Difteri (Kuşpalazı) Nedir?

31.12.2015 01:43 | Güncelleme: 07.07.2020 03:35
Difteri veya kuşpalazı olarak bilinen hastalık özellikle lenf ve üst solunum yollarına etki etmektedir.
Difteri (Kuşpalazı) Nedir?
A

Difteri veya kuşpalazı olarak bilinen hastalık özellikle lenf ve üst solunum yollarına etki etmektedir. Bakteri kökenli enfeksiyonel bir hastalık olan difteriye karşı aşılar üretilmektedir. Bebeklik sürecinde bu aşı uygulanmasıyla dünya genelinde salgın hali oldukça azaltılmıştır. Difteri tedavi edilmezse felç hatta ölümlere dahi neden olabilen ciddi bir hastalıktır. 

Difteri Bulguları Nelerdir?

Difteri; üst solunum yollarında tutulur. Dolayısıyla buralarda şikayetler meydana getirir. Difterinin ilk belirtileri; iştahsızlık, boğaz ağrısı, ateş ve halsizliktir.

Birkaç gün kişide bu hal devam ettikten sonra bademcik ağrısı ve ağzın içini kaplayan aft tarzında görünen beyaz yaralar görünmeye başlar. Deriyi kaplayan bu tabaka zamanla yeşile veya siyaha doğru renk değiştirebilir.

Difteri Bulaşıcı mıdır?

Difteri hastalığı solunum yolu kökenli bir hastalıktır. Bu sebeple bulaşması da yine solunum yolu ile olur. Hastalığı taşıyan kişi, vücut sıvılarıyla yani; öksürük, hapşuruk, konuşma yoluyla karşısındaki kişilere taşıyabilir.

Bu sebeple difteri hastalığını taşıyan kişinin ev içinde şahsi eşyaları ayırılmalı ve kendine özel yemek gereçleri olmalıdır. Ayrıca her yemekten sonra bu malzemeler titizlikle yıkanmalıdır. Aksi takdirde kişi kendi tükürüğü ile tekrar tekrar hastalığı canlandırmış olacaktır.

Difteri hastaları 2-3 hafta kadar izole yaşamalıdırlar. Ancak antibiyotik tedavisi başlamışsa, bundan 24 saat sonra bulaşıcılık ortadan kalkar.

Difteri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Difteri şüphesini kesinleştirmek için hastadan kan tahlili ve boğaz kültürü alınır.

Teşhis konulduktan sonra antibiyotik tedavisi başlatılır. Ayrıca hasta, hastalığı atlatmış dahi olsa aşılaması yapılır ve her 10 yılda bir tekrarlanması istenir.

Paragangliyoma Nedir?
Paragangliyoma, böbrek üstü bezlerinde tümör oluşumunu ifade eder.
Corona Virüs (COVID-19) Sinir Sistemini de Etkiliyor
Corona Virüs (COVID-19) enfeksiyonu ölümcül etkilerini sadece solunum yolu tutulumu ile yapmıyor. Corona Virüs (COVID-19) aynı zamanda merkezi (santral) sinir sistemini de…
Grip ve Korona Virüs Benzerlikleri
Günümüzün salgını covid-19; başladığı günden beri daha ağır seyreden grip hastalığına benzetilir. Korona virüs gribe benzer mi yakınlıkları ve farklılıkları nelerdir?
Varikosel Hastalığı Nedir?
Varikosel erkeklerde ergenlik döneminden sonra görülen en yaygın hastalıklardan biridir ve yetişkin erkeklerin 10%’ unda bu hastalık vardır.
Toplardamar Tıkanıklığı Nedir? Hangi Durumlarda Görülür?
Toplan damar tıkanıklığı yani venöz tıkanıklığı ciddi bir sağlık sorunudur.Bu durumu bir çok koşul tetikleyebilir.
Düşük Bebeklerde Annenin Payı
Düşük gebelik; hamileliğin 20.20. haftasına kadar rahimde tutunamayan bebeğin vajina yoluyla vücuttan atılmasına verilen tanımlamadır.
Reyno Hastalığı Nedir?
Eğer parmaklarınız üşüyorsa ayaklara giden kanın azalmasının belirtisidir.
Schilder Hastalığı ve Yaygın Olarak Görülen Belirtileri
Schilder hastalığı, beynin miyelin kaplı aksonların bulunduğu beyaz madde bölgesinde miyelinsizleşmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır.
Vajinismus ve Nedenleri
Vajinismus sıklıkla görülen cinsel hastalıklardan biridir.
Pansitopeni Nedir?
Pansitopeni bir hematoloji hastalığıdır.Hematoloji bölümünde tedavisi yapılmaktadır.
HIV Testi ve AİDS İle İlgili Sıkça Sorulan Soru Ve Cevaplar
Tahlil.com doktorlarına HIV, AİDS ve ELİSA testlerine dair bir çok soru geliyor. Uzmanlarımızca sorulara verilen cevapları aşağıdaki bağlantımızda oluyabilirsiniz.
Dolama Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Dolama, bakteri ve mikropların parmak uçlarında tırnak diplerinde oluşturduğu iltihaplanma diye tanımlanmaktadır. İvedilikle tedavi edilmez ise buradan vücuda da yayılabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com