Gaz, Gebelik Belirtisi Midir?

30.03.2018 09:13 | Güncelleme: 02.06.2020 09:17
Gebelik, ilk oluştuğunda hemen anlaşılabilen bir olgu değildir. Gebelik şüphesi duyan kadınlar gaz şikayetlerinin bir gebelik belirtisi olup olmadığını merak eder.Gaz, gebelik belirtisi midir? Bu konuda merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.
Gaz, Gebelik Belirtisi Midir?
A

Gebelik, ilk oluştuğunda hemen anlaşılabilen bir olgu değildir. Öncelikle bir süre geçmelidir ki; bebeğin fonksiyonları kana karışsın ki kanda tespit edilebilsin. Hatta idrar tahlilinde çıkabilmesi için daha da uzun bir süreye ihtiyaç duyulur. Yaklaşık 15 gün sonrasında idrarda görülebilir ki, bu da neredeyse adet tarihinin gecikme dönemidir ve zaten gecikmeden gebeliği anlarsınız.

Bu aşamada sabırsızlanan anne adayları biran önce bebeğin oluşup oluşmadığına dair bir belirti aralar. Hatta bu sebeple psikolojik bulantı, baş dönmesi yaşayan pek çok kadın vardır. Hamile olmadıklarını öğrendiklerinde ise bütün şikayetleri geçiverir.

Bebek oluştuktan sonra mide bulantılarının başlaması yaklaşık 5 hafta sürer yani ilişkinin hemen arkasından mide bulantısının olması psikolojik hazırlıktan başka bir şey değildir. Ancak mide bulantısından daha önce meydana gelen problemlerin başında bağırsak sistemi rahatsızlıkları gelir.

Bebek oluşmaya başladığı andan itibaren boşaltım sisteminde emare gösterir. Hiçbir bağırsak problemi olmayan düzenli olarak gaita yapabilen kadınlar bu durumu daha rahat kavrayabilirler. Hazım problemleri olmayan kadınlar bir den bire gaz sancısı çekmeye başladıysa; şayet bir haftayı geçen, üşütmemeye dikkat etmenize rağmen geçmeyen gaz sancısı yaşıyorsanız, aniden gelişen bir ishal ya da kabızlık durumunuz meydana geldiyse ve her zaman uyguladığınız iyileşme yöntemleriniz işe yaramıyorsa gebelikten şüphelenebilirsiniz.

Bebek gelişirken annesinin sistemini kullanır. Bu sebeple anne, sindirim problemi yaşadığını düşünürken, bir süre sonra gebe olduğunu öğrenebilir. Aynı zamanda bebek oluşurken ve büyürken en çok suya ihtiyaç duyar. Anne eğer yeteri kadar su içmiyorsa, bebek ihtiyacını karşılamak için daha çok su çeker ve anne vücudu kuru kalır. Bu durumda kabızlık meydana gelir. Bol su içmek ve ılık duş almak bu aşamada yardımcı olacaktır.

Kendine yer edinmeye çalışan bebek, direkt olarak bağırsaklara yakın temasta bulunur. Bağırsak hareketlenmesine bağlı olarak da kuru gaz meydana gelebilir. Bu da gebelik belirtilerindendir.

Ancak bu belirti, tıpkı mide bulantısı gibi kişiden kişiye değişebilir. Yani her gebe karın ağrısı, gaz sancısı çekecek diye bir kural yoktur. Ancak gebelik gibi bir planınız varsa bu belirtiyi de göz ardı etmemekte fayda vardır.

Yaz Aylarında Hangi Sıvılar Tüketilmeli?
Yaz ayları, terleme yoluyla sıvının vücudu daha hızlı terk ettiği dönemlerdir. Bu sebeple bu dönemlerde sıvı tüketimini artırmak gereklidir.
Göğüs Duvarı Şekil Bozuklukları
Göğüs duvarı şekil bozuklukları halk arasında yaygın olarak bilinmektedir. Genel olarak her 400 doğumdan birinde görülmektedir. 
Estetik Tıpta PRP (Platelet Rich Plasma) Uygulaması Nedir?
ONEP Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi Uzmanlarından Ünal Şahin; son ayların gözde uygulaması PRP’yi sizler için anlattı:PRP, “Platelet Rich Plasma-- platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması”…
Dişlerinizin de Duşa İhtiyacı Var!
İnsanlar her ne kadar biyolojik olarak bir birileri ile benzer özellikler taşısa da fiziksel olarak birçok farklılık gösterir
Sosyal Fobisi Olan Erkekler Neden İdeal Eş Adayıdır?
Sosyal Fobi günümüzde en önemli sorunlardan biridir
Kolesterol Düşüklüğü Prostat Kanserini Önlüyor
Kolesterol tahlili değerlerinin düşük olması erkeklerde prostat kanserini önleyebiliyor
Tip 2 Diyabet Önlenebilir mi?
Vücudun fonksiyonlarını normal şekilde sürdürebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır
Neofobisi Olanlar Daha Erken Yaşlanıyor
Günümüzde estetik çözümler ile fiziksel yaşlanmayı geciktirmek, daha genç görünmek mümkün
Çocuklar İçin İdeal Sünnet Yaşı Nedir ?
Birçok anne baba çocuklarını hangi yaşta sünnet ettirmeleri gerektiği konusunda karar vermekte zorlanır
Sağlıklı Olmak İçin Akşam Yemeğini Erkenden Yiyin
Genelde gecenin geç saatlerinde yemek yemek midede yanma duygusuna sebep olur
Sağlıklı Nesiller İçin Sanat Hep Hayatınızda Olsun!
Sanat, insanlığın var olduğu tarihten bu yana hep yaşamda olan bir kavramdır
Sıcak Yaz Günlerinde Bol Bol Su Tüketilmeli
Sıcak yaz günlerinde günlük su tüketiminin arttırılmasında oldukça çok fayda vardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com