Erkeklerde İktidarsızlık (Erektil Fonksiyon Bozukluğu) Nedir?

Yayın Tarihi : 2018/07/05 10:01 • Güncelleme Tarihi : 2018/07/05 10:01 •
Erkeklerin cinsel sorunlarının kuşkusuz en önemlisi, erektil fonksiyon bozuklukları( iktidarsızlık) veya impotans olarak bilinmektedir
Erkeklerde İktidarsızlık (Erektil Fonksiyon Bozukluğu) Nedir?

Erkeklerin cinsel sorunlarının kuşkusuz en önemlisi, erektil fonksiyon bozuklukları( iktidarsızlık) veya impotans olarak bilinmektedir.Her 10 erişkin erkeğin birinde, cinsel yaşam sürecinde impotans çeşitli zamanlarda görülebilir.
İmpotans bir diğer adıyla iktidarsızlık  erkekte aşağıdaki belirtilerle görülür.
-pen*ste sertleşme olmaması veya yetersiz olması
-pen*steki sertleşmenin normalden az sürmesi

Erkeklerde İktidarsızlık ( Erektil Fonksiyon Bozukluğu) Nedenleri Nelerdir?

1. Organik Nedenler:pen*sin kan dolaşımında görülen bozukluk, sinir iletimindeki aksaklık, kan hormon düzeyinde meydana gelen değişiklik, metabolik bozukluk sayılabilecek başlıca organik impotans nedenleridir.Organik impotansın, İmpotans vakalarının yaklaşık % 70 sebebidir.

2. Psikojenik Nedenler:Stres, evlilik sorunları, depresyon, cinsel başarısızlık korkusu, cinsel bilgisizlik başlıca psikojenik impotans nedenleridir. Bu nedenler tek başlarına olabildikleri gibi organik nedenlerle de birlikte olabilir.

İktidarsızlık Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?

1.Kan Tahlilleri : Kan şekeri, hormonlar, kolesterol, trigliserid, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri gibi gerekli görülen testler yapılabilir.Ayrıca Psikogram ve psikolojik değerlendirme testleri de yapılmalıdır.

2. Kan damarlarının değerlendirilmesi ile ilgili tahliller de sıkça yapılmaktadır.

– İntrakavernöz farmakotest (iğne testi )
– Doppler US
– Kavernosometri/grafi
– Anjiografi

3. Uyku Testi (NPT): Bilgisayarlı kaydedici ile veya uyku laboratuarlarında gece boyu pen*ste meydana gelebilecek değişikliklerin kayıt edilip yorumlanması.İktidarsızlık tanısında uygulanan tahlil yöntemleri sonrası hekim hastasının impotans nedeni hakkında bilgi sahibi olup gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

İktidarsızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tanı konulduktan sonra uygun tedaviye hekiminiz sizinle görüştükten sonra karar verip başlayacaktır. Tedavi alternatifleri çeşitlidir.Psikoterapi,hormon tedavileri,viagra gibi ağızdan uygulanacak ilaçlarla sertleşmenin sağlanması veya mutluluk çubuğu olarak da bilinen çeşitli cerrahi girişimlerle impotans tedavi edilebilir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?