Mineral Eksikliği Sigara Kullanımından Kaynaklanabilir

12.06.2017 09:55 | Güncelleme: 03.02.2021 03:25
Mineraller hazır besin olarak alınır. Bu durumda; eksik olan mineralin vücutta sentezlenmesi ve eksiği kapatması mümkün değildir. 
Mineral Eksikliği Sigara Kullanımından Kaynaklanabilir
A

Sigara tüketen kişilerde mineral ve vitamin eksikliği sıklıkla görülmektedir.

Mineral, vitaminden farklı bir yapıdır. Vitamin organik bir madde iken, mineral inorganiktir. Yani; vitaminler canlı vücudunda sentezlenirken, mineraller dışarıdan hazır besin olarak alınır. Bu durumda; eksik olan mineralin vücutta sentezlenmesi ve eksiği kapatması mümkün değildir. 

Mineraller doğal olarak dış ortamdan alınmalıdır ki; vücudun çalışması için gerekli olan elementlerin eksiği kapatılsın. Ancak sürekli sigara tüketimi olan vücutlarda, sindirim sistemi istendiği kadar güzel çalışmaz. Yani kişi dışarıdan ne kadar çok mineral alırsa alsın, yeterince emilimi olmadığı sürece, vücut o mineralden maksimum yararlanamaz. 

Sigara, Emilimi Neden Azaltır?

sigara, içerdiği zehir suretiyle ve dumanla, organların yüzeyinde bir tabaka meydana getirir. Bu tabaka, minerallerin tanınmasına, sindiriminin ve emiliminin yapılmasına engel olur. Mineral ve hücreler arasına adeta bir set çeker. Dolayısıyla hücre, erişemediği mineralden faydalanamaz. 

Ayrıca sigara tüketimi, organların hasarına da sebep olur. Tüm organların beslenmesi için, onu çevreleyen kan damarları vardır. Bu damarlar, taşıdığı kanla, organlardan atıkları alırken, onları oksijen ve maddelerle besler. Ancak sigara tüketen insanların damarlarında yeterince oksijen bulunmamakla birlikte, sigara zehiri de bulunur. Bu suretle tam temizlenemeyen organlar, zamanla yıpranmaya başlar ve gerekli mineralleri alamaz hale gelirler. 

Sigara tüketen kişilerde mineral ve vitamin eksikliği sıklıkla görülmektedir. Mineral ve vitaminler vücut enzimlerinin düzgün çalışması için gereklidir. Eksikliği halinde pek çok işlev bozukluğu ve hastalık görülebilir.

Mineral Eksikliğinde Neler Olur?

Vücutta her mineralin kendine has bir görevi vardır ve hiç biri birbirinin yerine geçemez. Mineraller; kalsiyum, potasyum, fosfor, iyot, demir gibi bileşenlerdir. Bunların kimi vücut fonksiyonlarında yapıya katılırken, kimi de büyüme gelişme ve vücut sağlığından sorumludur. Haliyle eksikliklerinde; kemiklerde güçsüzlük, anemi, dişlerde sararma, metabolizma yavaşlaması gibi hastalıklar meydana gelir.


görülmektedir. Mineral ve vitaminler vücut enzimlerinin düzgün çalışması için gereklidir. Eksikliği halinde pek çok işlev bozukluğu ve hastalık görülebilir.

De-clerembault Sendromu: 'O beni seviyor!'
De-clerembault sendromu çoğunlukla kadınlarda görülen oldukça ilginç bir sendromdur. De-clerembault Sendromu hakkında aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Bel fıtığı: omurganın destek yastığı olan disklerden bir veya bir kaçının bulunması gereken yerden taşıp, vücuttan önemli mesajları beyne taşıyan sinirlere baskı yapmasıdır
Şok Nedir? Çeşitleri, Belirtileri, Evreleri Nelerdir?
Şok: ani kanamalar, kazalar, enfeksiyonlar, yanıklar veya kronik hastalıklar sonucunda hücrelerin yeterli besin ve oksijen alamaması durumudur
Grip Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları
Üst solunum yolu enfeksiyonlarından en popüler olan grip, özellikle kış ve bahar aylarında sık görülür
Akciğer Apsesi, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
Akciğer apsesi; bakterilerin sebep olduğu, akciğerin kendi iş gören dokusunda içi iltihap ile dolu boşluklar oluşmasıdır
Sedef Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Sedef hastalığı, ölü cilt hücrelerinin cilt yüzeyinde hızlı bir şekilde birikmesiyle ortaya çıkan ve günümüzün en yaygın cilt hastalıklarındandır
Alzheimer (Alzaymır) Belirtileri ve Hasta Bakımının Önemi
Alzheimer beyinde bazı hücre ölümleriyle ortaya çıkar
Multipl Myelom Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Multipl Myelom, bir kemik iliği kanseri türüdür
Mesane Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Mesane, karın alt bölgesinde yerleşmiştir ve görevi idrarı depolamaktır
İmpetigo Nedir, Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?
İmpetigo, streptokok ve stafilokok diye adlandırılan iki bakteri grubunun oluşturduğu bir cilt enfeksiyonudur
Gırtlak Kanseri Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?
Gırtlak kanseri, baş ve boyun kanserlerinin yaklaşık olarak yüzde 35’ini oluşturur
Mide Kanseri Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?
Mide tümörleri iyi ya da kötü huylu olabilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com