Kan Grubu Diyeti Doğru mu?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 26.12.2020 05:20
Her gün piyasaya başka bir diyet türü çıkmaktadır.Kan grubu diyeti de bunlardan biridir.
Kan Grubu Diyeti Doğru mu?
A

Her gün piyasaya başka bir diyet türü çıkmaktadır. Bu diyetler; kimi zaman olumlu sonuçlar verir. Kimi zamanda, hiçbir etkisi olmaz. Bu diyetlerden biri de; kan grubu diyetidir.

Kan Grubu Diyeti Nedir?

Kan grubu; kişinin vücudunda bulunan antijenlerin özelliğini göstermesidir. Bu suretle kişinin vücudunda dolaşan kanın yapısı ortaya konmuş olur. Bu da tıpkı genlerdeki değişimler gibidir. Kişinin özelliklerini belirler ve genden gene aktarılma özelliğine sahiptir. 

Kan grupları, sahip olduğu antijenlere göre, bazı besinlere olumlu yanıt verirken, bazı besinlere karşı savunma oluşturur. Haliyle bu besinleri sindirmekte zorluk çeker ve tolere edemez. İşte kan grubuna göre beslenme tarzı tam da bu doğrultuda hazırlanır. 

Ayrıca kan grubu diyetlerinde, kan grubunun geldiği kökene ve bu kökene sahip topluluğun beslenme şekline bakılarak karar verilir. Bu sebeple kan grubu diyetlerinin araştırma ayağının doğru yapılmış olması son derece önemlidir.

Kan Grubuna Göre Beslenmede Ana Unsurlar Nelerdir?

Her ne diyet yapıyor olursanız olun; dikkat edilmesi gereken husus mutlaka vardır. Çünkü insan vücudu bir bütündür ve her bir parçası, diğer parçalarla etkileşim halindedir. 

Her vücutta belli oranda besin, vitamin ve mineral ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç kişinin yaşına, sağlık durumuna, fiziksel aktivitesi gibi pek çok unsura göre değişmektedir. Ancak değişmeyen durum; her besinden, ihtiyaç ölçüsünde alınmalıdır. Her ne diyeti yapıyor olursanız olun, vücudun ihtiyaçlarını görmezden gelemezsiniz. 

Kan grubu diyetlerinde, bazı kan gruplarının sindirmekte zorlandığı besinlerden bahsedilir. Bu besinler elbette ki vücudun ihtiyacını karşılamak adına tüketilmelidir. Ancak, yanında sindirimi kolay ve emilimini artıracak besinlerle birlikte tüketilmelidir. Bu sayede hem o besinden ihtiyaç olan vitamin ve mineral alınmış olur, hem de yan etkileri en aza indirgenmiş olur. 

 Daha Yaratıcı Olmak İçin Neler Yapılabilir?
Hayatımıza yaratıcılığımız sayesinde katılan yenilikler çoktur
Bebekler ve Ev Kazaları
Ufacık bir ihmal veya dikkatsizlik ev kazalarının oluşmasına neden olur
Kısırlığı Önlemek İçin Siyah Çikolata Tüketin!
Kısırlık veya bilimsel ismiyle infertilite, dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de günden güne yaygınlaşıyor
Gece Ağlayan Bebekler ve Baş Etme Yöntemi
Bebekler doğduklarında çoğunlukla günü uyuyarak geçirir ancak bir süre sonra gece ağlamaları başlar
Sezaryen Doğum Nedenleri Nelerdir?
Hamilelik sürecinin sonlandırılmasında doğal yolla doğum mümkün olduğunca tercih edilse de bazı durumlarda sezaryenle doğum kaçınılmaz olmaktadır
Sağlığımızı İçin Tarım Zararlılarıyla Mücadelede Biyolojik Mücadeleyi Destekleyin!
Meyve ve sebzelerde kullanılan tarım ilaçları pek çok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de yasaklanmaya başlamış ancak istenilen düzeyde bu kimyasalların kullanımı durdurulamamıştır
Stresle Baş Etmenin Yolu: Gülümseyin!
Kronikleşen stres, çağımız hastalıklarının temel etkeni olarak kabul edilmektedir
Hamamböceği ve İnsan
Hamamböceği, nemli ve sıcak alanları tercih eden, gece aktif olarak yaşan bir hayvandır
Guatr ve Tiroid Nodülü Nedir? Tedavi Gerekli midir?
Tiroid bezi boynumuzun ön tarafında nefes borumuzun hemen önünde yer alan şekil olarak kelebeğe benzeyen bir salgı bezidir
A Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler
A vitamini yağda çözünen vitaminler grubunda yer alır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com