Gebelik Krampları Nasıl Engellenir?

11.07.2018 11:09
Gebelik gerek maddi gerek manevi olarak vücutta büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir
Gebelik Krampları Nasıl Engellenir?
A

Gebelik gerek maddi gerek manevi olarak vücutta büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. İçinizde yeni oluşan canlının verdiği heyecanla değişen hormonlarınız, aynı zamanda yeni bir vücut oluşturmaya çalışan dolaşım sisteminiz anlam verilemeyen bazı hassaslıklara sebep olur. Bebek, anne karnında korunaklı bir bölgededir ve dış dünya ile bağlantı halinde değildir. Bu sebeple besinlerini de direk anneden alır. Anne vücudu da öncelikle bebeği beslemeye programlanmıştır. Yani anne vitamininde eksikler olduğu durumda, var olan vitaminler bebeğe verilir ve annede bulunan eksik büyür. Bu durumda annede beklenmeyen ağrılar, kramplar, halsizlikler hatta kimi zaman bayılmalar dahi görülebilir.

Gebeliğin 34-28. Haftaları bebeğin kemik gelişimi için önemli bir dönemdir bu dönemde kalsiyuma ve magnezyuma ihtiyaç vardır. Bebek ihtiyacı olan kalsiyum magnezyumu bulamadığında annesinin kemiklerinden karşılar. Annenin diş ağrıları kalsiyum, bacak ve ellerindeki ağrı ve krampları ise kalsiyumla birlikte magnezyum eksilmesinden dolayı yaşanır.

Krampların geçmesi için ağrıyan bölgelere masaj uygulanabilir ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Bu ağrıların hiç yaşanmaması için özellikle gebelik başlangıcından itibaren bol bol süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Bu ürünlerin başında yoğurt ve kefir tüketimi gelir. Kefir, kalsiyum ve magnezyum katkısı sağlamakla birlikte annenin ve bebeğin bağışıklığını da güçlendirir ve hastalıklara karşı bir kalkan oluşturur.

Gebeliğin 20. Haftasından itibaren özellikle süt ve süt ürünleri tüketimi artırılmalıdır. Böylece kramplar engellenmiş olur.

Şayet kramplar şiddetlenirse anne adayının ilaçlar kullanarak özellikle magnezyum eksikliğini gidermesi gerekebilir. Ancak her zaman doğal yollardan alınması tercih edildiği için, henüz gebelik düşünürken dahi besin depolarını doldurmak doğru olacaktır. Sadece kalsiyum magnezyum değil bütün mineral ve vitaminler için bu durum geçerlidir.

Şayet planlı bir gebelik varsa, çok daha önceden spora başlanmalı ve kemikler güçlendirilmelidir. Böylece hem daha fazla kalsiyum ve magnezyum depolanır, hem de kramp yaşama olasılığı düşer.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tırnak Yeme Alışkanlığının Zararları Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilebilir?
Genellikle çocukluk dönemlerinde başlayıp herhangi bir tedavi uygulanmazsa, uzun süreler devam edebilen bir alışkanlıktır
Retina Dekolmanı Nedir? Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?
Retina dekolmanı, gözdeki retina tabakasının (ışığa duyarlı olan tabaka) diğer göz dokusundan kopmasıdır
Ektropion Hastalığı ve Tedavisi
Gözü dış etkilerden koruyan ve göz yüzeyinin sürekli olarak nemli kalabilmesini sağlayan göz kapağının bir sebepten dolayı dışa doğru bükülmesi olayı ektropion olarak adlandırılmaktadır
Soğuk Havalarda Hangi Hastalıkların Görülme Riski Artar?
Soğuk havalar, bir çok hastalığın tetikçisidir
Dış Gebelikle İlgili Merak Edilenler
Dış gebelik nedir? Dış gebelik; döllenen yumurtanın rahim içine değil de, başka bölgelere yerleşmesidir
Diş Hastalıkları Kilo Aldırıyor
Diş; görev itibariyle, besinlerin öğütülmesini sağlayan, kemiksi yapılardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com