Hormonel Yöntem İle Doğum Kontrolü Nasıl Yapılır?

20.11.2015 10:17 | Güncelleme: 03.02.2021 12:02
Doğum kontrolü uygulamasında en yaygın kullanılan hormonel yöntem, doğum kontrol haplarıdır
Hormonel Yöntem İle Doğum Kontrolü Nasıl Yapılır?
A

Gebe Kalma Mekanizması Nasıl Çalışır?

Gebe kalmak, disiplinli bir vücut çalışmasının neticesidir. Hormonlar normal ve doğru şekilde çalıştığında iş, sperm ve yumurtaya kalır. 

Kadın vücudunda hormonlar çalışarak yumurta gelişimini destekler. Yumurta üreme olgunluğuna geldiğinde ise, sperm gelmesini bekler. Bu aşamada gelen sperm, yumurtaca kabul edilir ve birleşme sağlanır. Bu birleşme olayına döllenme denir ve yeni bireyin temelleri bu hücrelerin birleşmesiyle ortaya çıkar. Anne karnında yeni oluşan ve henüz bir canlılık içermeyen yapı, yine hormonların kontrol mekanizması ve işleviyle, gelişerek bir canlı yapıyı meydana getirir. 

Hormonlar Vücudun Kontrol ve İşlev Merkezidir

Bu mekanizmadan da anlaşılacağı üzere, hormonlar vücudun kontrol mekanizmasıdır. Yani onların doğal olarak doğru şekilde çalışması, vücudun görevini yapması için temel unsurdur. Bu sebeple bu hormonal çalışmaların inhibe edilmesi yani durdurulması da, gebeliğin engellenmesi için kullanılan yöntemlerdendir. 

Doğum kontrolü uygulamasında en yaygın kullanılan hormonel yöntem, doğum kontrol haplarıdır. Yumurtlamayı baskılayarak yumurta hücresinin gelişimi etkilenir. Bu sayede ilişki yaşansa dahi hamileliğin oluşması engellenir. 

Hormonal Korunma Güvenli Midir?

Doğum kontrol yöntemlerinin güvenirliği her zaman insanların kafasında soru işareti olmuştur. Çünkü, gebelik istemeyen kişiler bu yöntemlere ihtiyaç duyarlar ve en ufak bir aksamada istinmeyen gebelikler meydana gelebilir. Her doğum kontrol yönteminde belli oranda kaçamak ihtimali bulunur. Yani hiç bir yöntem size yüzde yüz koruma ihtimali sunamaz. Ancak bunlar içinde en güvenilir olan hatta % 99 koruma sağlayan yöntem, doğum kontrol hapları, yani hormonal korumadır. Çünkü direkt olarak gebeliği destekleyen hormonların çalışmasını durdurur ve gebelik oluşmadan engeller. Ancak doğum kontrol hapı çok düzenli tüketilmelidir. Saat aksamaları gibi durumlar, özellikle mekanizmanın bozulmasını sağlar. Bu sebeple istenmeyen gebelikler meydana gelebilir. 

Gebelikte Cinsellik
Hamilelikte cinsel ilişkiye girilemeyeceği anlayışı yanlıştır
Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkinin Bebeğe Etkisi
Bebekler rahim içinde güvenli ve vajinadan ayrı bir yerde olduklarından cinsel temastan direkt olarak  etkilenmezler
Peniste Peyroni Hastalığı ve Plağı Nedir?
Peniste meydana gelen plaklar peyroni hastalığına sebep olurlar
Testislerin Simetrik Olmaması Bir Hastalık Değildir
Erkeklerin üroloji kliniğine başvurma nedenlerinden biri testislerdeki asimetriktir
5 Yumurtalik kistleri nasil tedavi edilir
PROF . DR Suat DEDE 5 Yumurtalik kistleri nasil tedavi edilir Anlatıyor
Hamilelik Sürecinde Cinsel İsteksizlik Olağan Bir Durumdur.
Kadın vücudunda hamilelikle birlikte oluşan bazı hormonel değişimler cinsel isteğin azalmasına da yol açabilmektedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com