Gebelik Krampları Nasıl Engellenir?

11.07.2018 11:09
Gebelik gerek maddi gerek manevi olarak vücutta büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir
Gebelik Krampları Nasıl Engellenir?
A

Gebelik gerek maddi gerek manevi olarak vücutta büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. İçinizde yeni oluşan canlının verdiği heyecanla değişen hormonlarınız, aynı zamanda yeni bir vücut oluşturmaya çalışan dolaşım sisteminiz anlam verilemeyen bazı hassaslıklara sebep olur. Bebek, anne karnında korunaklı bir bölgededir ve dış dünya ile bağlantı halinde değildir. Bu sebeple besinlerini de direk anneden alır. Anne vücudu da öncelikle bebeği beslemeye programlanmıştır. Yani anne vitamininde eksikler olduğu durumda, var olan vitaminler bebeğe verilir ve annede bulunan eksik büyür. Bu durumda annede beklenmeyen ağrılar, kramplar, halsizlikler hatta kimi zaman bayılmalar dahi görülebilir.

Gebeliğin 34-28. Haftaları bebeğin kemik gelişimi için önemli bir dönemdir bu dönemde kalsiyuma ve magnezyuma ihtiyaç vardır. Bebek ihtiyacı olan kalsiyum magnezyumu bulamadığında annesinin kemiklerinden karşılar. Annenin diş ağrıları kalsiyum, bacak ve ellerindeki ağrı ve krampları ise kalsiyumla birlikte magnezyum eksilmesinden dolayı yaşanır.

Krampların geçmesi için ağrıyan bölgelere masaj uygulanabilir ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Bu ağrıların hiç yaşanmaması için özellikle gebelik başlangıcından itibaren bol bol süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Bu ürünlerin başında yoğurt ve kefir tüketimi gelir. Kefir, kalsiyum ve magnezyum katkısı sağlamakla birlikte annenin ve bebeğin bağışıklığını da güçlendirir ve hastalıklara karşı bir kalkan oluşturur.

Gebeliğin 20. Haftasından itibaren özellikle süt ve süt ürünleri tüketimi artırılmalıdır. Böylece kramplar engellenmiş olur.

Şayet kramplar şiddetlenirse anne adayının ilaçlar kullanarak özellikle magnezyum eksikliğini gidermesi gerekebilir. Ancak her zaman doğal yollardan alınması tercih edildiği için, henüz gebelik düşünürken dahi besin depolarını doldurmak doğru olacaktır. Sadece kalsiyum magnezyum değil bütün mineral ve vitaminler için bu durum geçerlidir.

Şayet planlı bir gebelik varsa, çok daha önceden spora başlanmalı ve kemikler güçlendirilmelidir. Böylece hem daha fazla kalsiyum ve magnezyum depolanır, hem de kramp yaşama olasılığı düşer.  

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?
Gıda zehirlenmesi; tüketilen besindeki zararlı bakterilerden dolayı yaşanan ağır mide ve bağırsak problemleridir.
MRSA Bakterisi Hayvanlardan İnsana Geçebilir
MRSA; antibiyotiğe karşı direnç gösteren bir bakteri türüdür. Bu bakteri vücutta normal olarak bulunduğunda semptoma sebep olmaz ancak; açık bir yaraya temas ettiğinde…
Ülkemizde En Sık Görülen Kalp Hastalıkları
Kalp hastalıkları; genetikten beslenmeye pek çok unsurun birleşmesiyle meydana gelen hastalıklardır. Ancak görülme sıklığının artması, önlemlerin de bir an önce alınması gerektiğini…
Mide Fıtığı (Hiatal Hernia) Nedir?
Diyafram kasındaki deliğin zayıf veya gergin olması nedeniyle midenin bir bölümü bu boşluktan göğüs bosluğuna çıkıntı yaparsa bu hastalığa  mide fıtığı adı verilir.
Beyaz Saçları Koparmak Beyaz Saç Sayısını Arttırır mı?
Pigment, renk hücreleridir. Saçın, tenin, gözlerin rengini veren renk pigmentleridir. Bu pigmentlerin rengi genlerde şifrelenir ve hücreler tarafından oluşturulur. Ancak çevresel…
Alzheimer Hastalığına Yakalanmadan Tedbir Almak Neden Önemlidir?
Alzheimer; nörolojik bir rahatsızlıktır, demansın bir türüdür. Genetik ve çevresel pek çok faktör bu rahatsızlığa sebep olabilir.
Salpenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Salpenjit fallop tüplerinin iltihaplanmasına neden olur. Enflamasyon bir tüpten diğerine kolayca yayılabilir, bu nedenle her iki tüp de etkilenebilir. Tedavi edilmezse, salpenjit uzun süreli…
Tavuk Karası Hastalığı Görmeyi Nasıl Etkiler?
Tavuk karası hastalığı, gece körlüğüdür ve genetik bir hastalıktır. Bu kişiler loş ışıkta görmekte zorlanır ve gece görüşü yoktur.
Trikoptilozis Nedir?
Trikoptilozis saçların uç kısmında ikiye ayrılmasıdır. Yani saç uçlarında çatallaşma olarak tabir edilen kırıklardır.
Kalıtsal Hastalık Ne Demek? Akraba Evliliğini Açıklar mı?
Kalıtsal; biyolojik mirastır. Yani anne ve babanın özelliklerinin, oğul döllere aktarılma ve özelliği genlerinde taşıma durumuna kalıtım denir.
Rahim Sarkması Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Rahimin vajinaya kadar inmesi ve bazen vajinadan rahim ağzının elle temas edilebilmesi veya rahimin vajinadan tamamen çıkmasına rahim sarkması denir.
Kas Çekilmesi Nedir?
Vücudun istemli kasları olan çizgili vücut kasları aşırı zorlama veya yanlış kullanımdan dolayı zedelenebilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com