Gebelik Krampları Nasıl Engellenir?

11.07.2018 11:09
Gebelik gerek maddi gerek manevi olarak vücutta büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir
Gebelik Krampları Nasıl Engellenir?
A

Gebelik gerek maddi gerek manevi olarak vücutta büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. İçinizde yeni oluşan canlının verdiği heyecanla değişen hormonlarınız, aynı zamanda yeni bir vücut oluşturmaya çalışan dolaşım sisteminiz anlam verilemeyen bazı hassaslıklara sebep olur. Bebek, anne karnında korunaklı bir bölgededir ve dış dünya ile bağlantı halinde değildir. Bu sebeple besinlerini de direk anneden alır. Anne vücudu da öncelikle bebeği beslemeye programlanmıştır. Yani anne vitamininde eksikler olduğu durumda, var olan vitaminler bebeğe verilir ve annede bulunan eksik büyür. Bu durumda annede beklenmeyen ağrılar, kramplar, halsizlikler hatta kimi zaman bayılmalar dahi görülebilir.

Gebeliğin 34-28. Haftaları bebeğin kemik gelişimi için önemli bir dönemdir bu dönemde kalsiyuma ve magnezyuma ihtiyaç vardır. Bebek ihtiyacı olan kalsiyum magnezyumu bulamadığında annesinin kemiklerinden karşılar. Annenin diş ağrıları kalsiyum, bacak ve ellerindeki ağrı ve krampları ise kalsiyumla birlikte magnezyum eksilmesinden dolayı yaşanır.

Krampların geçmesi için ağrıyan bölgelere masaj uygulanabilir ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Bu ağrıların hiç yaşanmaması için özellikle gebelik başlangıcından itibaren bol bol süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Bu ürünlerin başında yoğurt ve kefir tüketimi gelir. Kefir, kalsiyum ve magnezyum katkısı sağlamakla birlikte annenin ve bebeğin bağışıklığını da güçlendirir ve hastalıklara karşı bir kalkan oluşturur.

Gebeliğin 20. Haftasından itibaren özellikle süt ve süt ürünleri tüketimi artırılmalıdır. Böylece kramplar engellenmiş olur.

Şayet kramplar şiddetlenirse anne adayının ilaçlar kullanarak özellikle magnezyum eksikliğini gidermesi gerekebilir. Ancak her zaman doğal yollardan alınması tercih edildiği için, henüz gebelik düşünürken dahi besin depolarını doldurmak doğru olacaktır. Sadece kalsiyum magnezyum değil bütün mineral ve vitaminler için bu durum geçerlidir.

Şayet planlı bir gebelik varsa, çok daha önceden spora başlanmalı ve kemikler güçlendirilmelidir. Böylece hem daha fazla kalsiyum ve magnezyum depolanır, hem de kramp yaşama olasılığı düşer.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Dakriyoadenit Nedir?
Dakriyoadenit, göz yaşı bezinin iltihaplanmasına verilen bilimsel isimdir
Osteoartrit (Kireçleme) Nedir?
Osteoartrit veya daha yaygın bilinen ismi ile kireçlenme, eklemler arası kıkırdak dokunun zedelenmesi sonucu oluşan eklem kitlenmeleri veya aşınması halidir
 Ascaris Lumbricoides Nedir?
Ascaris lumbricoides,  Ascarididae familyasının bir üyesidir
Cushing Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Cushing sendromu  bir endokrin hastalığıdır
Cain (Kabil) Sendromu Nedir?
Cain sendromu, öz kardeşe karşı duyulan aşırı kin ve nefret duyguları ile karakterize olmuş bir hastalıktır
Herakles Sendromu Nedir?
Herakles sendromunda baba öz evladına karşı nefret besler
Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri ve Nedenleri
Panik atak son yıllarda sıkça konuşulan psikiatrik hastalıkların arasında yerini almıştır
Koku Alamama Nedir?
Sağlıklı kişiler için kokuları algılayabilmek sıradan bir durumdur, fakat koku kaybı yaşayan insanlar için bu durum mutsuzluk sebebidir
Kekemelik Nedir?
Konuşmadaki akıcılığın bozulmasına  kekemelik denir
Salpenjit: Fallop Tüpü İltihabı
Salpenjit, fallop tüplerinin iltihaplanmasına verilen isimdir
Çok Dişlilik ( Hyperdontia ) Nedir?
Hyperdontia(Çok dişlilik), dünya üzerinde oldukça nadir görülen bir hastalıktır
Sakro-İlyak Ağrı ve Nedeni
Sakro-İlyak ağrı, kuyruk sokumu bölgesindeki yoğun ağrıyı ifade eder
tahlil.com
tahlil.com