Dış Kulak İltihabı Nedir?

17.08.2017 12:35 | Güncelleme: 20.03.2021 03:31 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Kulağın dış kısmında, kulak deliğinin hemen yanında yer alan çıkıntıda hassasiyet, acı, ağrı ve kızarıklık görülmesi dış kulak iltihabını işaret etmektedir
Dış Kulak İltihabı Nedir?
A

Kulak; dış orta ve iç kısım olmak üzere üç kısıma ayrılan ve değerlendiren yapıdır. Dış kulak; kulak kepçesi ve kulak yolundan meydana gelir. İşte bu kısımlarda oluşan iltihaplanma kişide çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Dış Kulağın Görevleri Nelerdir?

Dış kulağın ilk kısmı kulak kepçesidir. Bu kısmın görevi çevredeki sesleri toplamak ve kulak yoluna iletmektir. Kulak yolu, kulak kepçesinin içe doğru bitimiyle başlayan, kulak deliği olarak adlandırılan kısımdır. Toplanan sesin algılanmasını ve fiziksel bir titreşim olarak orta kulağa iletilmesini sağlayan kısımdır. İşte bu kulak yolunun dış ortama açık olan kısmının iltihaplanması, dış kulak iltihabı olarak değerlendirilir. 

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kulağın dış kısmında, kulak deliğinin hemen yanında yer alan çıkıntıda hassasiyet, acı, ağrı ve kızarıklık görülmesi dış kulak iltihabını işaret etmektedir. Ayrıca kulakta görülen kokulu akıntı da mutlaka ihmal edilmemesi gereken tetkik yapılmalıdır. 

Dış Kulak İltihabı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Dış kulak iltihabı tedavi edilmezse, iltihap iç kulağa doğru ilerleyebilir ve sonuçları çok daha ciddi olabilir. Ancak dış kulak iltihabı oldukça acı vericidir. Bu sebeple kişinin yaşam kalitesi çok düşer ve bir an önce tedavisini yaptırmak ister. 

Kulak, boğazla bağlantılı bölgedir. Kulak iltihapları tedavi edilmediği sürece, boğazda da rahatsızlıklara sebep olur. 

Dış kulak iltihabı çocuklarda da sıklıkla görülen bir durumdur. En önemli ve ilk belirtisi kulak ağrısıdır. Bu sebeple çocuklar kulak ağrısını ifade ediyor, devamlı tutmak istiyorsa bu durum göz ardı edilmemeli ve bir an önce gerekli tanı ve tedavi uygulanmalıdır. Çocuklar her zaman kendilerini düzgün ifade edemezler. Özellikle ilk defa karşılaştıkları bir ağrıyı tanımlamakta zorluk çekebilirler. Bu sebeple aileler çocuğu takip ederken dikkatli olmalı ve rutin olmayan tepkilerinden sonuca ulaşmalıdırlar. Uykusuzluk, Horlama ve Uyku Apne Sendromu Nedir?
Uyku bedenimizin ve zihnimizin dinlendiği, düzenlendiği, yenilendiği bizleri ertesi güne hazırlayan sürece verilen isimdir.
EHEC(Enterohaemorrhagic Escherichia coli) Nedir?
Enterohaemorrhagic Escherichia coli adlı bakteri son günlerde Almanya'da ciddi ishallere yol açarak halk sağlığını tehdit ediyor.
Dahiliye(İç hastalıkları) Bölümü Nedir?
Dahiliye yani iç hastalıkları bölümü oldukça geniş bir hastalık yelpazesine sahiptir.
Karaciğer Sirozu Nedir?
Karaciğer vücudumuzun en çalışkan organlarından biridir.Karaciğerde siroz hastalığı ise çeşitli nedenlerla karaciğerde gelişip karaciğer fonksiyonlarını yaşamı olumsuz olarak etkileyecek…
Neonatal Yoksunluk Sendromu: Doğumla Gelen Uyuşturucu Bağımlılığı
Hamilelik boyunca alınan uyuşturucu maddeler, anneyle birlikte bebeği de etkiler ve bebekte sekonder bağımlılığa neden olur.
Orta Kulak İltihabı Nedir?
İşitme organı kulağın zarıyla iç kulak arasındaki bölümünde görülen en­feksiyonlara orta kulak iltihabı denir.
Hepatit D Hastalığı Nedir?
Hepatit D, viral bir hastalıktır.
Modern Çağın Hastalığı Olan Metabolik Sendroma Dikkat!
Metabolik sendrom dünyayla birlikte ülkemizde de ciddi bir sağlık problemi haline gelmektedir.
Fasial Paralizi Nedir?
Fasial paralizi, yüz sinir felci olarak açıklanabilir.
Parapleji Nedir
'Pleji' kelimesi eski yunan dilinde darbe anlamına gelen bir kelimedir.
Raşitizm Nedir? Tedavi Edilebilir mi?
Raşitizm, çocukluk döneminde görülen kemik zayıflığı hastalığıdır.
Vitiligo Nedir ?
Vitiligo, cilt üzerinde renk pigmenti olarak bilinen melanin hücrelerinin ölmesi durumudur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com