Gaz, Gebelik Belirtisi Midir?

30.03.2018 09:13 | Güncelleme: 02.06.2020 09:17
Gebelik, ilk oluştuğunda hemen anlaşılabilen bir olgu değildir. Gebelik şüphesi duyan kadınlar gaz şikayetlerinin bir gebelik belirtisi olup olmadığını merak eder.Gaz, gebelik belirtisi midir? Bu konuda merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.
Gaz, Gebelik Belirtisi Midir?
A

Gebelik, ilk oluştuğunda hemen anlaşılabilen bir olgu değildir. Öncelikle bir süre geçmelidir ki; bebeğin fonksiyonları kana karışsın ki kanda tespit edilebilsin. Hatta idrar tahlilinde çıkabilmesi için daha da uzun bir süreye ihtiyaç duyulur. Yaklaşık 15 gün sonrasında idrarda görülebilir ki, bu da neredeyse adet tarihinin gecikme dönemidir ve zaten gecikmeden gebeliği anlarsınız.

Bu aşamada sabırsızlanan anne adayları biran önce bebeğin oluşup oluşmadığına dair bir belirti aralar. Hatta bu sebeple psikolojik bulantı, baş dönmesi yaşayan pek çok kadın vardır. Hamile olmadıklarını öğrendiklerinde ise bütün şikayetleri geçiverir.

Bebek oluştuktan sonra mide bulantılarının başlaması yaklaşık 5 hafta sürer yani ilişkinin hemen arkasından mide bulantısının olması psikolojik hazırlıktan başka bir şey değildir. Ancak mide bulantısından daha önce meydana gelen problemlerin başında bağırsak sistemi rahatsızlıkları gelir.

Bebek oluşmaya başladığı andan itibaren boşaltım sisteminde emare gösterir. Hiçbir bağırsak problemi olmayan düzenli olarak gaita yapabilen kadınlar bu durumu daha rahat kavrayabilirler. Hazım problemleri olmayan kadınlar bir den bire gaz sancısı çekmeye başladıysa; şayet bir haftayı geçen, üşütmemeye dikkat etmenize rağmen geçmeyen gaz sancısı yaşıyorsanız, aniden gelişen bir ishal ya da kabızlık durumunuz meydana geldiyse ve her zaman uyguladığınız iyileşme yöntemleriniz işe yaramıyorsa gebelikten şüphelenebilirsiniz.

Bebek gelişirken annesinin sistemini kullanır. Bu sebeple anne, sindirim problemi yaşadığını düşünürken, bir süre sonra gebe olduğunu öğrenebilir. Aynı zamanda bebek oluşurken ve büyürken en çok suya ihtiyaç duyar. Anne eğer yeteri kadar su içmiyorsa, bebek ihtiyacını karşılamak için daha çok su çeker ve anne vücudu kuru kalır. Bu durumda kabızlık meydana gelir. Bol su içmek ve ılık duş almak bu aşamada yardımcı olacaktır.

Kendine yer edinmeye çalışan bebek, direkt olarak bağırsaklara yakın temasta bulunur. Bağırsak hareketlenmesine bağlı olarak da kuru gaz meydana gelebilir. Bu da gebelik belirtilerindendir.

Ancak bu belirti, tıpkı mide bulantısı gibi kişiden kişiye değişebilir. Yani her gebe karın ağrısı, gaz sancısı çekecek diye bir kural yoktur. Ancak gebelik gibi bir planınız varsa bu belirtiyi de göz ardı etmemekte fayda vardır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gebe Kalmak Neden Daha Zorlaşıyor?
Normal yollarla gebelik; çift istediği durumda, tıbbi müdahaleye gerek kalmadan oluşan gebeliktir
Aşı Kısaltmalarının Açıklamaları
Aşı; özellikle bebeklik çocukluk çağında kesinlikle atlanmaması gereken sağlık tedbirleridir
Doğru Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?
Ayakkabı; her ne kadar sadece şekil bakımından dikkati cezbetse de, asıl fonksiyonu unutulmamalıdır
Uzun Yaşamanın Sırrı; Yüzmek
Yüzmek; spor yapmanın en eğlenceli yollarından biridir
Yüksek Masalar Daha Sık Tercih Ediliyor
Oturarak uzun saatler çalışan pek çok sektör vardır
Östrojen Eksikliği ve Östrojen Eksikliğinin Belirtileri
Menapoz dönemine giren kadınlarda, östrojen üretiminin azalması sıkça rastlanmaktadır
Aspirinin Hergün Kullanılması Zararlı Olabilir
İngiliz bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma günlük aspirin kullanımının, inme ve kalp krizine etkisi olmamakla beraber iç kanama riskini iki kat arttırdığı ile ilgili bir araştırma yaptılar
Mutlu Menopoz İçin 5 Uzman Önerisi
Menopoz her kadını eninde sonunda etkisi altına alacak doğal bir süreçtir
Saçı Sık Yıkamak Dökülme Sebebi Olabilir
Saç dökülmesi herkeste görülen bir durumdur
Keyifli Banyo İçin İpuçları
En keyifli temizlik yöntemidir banyo yapmaktır
GDO Nedir? Sağlık İçin Zararları Ne Olabilir?
GDO; sebze ve meyvelerin DNA'sına ek şifreler verilmesidir
Yorgunlukla Mücadele Etmek İçin 10 Önemli Öneri
Yorgunluk günlük hayatta aktif çalışan kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir problemdir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com