilen ve muayenesini yapan doktor veya doktorlar vermelidir.
hircinkis716 | 06.06.2017 09:44

Merhaba ben adet gecikmesi yaşadım 13 gün ama leke geldi bir hafta sonra da kahve rengi leke geldi sonra kanamam başladı adet şansım yok ama test yaptım tek çizgi çıktı hamile olabilir miyim acaba

Tahlil.Com | 06.06.2017 09:44
Test sonucunuz negatif yani gebelik yok.İlişki sonrasında normal normal adet kanaması olmanız da gebeliğin olmadığını gösterir.Adet tarihinizdeki gecikmenin başka nedeni olabilir.Bunun için bir kadın doğum doktoruna muayene olmanızda fayda vardır.
semra aslan | 02.03.2016 08:57

Koagulasyon
PT +    39.5    Sn    
INR + 3.36            
APTT + 47.4 Sn    
Fibrinojen + 643 mg/dL    
D-dimer, kantitatif +    1243 ng/ml Merhabalar bir yakınımın testidir.Bir süredir hastanelerdeyiz.Kendisin de koah, akciğer de, kalbin sıkıntılar var(65 yaş üstü)

Tahlil.Com | 03.03.2016 01:40
Bu değerlerin çoğu yüksek.Bu da önemli  bir durum.
Özellikle hematoloji bölümünde tedavisi sürdürülmeli.
Pıhtılaşmayı engelleyen bir takım ilaçlar da kullanıyor olabilir.
AİDS Tanısı Nasıl Koyulur?
AİDS tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır.
İdrar Proteini Testi Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?
İdrar proteini testi,  idrarda normalde atılmaması gereken ancak  hastalık durumlarında ortaya çıkabilen protein miktarını ölçme amacıyla doktorlarca istenmektedir.
TG Testi ve Tiroid Kanseri Teşhisi
TG testi ile kandaki tiroglobulin miktarı ölçülür ve böylece tiroid kanserinin tanısı konusunda önemli bilgiler alınabilir.
M2-PK Dışkı Testi, Kolorektal Hastalıkların Tanısında Kullanılan Bir Yöntemdir
Kolorektal Kanser, bağırsak polipi ve bağırsak iltihabı dünya çapında sık görülen hastalıklardır.
Gıda İntolerans Testi ile York Test Arasındaki Fark Nedir?
Gıda intolerans testleri, bu tür testlere verilen genel isimdir.York Test de bir gıda intolerans testi türüdür.Peki her ikisi arasındaki fark nedir?Aşağıdaki yazımızda bu konuda bilgi…
Katekolamin Testleri Ne Amaçla Yapılmaktadır?
Feokromositoma veya başka nöroendokrin tümörlerin araştırılmasında ve tanı koymada katekolamin testleri yapılır.
CA 15-3 Kanser (Tümör) Antijeni Testi Nedir?
Bir kanser antijeni olan 15-3 (CA 15-3) normalde meme hücreleri tarafından üretilmektedir.
Mantar Tahlili Nedir? Mantar Tahlili Neden Yapılır?
Mantar tahlilleri, mantar enfeksiyonu tanısı koymak ve hangi mantar veya mantarların hastalık etkeni olduğunu saptamak amacıyla yapılan tahlillerdir
Aspartat Transaminaz (AST) Değeri ve Karaciğer Sağlığı
AST veya açık hali ile Aspartat transaminaz enzimi karaciğerin zedelenmesi halinde yüksek çıkmaktadır.
LH Hormonu Testi Neden Yapılır?
LH testi hastanın kısırlık, cinsel bezlerin yetmezliği, ergenlik dönemi sorunlarının çözümü, adet dönemi görmeyen kadınlarda veya çok ağır adet dönemi…
Laboratuvar Testleri Gıda Alerjisinde Tek Başına Yeterli midir?
Alerji; herhangi bir gıda veya nesneye karşı vücudun vermiş olduğu tepkilerdir.
Yenidoğana Yapılan Topuk Kanı Testi Nedir?
Bebeğin doğumundan sonra yapılan bazı metabolik tarama testleri henüz belirtiler ortaya çıkmadan hastalığın saptanmasında yani erken teşhis için büyük önem içerir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com