Gebelik ve Diş Hastalıkları Bağlantısı Nedir?

30.08.2017 10:58 | Güncelleme: 19.02.2021 09:55
Planlı gebeliklerde, gebelik öncesi diş muayenesi yapılmalı, müdahale gerektiren dişlerin onarımı yapılmalı ve diş sağlığından emin olduktan sonra gebelik planlaması yapılmalıdır.
Gebelik ve Diş Hastalıkları Bağlantısı Nedir?
A

Diş sağlığının korunması vücut sağlığının korunması açısından vazgeçilmezdir. Hamilelik gibi anne ve bebeğin en hassas olduğu dönemde de dişlerin sağlığı ihmal edilmemelidir. Ancak diş sağlığı için uygulanacak tedaviler kesinlikle hamilelik sürecine uygun olmalıdır. 

Hamilelikte Diş Tedavisi Yapılır mı?

Diş eti, sinirlerin yoğun olduğu bir bölgedir. Haliyle diş etlerine yapılacak müdahaleler oldukça ciddi işlemlerdir. Planlı gebeliklerde, gebelik öncesi diş muayenesi yapılmalı, müdahale gerektiren dişlerin onarımı yapılmalı ve diş sağlığından emin olduktan sonra gebelik planlaması yapılmalıdır.

Ancak gebelikler her zaman planlı olmaz veya gebelik planlanırken bir diş şikayeti olmadığından muayene yaptırılmaz ve hamilelik esnasında sıkıntı çıkabilir. Bu durumda anne adayına en çok endişe veren durum; dişe müdahale yapılıp yapılmayacağıdır. 

Tabii ki hamilelik sürecinde diş tedavisinin yapılıp yapılamayacağı kararını verecek olan kişi diş doktorunuzdur. Ancak gebelikte her diş şikayetinde mutlaka diş doktoruna başvurulmalıdır. Eğer bebeğe zarar vermeyecek bir müdahale söz konusu iken, şikayetleriniz ilerlemeden doktor müdahale edecektir. Ancak ileri seviye ve gebelikte müdahalesi olmayan bir durum ise, doktorunuz en azından geçici bir tedavi uygulayacak ve ağrılarınızı ve komplikasyon riskini azaltacaktır. Ancak doktora başvurulmazsa diş şikayetleriniz artabilir ve zamanında küçük müdahalelerle kurtulabilecek dişler, daha büyük müdahalelere hatta diş kayıplarına sebep olabilir. 

Gebelik ve Diş Hastalıkları Bağlantısı Nedir?

Çoğu zaman gebelik öncesi diş şikayeti olmayan kişilerin, gebelikte diş ağrısı yaşadığını veya doğum ve emzirme sürecinden sonra diş kaybettiğini duyarız. Peki bu durumun sebebi nedir?

Anne karnındaki bebek, her ihtiyacını annenin kan dolaşımından sağlar. Bütün vitamin ve mineralleri bu şekilde sağlar. Ancak bu kanalda yeterince besin maddesi yoksa, annenin var olan kaynaklarından alır. Kalsiyum için bu kaynak, annenin dişleridir. Çünkü bebeğin kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyacı vardır ve kalsiyum açısından dişler oldukça zengindir. 

Bu duruma engel olmak için ise, anne adayı özellikle gebeliği süresince ve daha sonra emzirme süresinde kendi kalsiyum kaynaklarını artırmalıdır.Hızlı Kilo Vermek Adet Döngüsünü Etkileyebilir!
Fazla kilolarla baş etmek için yapılan sağlıksız diyetler, fazlaca kilo almanıza neden olduğu gibi kadınlarda regl döngüsünün de aksamasına neden olur
Kafanızı Rahatlatacak Doğal Yöntemler Nelerdir?
Çoğu insan kimi zaman hiçbir şey düşünmemek, sıkıntılarını unutmak, kafasını boşaltmak istiyor
Öğrenciler Nasıl Ders Çalışmalı?
En az öğrenciler kadar anne babaları da heyecanlandıran eğitim öğretim yılında, çocukların başarısını arttırmak için anne babaya da büyük görev düşüyor
Yeni Dönem Teknolojisi Fiziksel Olarak Değişime Sebep Oluyor mu?
Teknolojinin gelişmesi pek çok cihazın kullanımını da değiştirdi
Menopoz Sürecinde Östrojen ve Ateş Basması
Menopoz süreci, belirli bir yaşa ulaşmış kadınlarda görülen ve artık her ay görülen regl döngüsünün sonlandığı dönemdir
Baş Parmak ve Genetik
Çoğu zaman farkına varmadığımız bazı vücut özelliklerimiz, genetiğimiz hakkında bilgi verir
Vücut Sıcaklığı Nasıl Değerlendirilir ?
Vücut sıcaklığı ilk yardım durumunda en doğru şekilde koltuk altından uygun bir cihaz yardımı ile ölçülür
Sıcak Havada Bilinçsiz Spor Yapmak Risklidir
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte spora olan ilgi arttı
Elektronikleride Sıcaktan Koruyun
Havaların ısınmasıyla birlikte; bakteri kaynaklı hastalıklar da artmaktadır
Vücut Ölçülerinizden Korkmayın!
Her bireyin kendi vücuduna özel ideal vücut ölçüleri vardır
Yapay Damarlar Nasıl Üretiliyor?
Damarlar; kan dolaşımını, organları hareket ettirmeyi sağlayan ağlardır
Ağız Çalkalama Suyunu Aşırı Kullanmayın
Diş sağlığı, bütün organların sağlığı açısından, şüphesiz çok büyük bir öneme sahiptir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com