Dış Kulak İltihabı Nedir?

17.08.2017 12:35 | Güncelleme: 20.03.2021 03:31 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Kulağın dış kısmında, kulak deliğinin hemen yanında yer alan çıkıntıda hassasiyet, acı, ağrı ve kızarıklık görülmesi dış kulak iltihabını işaret etmektedir
Dış Kulak İltihabı Nedir?
A

Kulak; dış orta ve iç kısım olmak üzere üç kısıma ayrılan ve değerlendiren yapıdır. Dış kulak; kulak kepçesi ve kulak yolundan meydana gelir. İşte bu kısımlarda oluşan iltihaplanma kişide çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Dış Kulağın Görevleri Nelerdir?

Dış kulağın ilk kısmı kulak kepçesidir. Bu kısmın görevi çevredeki sesleri toplamak ve kulak yoluna iletmektir. Kulak yolu, kulak kepçesinin içe doğru bitimiyle başlayan, kulak deliği olarak adlandırılan kısımdır. Toplanan sesin algılanmasını ve fiziksel bir titreşim olarak orta kulağa iletilmesini sağlayan kısımdır. İşte bu kulak yolunun dış ortama açık olan kısmının iltihaplanması, dış kulak iltihabı olarak değerlendirilir. 

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kulağın dış kısmında, kulak deliğinin hemen yanında yer alan çıkıntıda hassasiyet, acı, ağrı ve kızarıklık görülmesi dış kulak iltihabını işaret etmektedir. Ayrıca kulakta görülen kokulu akıntı da mutlaka ihmal edilmemesi gereken tetkik yapılmalıdır. 

Dış Kulak İltihabı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Dış kulak iltihabı tedavi edilmezse, iltihap iç kulağa doğru ilerleyebilir ve sonuçları çok daha ciddi olabilir. Ancak dış kulak iltihabı oldukça acı vericidir. Bu sebeple kişinin yaşam kalitesi çok düşer ve bir an önce tedavisini yaptırmak ister. 

Kulak, boğazla bağlantılı bölgedir. Kulak iltihapları tedavi edilmediği sürece, boğazda da rahatsızlıklara sebep olur. 

Dış kulak iltihabı çocuklarda da sıklıkla görülen bir durumdur. En önemli ve ilk belirtisi kulak ağrısıdır. Bu sebeple çocuklar kulak ağrısını ifade ediyor, devamlı tutmak istiyorsa bu durum göz ardı edilmemeli ve bir an önce gerekli tanı ve tedavi uygulanmalıdır. Çocuklar her zaman kendilerini düzgün ifade edemezler. Özellikle ilk defa karşılaştıkları bir ağrıyı tanımlamakta zorluk çekebilirler. Bu sebeple aileler çocuğu takip ederken dikkatli olmalı ve rutin olmayan tepkilerinden sonuca ulaşmalıdırlar. Dil Ülseri Nedir?
Dil ülseri dilde bir şekilde yara olması anlamına gelir
Mide Kanserini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?
Maalesef mide kanseri genelde geç teşhis edilir buda hastayı hayatta tutmamız için fazla zamanımız olmadığı anlamına gelir
Şok Nedir? Şok durumunda neler yapmalıyız?
Şok ciddi ve ilkyardım gerektiren bir sağlık sorunudur
Romatoid Artrit Nedir?
Romatoid artrit (rheumatoid arthritis) eklemlerde iltihap, ağrı ve şişme oluşturan bir hastalıktır
Damar Sertliği Nedir ?
Bazı nedenlerden dolayı atar damarların duvarı bağ dokusu ile kaplanırsa, damar  esnekliğini kaybeder
Hepatit A Nedir? Hepatit A Nasıl Bulaşır?
Hepatit A, HAV virüsü tarafında oluşan bir hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com