Kalp Krizi Sonrası Cinsellik

Yayın Tarihi : 2018/08/28 01:48 • Güncelleme Tarihi : 2024/01/09 13:31 •

Kalp hastalıkları; şüphesiz, cinselliği de etkiler. Kalp krizi geçiren bir erkeğin ne zaman normal cinsel hayatına döneceği merak edilen konulardan biridir. Bu yazımızda konuya dair detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kalp Krizi Sonrası Cinsellik

Kalp hastalığınız varsa ve kalp krizi geçirmiş iseniz cinsellik  konusunda endişelenmeniz normaldir. Kardiyovasküler sisteminizin durumu ve kalbinizin ne kadar eforu kaldırabileceği konusunda endişeleriniz olabilir. Normal günlük aktivitelerinize ve sizi mutlu eden şeylere geri dönmek, yaşam kalitenizi korumak için çok önemlidir.Kalp hastalıkları; şüphesiz, cinselliği de etkiler. Kalbe uğrayan her kan hücresi; cinsel organa da uğradığından, bu etkiler kaçınılmazdır.

Cinsellik İçin Kalbinizin Sağlıklı Olduğunu Gösteren İşaretler Nelerdir?

Kalp hastalığı olan çoğu insan için cinsellik yaşamak ile  ilgili temel korku, ilişki yapmanın kalp krizine neden olacağı korkusudur. Ancak uzmanlar cinsel aktivite ile  kalp atış hızınızı artsa bile kalp hastalığı olan çoğu insanın endişelenmesi gereken bir şey olmadığını söylüyor. Zorluk yaşamadan merdiven çıkabiliyorsanız, koşabiliyorsanız veya bir kaç kilometre yürüyebiliyorsanız, rahatlıkla cinsellik yaşayabilirsiniz. 
Cinsel ilişki sırasında kalp krizi geçirme olasılığı aslında  son derece düşüktür. Burada önemli olan ilişki sırasında herhangi bir semptom yaşamamanızdır. 

Ancak aşağıda belirtilen kalp hastalığı belirtileriniz varsa, bir doktora görününceye kadar cinsel ilişki de dahil olmak üzere her türlü ağır fiziksel efordan kaçınmalısınız:

1.Göğüs ağrısı
2.Nefes darlığı
3.Düzensiz kalp atışı
4. Bulantı veya hazımsızlık

Cinsel İlişki Sırasında Kalp Krizi Geçirme İhtimali Var mıdır? 

Öncelikle şu bilgiyi vermeliyiz: Kalp krizi geçirme riski fiziksel olarak aktif olduğunuzda, ister cinsel aktivite olsun, ister koşuya çıkın, ister başka tür aerobik egzersiz olsun, dinlendiğiniz zamana kıyasla biraz daha yüksektir. Ancak kalbi stabil yani düzenli çalışan kişiler için, cinsel ilişki de dahil olmak üzere düzenli fiziksel aktivitenin uzun vadeli faydaları, risklerinden çok daha ağır basar.

Kalp Hastaları, Cinsellik ve ilişki

Kalp hastaları; doktor kontrolünde cinsel hayatlarına devam edebilirler. Tabi; efor artırma egzersizlerine devam ederek. Normal bir kişi, kalp krizinden sonra 16 haftada cinsel hayata dönebilir.

 Bunun yanında kalp rahatsızlığı olup da cinsellikten vazgeçmesi gerekenlerde vardır. 15-20 dakika boyunca yürüyen kişide hiçbir göğüs ağrısı, sıkışma, yanma hissi yoksa; bu hasta cinselliğe hazırdır.

Hastada 10 dakika üstünde kalp çarpıntısı varsa, ilişki sonrasında uykusuzluk, halsizlik varsa; hemen doktora başvurmalıdır.

Cinselliğin  Kalp Sağlığına Faydaları

Cinsellik ve ilişkii sağlığa  zarar vermek yerine kalp sağlığınıza fayda sağlayabilir. Bilimsel çalışmalar, haftada en az iki kez ilişki yapan erkeklerin ve tatmin edici bir cinsel yaşam yaşadıklarını bildiren kadınların kalp krizi geçirme olasılığının çok daha düşük olduğunu gösteriyor.

Cinsellik  bir çeşit egzersiz şeklidir ve kalbinizi güçlendirmeye, kan basıncınızı düşürmeye, stresi azaltmaya ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca cinsel ilişki çiftler arasında yakınlık bağlarını artırabilir. Güçlü sosyal bağlantıların, yüksek kalp hastalığı riskiyle bağlantılı olan yalnızlık, depresyon ve kaygı duygularını azaltabileceği de bilimsel bir gerçektir.

 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?