Hormonel Yöntem İle Doğum Kontrolü Nasıl Yapılır?

20.11.2015 10:17 | Güncelleme: 03.02.2021 12:02
Doğum kontrolü uygulamasında en yaygın kullanılan hormonel yöntem, doğum kontrol haplarıdır
Hormonel Yöntem İle Doğum Kontrolü Nasıl Yapılır?
A

Gebe Kalma Mekanizması Nasıl Çalışır?

Gebe kalmak, disiplinli bir vücut çalışmasının neticesidir. Hormonlar normal ve doğru şekilde çalıştığında iş, sperm ve yumurtaya kalır. 

Kadın vücudunda hormonlar çalışarak yumurta gelişimini destekler. Yumurta üreme olgunluğuna geldiğinde ise, sperm gelmesini bekler. Bu aşamada gelen sperm, yumurtaca kabul edilir ve birleşme sağlanır. Bu birleşme olayına döllenme denir ve yeni bireyin temelleri bu hücrelerin birleşmesiyle ortaya çıkar. Anne karnında yeni oluşan ve henüz bir canlılık içermeyen yapı, yine hormonların kontrol mekanizması ve işleviyle, gelişerek bir canlı yapıyı meydana getirir. 

Hormonlar Vücudun Kontrol ve İşlev Merkezidir

Bu mekanizmadan da anlaşılacağı üzere, hormonlar vücudun kontrol mekanizmasıdır. Yani onların doğal olarak doğru şekilde çalışması, vücudun görevini yapması için temel unsurdur. Bu sebeple bu hormonal çalışmaların inhibe edilmesi yani durdurulması da, gebeliğin engellenmesi için kullanılan yöntemlerdendir. 

Doğum kontrolü uygulamasında en yaygın kullanılan hormonel yöntem, doğum kontrol haplarıdır. Yumurtlamayı baskılayarak yumurta hücresinin gelişimi etkilenir. Bu sayede ilişki yaşansa dahi hamileliğin oluşması engellenir. 

Hormonal Korunma Güvenli Midir?

Doğum kontrol yöntemlerinin güvenirliği her zaman insanların kafasında soru işareti olmuştur. Çünkü, gebelik istemeyen kişiler bu yöntemlere ihtiyaç duyarlar ve en ufak bir aksamada istinmeyen gebelikler meydana gelebilir. Her doğum kontrol yönteminde belli oranda kaçamak ihtimali bulunur. Yani hiç bir yöntem size yüzde yüz koruma ihtimali sunamaz. Ancak bunlar içinde en güvenilir olan hatta % 99 koruma sağlayan yöntem, doğum kontrol hapları, yani hormonal korumadır. Çünkü direkt olarak gebeliği destekleyen hormonların çalışmasını durdurur ve gebelik oluşmadan engeller. Ancak doğum kontrol hapı çok düzenli tüketilmelidir. Saat aksamaları gibi durumlar, özellikle mekanizmanın bozulmasını sağlar. Bu sebeple istenmeyen gebelikler meydana gelebilir. 

40’lı Yaşlarda Cinsellik
Her işte olduğu gibi; cinsellikte de çıraklık ve ustalık dönemleri vardır
Kalp krizi Sonrası Cinsellik
Kalp hastalıkları; şüphesiz, cinselliği de etkiler
Erken Menopozda Cinsellik Nasıldır?
Menopoz; kadının adetten kesilmesidir
Kanser Tedavisi ve Cinsellik
Kanser, pek çok çeşidi olan, zararlı hücre yayılımından kaynaklı bir hastalıktır ve toplumda azımsanmayacak kadar çok yere sahiptir. Kanser tedavisi uzun bir süreç olduğundan ve ağır bir tedavi olduğundan…
Adet Döneminde Cinsel İlişki Genital Enfeksiyonlara Yol Açabilir
Kanlı ortam mikroorganizmaların bulaşması ve üremesi için çok uygundur
Cinsel İlişkinin Sıklığı Ne Olmalı?
Bilimsel olarak günlük veya haftalık cinsel ilişkinin vücut için zararlı olduğuna dair hiç bir kanıt yoktur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com