Mineral Eksikliği Sigara Kullanımından Kaynaklanabilir

12.06.2017 09:55 | Güncelleme: 03.02.2021 03:25
Mineraller hazır besin olarak alınır. Bu durumda; eksik olan mineralin vücutta sentezlenmesi ve eksiği kapatması mümkün değildir. 
Mineral Eksikliği Sigara Kullanımından Kaynaklanabilir
A

Sigara tüketen kişilerde mineral ve vitamin eksikliği sıklıkla görülmektedir.

Mineral, vitaminden farklı bir yapıdır. Vitamin organik bir madde iken, mineral inorganiktir. Yani; vitaminler canlı vücudunda sentezlenirken, mineraller dışarıdan hazır besin olarak alınır. Bu durumda; eksik olan mineralin vücutta sentezlenmesi ve eksiği kapatması mümkün değildir. 

Mineraller doğal olarak dış ortamdan alınmalıdır ki; vücudun çalışması için gerekli olan elementlerin eksiği kapatılsın. Ancak sürekli sigara tüketimi olan vücutlarda, sindirim sistemi istendiği kadar güzel çalışmaz. Yani kişi dışarıdan ne kadar çok mineral alırsa alsın, yeterince emilimi olmadığı sürece, vücut o mineralden maksimum yararlanamaz. 

Sigara, Emilimi Neden Azaltır?

sigara, içerdiği zehir suretiyle ve dumanla, organların yüzeyinde bir tabaka meydana getirir. Bu tabaka, minerallerin tanınmasına, sindiriminin ve emiliminin yapılmasına engel olur. Mineral ve hücreler arasına adeta bir set çeker. Dolayısıyla hücre, erişemediği mineralden faydalanamaz. 

Ayrıca sigara tüketimi, organların hasarına da sebep olur. Tüm organların beslenmesi için, onu çevreleyen kan damarları vardır. Bu damarlar, taşıdığı kanla, organlardan atıkları alırken, onları oksijen ve maddelerle besler. Ancak sigara tüketen insanların damarlarında yeterince oksijen bulunmamakla birlikte, sigara zehiri de bulunur. Bu suretle tam temizlenemeyen organlar, zamanla yıpranmaya başlar ve gerekli mineralleri alamaz hale gelirler. 

Sigara tüketen kişilerde mineral ve vitamin eksikliği sıklıkla görülmektedir. Mineral ve vitaminler vücut enzimlerinin düzgün çalışması için gereklidir. Eksikliği halinde pek çok işlev bozukluğu ve hastalık görülebilir.

Mineral Eksikliğinde Neler Olur?

Vücutta her mineralin kendine has bir görevi vardır ve hiç biri birbirinin yerine geçemez. Mineraller; kalsiyum, potasyum, fosfor, iyot, demir gibi bileşenlerdir. Bunların kimi vücut fonksiyonlarında yapıya katılırken, kimi de büyüme gelişme ve vücut sağlığından sorumludur. Haliyle eksikliklerinde; kemiklerde güçsüzlük, anemi, dişlerde sararma, metabolizma yavaşlaması gibi hastalıklar meydana gelir.


görülmektedir. Mineral ve vitaminler vücut enzimlerinin düzgün çalışması için gereklidir. Eksikliği halinde pek çok işlev bozukluğu ve hastalık görülebilir.

Menisküs Nedir?
Menisküs; fibröz yapıdaki, şok emici yapılardır
Çocuğun Narsist Olmasını Engelleyin
Narsistlik; kişinin 'ben' odaklı yaşaması, kendini kusursuz ve hep haklı görmesi durumudur
Metastaz Nedir?
Metastaz; malign yani; kötü huylu kanser hücrelerinin vücudun farklı bölgelerine yayılmasıdır
Astım Hastaları Bu Havalara Dikkat!
Sıcak yaz aylarından sonra havaların biraz serinlemesi, insanları dışarı çıkmaya, uzun yürüyüşlere teşvik eder
Doğum Kaynaklı Perine Problemleri Nelerdir?
Perine bölgesi; vajina ile makat arasındaki kısımdır
Bacak Ülserlerinde Cerrahisiz Çözüm
Bacak ülserleri; bacaklarda oluşan, benek benek seyreden hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com