Gebelik ve Diş Hastalıkları Bağlantısı Nedir?

30.08.2017 10:58 | Güncelleme: 19.02.2021 09:55
Planlı gebeliklerde, gebelik öncesi diş muayenesi yapılmalı, müdahale gerektiren dişlerin onarımı yapılmalı ve diş sağlığından emin olduktan sonra gebelik planlaması yapılmalıdır.
Gebelik ve Diş Hastalıkları Bağlantısı Nedir?
A

Diş sağlığının korunması vücut sağlığının korunması açısından vazgeçilmezdir. Hamilelik gibi anne ve bebeğin en hassas olduğu dönemde de dişlerin sağlığı ihmal edilmemelidir. Ancak diş sağlığı için uygulanacak tedaviler kesinlikle hamilelik sürecine uygun olmalıdır. 

Hamilelikte Diş Tedavisi Yapılır mı?

Diş eti, sinirlerin yoğun olduğu bir bölgedir. Haliyle diş etlerine yapılacak müdahaleler oldukça ciddi işlemlerdir. Planlı gebeliklerde, gebelik öncesi diş muayenesi yapılmalı, müdahale gerektiren dişlerin onarımı yapılmalı ve diş sağlığından emin olduktan sonra gebelik planlaması yapılmalıdır.

Ancak gebelikler her zaman planlı olmaz veya gebelik planlanırken bir diş şikayeti olmadığından muayene yaptırılmaz ve hamilelik esnasında sıkıntı çıkabilir. Bu durumda anne adayına en çok endişe veren durum; dişe müdahale yapılıp yapılmayacağıdır. 

Tabii ki hamilelik sürecinde diş tedavisinin yapılıp yapılamayacağı kararını verecek olan kişi diş doktorunuzdur. Ancak gebelikte her diş şikayetinde mutlaka diş doktoruna başvurulmalıdır. Eğer bebeğe zarar vermeyecek bir müdahale söz konusu iken, şikayetleriniz ilerlemeden doktor müdahale edecektir. Ancak ileri seviye ve gebelikte müdahalesi olmayan bir durum ise, doktorunuz en azından geçici bir tedavi uygulayacak ve ağrılarınızı ve komplikasyon riskini azaltacaktır. Ancak doktora başvurulmazsa diş şikayetleriniz artabilir ve zamanında küçük müdahalelerle kurtulabilecek dişler, daha büyük müdahalelere hatta diş kayıplarına sebep olabilir. 

Gebelik ve Diş Hastalıkları Bağlantısı Nedir?

Çoğu zaman gebelik öncesi diş şikayeti olmayan kişilerin, gebelikte diş ağrısı yaşadığını veya doğum ve emzirme sürecinden sonra diş kaybettiğini duyarız. Peki bu durumun sebebi nedir?

Anne karnındaki bebek, her ihtiyacını annenin kan dolaşımından sağlar. Bütün vitamin ve mineralleri bu şekilde sağlar. Ancak bu kanalda yeterince besin maddesi yoksa, annenin var olan kaynaklarından alır. Kalsiyum için bu kaynak, annenin dişleridir. Çünkü bebeğin kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyacı vardır ve kalsiyum açısından dişler oldukça zengindir. 

Bu duruma engel olmak için ise, anne adayı özellikle gebeliği süresince ve daha sonra emzirme süresinde kendi kalsiyum kaynaklarını artırmalıdır.Hangi mevsimde hangi balık yenir?
Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için pek çok unsura dikkat etmek gerekir
Beslenme Alışkanlıkları Sperm Kalitesini Etkiliyor
Beslenme biçimi, birçok yönden hayatımızı etkiler
Filtreli Sigara Kanser Riskini Arttırıyor!
Sigara filtreleri; asetat benzeri gözleri görülmeyecek derecede ufak lifli yapılardan oluşur
Susuzluğu Açlıkla Karıştırmayın
Yedikçe doymayan mideler pek çok kişinin şikayetidir
Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılmalıdır?
Spor insan hayatında her zaman olması gereken bir olgudur
Yemek İstediğiniz Besin Vücudun İhtiyacını Belirler
Yemek yeme hissi bazen insanı çileden çıkaracak hale gelebilir
Spiral Nezaman Korumaya Başlar?
Spiral; pek çok kadının tercih ettiği bir korunma yöntemidir
Çocuğunuzun Cilt Güzelliğini Koruyun
Cilt; vücudu örten deri tabakasıdır
Kırmızı Et Yemek Meme Kanseri Riskini Arttırır mı?
Meme kanseri; başta genetik olmak üzere, birçok faktörün birleşimi sonucu gelişen bir hastalıktır
Açık Renkli Gözleri Korumalısınız
Göz rengini belirleyen; melanin pigmentidir
Televizyon Karşısında Uyumak 
Günlük hayatın hayli içine girmiş olan televizyon, az bir faydasının yanında pek çok zararı barındırmaktadır
Doğru ve Sağlıklı Güneşlenme Nasıl Olmalı?
Güneşlenmek; özellikle kemik sağlığı açısından çok önemlidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com