Gaz, Gebelik Belirtisi Midir?

30.03.2018 09:13 | Güncelleme: 02.06.2020 09:17
Gebelik, ilk oluştuğunda hemen anlaşılabilen bir olgu değildir. Gebelik şüphesi duyan kadınlar gaz şikayetlerinin bir gebelik belirtisi olup olmadığını merak eder.Gaz, gebelik belirtisi midir? Bu konuda merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.
Gaz, Gebelik Belirtisi Midir?
A

Gebelik, ilk oluştuğunda hemen anlaşılabilen bir olgu değildir. Öncelikle bir süre geçmelidir ki; bebeğin fonksiyonları kana karışsın ki kanda tespit edilebilsin. Hatta idrar tahlilinde çıkabilmesi için daha da uzun bir süreye ihtiyaç duyulur. Yaklaşık 15 gün sonrasında idrarda görülebilir ki, bu da neredeyse adet tarihinin gecikme dönemidir ve zaten gecikmeden gebeliği anlarsınız.

Bu aşamada sabırsızlanan anne adayları biran önce bebeğin oluşup oluşmadığına dair bir belirti aralar. Hatta bu sebeple psikolojik bulantı, baş dönmesi yaşayan pek çok kadın vardır. Hamile olmadıklarını öğrendiklerinde ise bütün şikayetleri geçiverir.

Bebek oluştuktan sonra mide bulantılarının başlaması yaklaşık 5 hafta sürer yani ilişkinin hemen arkasından mide bulantısının olması psikolojik hazırlıktan başka bir şey değildir. Ancak mide bulantısından daha önce meydana gelen problemlerin başında bağırsak sistemi rahatsızlıkları gelir.

Bebek oluşmaya başladığı andan itibaren boşaltım sisteminde emare gösterir. Hiçbir bağırsak problemi olmayan düzenli olarak gaita yapabilen kadınlar bu durumu daha rahat kavrayabilirler. Hazım problemleri olmayan kadınlar bir den bire gaz sancısı çekmeye başladıysa; şayet bir haftayı geçen, üşütmemeye dikkat etmenize rağmen geçmeyen gaz sancısı yaşıyorsanız, aniden gelişen bir ishal ya da kabızlık durumunuz meydana geldiyse ve her zaman uyguladığınız iyileşme yöntemleriniz işe yaramıyorsa gebelikten şüphelenebilirsiniz.

Bebek gelişirken annesinin sistemini kullanır. Bu sebeple anne, sindirim problemi yaşadığını düşünürken, bir süre sonra gebe olduğunu öğrenebilir. Aynı zamanda bebek oluşurken ve büyürken en çok suya ihtiyaç duyar. Anne eğer yeteri kadar su içmiyorsa, bebek ihtiyacını karşılamak için daha çok su çeker ve anne vücudu kuru kalır. Bu durumda kabızlık meydana gelir. Bol su içmek ve ılık duş almak bu aşamada yardımcı olacaktır.

Kendine yer edinmeye çalışan bebek, direkt olarak bağırsaklara yakın temasta bulunur. Bağırsak hareketlenmesine bağlı olarak da kuru gaz meydana gelebilir. Bu da gebelik belirtilerindendir.

Ancak bu belirti, tıpkı mide bulantısı gibi kişiden kişiye değişebilir. Yani her gebe karın ağrısı, gaz sancısı çekecek diye bir kural yoktur. Ancak gebelik gibi bir planınız varsa bu belirtiyi de göz ardı etmemekte fayda vardır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Vücutta D Vitaminin Görevleri Nelerdir?
Uzmanlar yaz aylarında sıklıkla güneş ışınlarından faydalanmayı, özellikle bebek, çocuk ve yaşlılara sıklıkla önermektedir. Herkesin bildiği gibi; bunun altında yatan sebep D vitaminidir.
Okul Demek Düzen Demek
Tatil zamanlarında yapılan yemek kaçamakları, uyku kaçamakları, düzenli alışkanlıkların kaçamakları, okullar açılınca yeniden rutine ve sağlıklı şekline dönmektedir.
Sapı da Kıymetli Çıktı
Doğal antibiyotik olarak bildiğimiz sarımsağın sadece iç kısmını tüketiyoruz. Oysa ki, ağırlığının % 10 u sap olarak çöpe atılıyor. Bu da bilim insanlarını sarımsağın sap ve kabuk…
Bebek Masajının Önemi
Masaj, dokunsal ve bası yöntemiyle his uyandırmak şeklinde yapılan rahatlama yöntemidir. Bu uygulama özellikle bilinçli eller tarafından doğru şekilde yapılıyorsa, vücutta inanılmaz…
Öğrencilere Kahve Yerine E Vitamini
Kahve, son yılların tempolu yaşamında tüketimi en çok artan sıvılardan olmuştur. Yapılan araştırmalar; sudan sonra en çok tüketilen içeceğin kahve olduğunu ortaya koyuyor.
Her Besini Tüketin Ancak Kararında Tüketin
Besin tüketimi, insanların yaşaması için gerekli olan enerjiyi sağlama biçimidir. Yani aslında yaşamak için yemek yenir. Ancak besinler öyle bir sektör oluşturmuştur…
Vazelin Nasıl Bulunmuştur? Nasıl Kullanılır?
Vazelin; çok eski zamanlardan beri kullanılan kozmetik bir üründür. Günümüzde diğer kozmetiklere oranla kullanımı daha düşüktür. Ancak bir dönemin…
Yaş ve Cinsiyete Göre Günlük Magnezyum İhtiyacı Ne Kadardır?
Magnezyum; vücutta olmazsa olmaz elementlerdendir. Vücutta 300 den fazla reaksiyonda yer alması bu gerçeği doğrular niteliktedir.
Bebek ve Çocuklar Hangi Balığı Yemeli?
Omega 3; beyin gelişimi için en önemli yağdır. En fazla balıkta bulunur. Bu gerçek artık çok yaygın olarak bilinmektedir. Ancak hangi balık omega 3 zenginidir. Ya da hangi balığı…
Mutfak Hijyeninde Püf Noktalar
Mutfak hijyeni, insan sağlığı için vazgeçilmez unsurlardandır. Çünkü mikrobun vücuda en kolay alındığı yöntem, ağız yoludur. Ağız yolu ile alınan besin beraberindeki…
Kendi Balığımız Uskumru
Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz, çeşitli balıklara da ev sahipliği yapmaktadır. Farklı içerik ve zenginlikteki balıkları tanımamak ve tüketmemek, yapılan en büyük…
Yeni Alınan Kıyafet Neden Yıkanmalı?
Hijyen; sağlıklı yaşamanın en önde gelen kuralıdır. Besinlerde hijyen, kıyafette hijyen, vücutta hijyen, evde hijyen kaliteli yaşamın başlıca sırrıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com