Bombay kan grubu ; Yeni bir kan grubu mu, önemi nedir ?

10.09.2018 10:38
Tüm kan gruplarına (A,B,AB ve 0) kan verebilirken, bunlardan kan alamayan Bombay kan grubu hakkında biraz bilgi sahibi olalım.Bombay kan grubu yeni bir kan grubu olarak değerlendirilebilir.
A

Tüm kan gruplarına (A,B,AB ve 0) kan verebilirken, bunlardan kan alamayan Bombay kan grubu hakkında biraz bilgi sahibi olalım. Günümüzde kırmızı kan hücreleri yani eritrositlerin üzerindeki antijenlerin tipine göre ABO sisteminde 4 tip kan grubu vardır; A,B,AB ve 0.

Bununla beraber 0 aleli taşımadan da 0 grubuna sahip çocuğu olan 3 ailede 1952 yılında hindistanın Bombay kentinde Dr.Bhende ve arkadaşları Bombay kan grubunu tanımladılar. Bu kan grubunun en tipik özelliği eritrositlerde H antijeninin olmaması. H antijenleri ise A ve B antijenlerinin kaynağı olan yapıdır. Yani H antijeni yoksa, A antijenide olmaz ve dolayısıyla A grubu kanda olmaz kişide. 0 grubu kişilerde ise H antijeni olsa bile bu antijeni A veya B antijenine çeviren transferaz enzimi olmadığından bu kişiler antijensiz yani 0 grubu olurlar. Bombay grubu kişilerde ise antijenik mutasyon nedeniyle H antijeni oluşmaz.

Bombay kan grubu çoğunlukla günümüzde rastlantı ile anlaşılır ve çok az bulunur. Örneğin anne ve baba 0 kan grubu ise çocuklarının A veya B grubu olması beklenmez, oysa Bombay kan grubuna sahip anne veya baba ise çocuklarda bu iki gruptan biri görülebilir. Bu kan grubunda olanlar H,A ve B grubu antijenlere antikor oluşturduğundan A,B,AB veya 0 grubu kişilerden kan alamazlar,reaksiyon gelişir ve ölümle sonuçlanma ihtimali yüksektir. Yalnızca kendileri gibi Bombay kan grubu olanlardan kan alabilirler, bu da acil durumlarda çok sıkıntı yaratabilir.

Bu kan grubu dünya genelinde çok nadir görülür, örneğin 1 milyon nufuslu bir şehirde sadece 4 kişi bu kan grubundandır. Hindistanın Bombay kentinde ise ortalama her 7600 kişide bir Bombay kan grubu bulunur.

Akla neden bu şehirde çok sık görülür sorusu gelebilir. Hemen cevap vereyim, çünkü bombayda kast sistemi vardır yani kapalı bir toplumdur ve bu kapalı toplum arası akraba evlilikleri, kan bağı aynı olan kişilerin evlenmeleri çok sık görüldüğünden  bu antijenik mutasyon sık görülmektedir.

Absorbsiyon-elüsyon testleri, oluşan antikorların farklı ısılarda titre edilmeleri,anti-H antikorlarının inhibisyonu gibi tekniklerle tanısı konabilen Bombay kan grubu ülkemizde de nadirdir ama sıklığı tam bilinmemektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sünnet Nedir?
Sünnet, peniste idrar yolu açıklığı önünde katlanan deri parçasının alınma operasyonudur
Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Sünnet, hafif sayılabilen bir müdahale olsa da yine de cerrahi bir işlemdir ve ciddiye alınması gerekir
Hangi Yiyecekler Gaz Yapar?
Gaz sancısı geldiğinde insanı deliye çeviren, bir de şişkin bir karınla bizi gezmek zorunda bırakan, çoğu zaman rahatsızlık veren bir durumdur
Argan Yağı Nedir?
Argan yağı dökülen saç ve kırılan tırnaklara çözüm olabilir
Antikorla İle Gelen Bağışıklık
Eskiden insanlığa büyük kayıplar verdiren pek çok hastalık günümüzde hafif olarak atlatılıyor
Hamilelikte Rahat Uyumak İçin Öneriler
Hamilelik sürecinin özellikle ilerleyen zamanlarda genişleyen karın ve hareketlenen bebekle birlikte uyumak gerçekten güçleşir
Bölgesel Zayıflamanın Püf Noktalarını Biliyor musunuz?
Fazla kilolarınızdan kurtulsanız da vücudunda hiç zayıflamayan ve orantısız duran bölgeleriniz mi var? O zaman bu yazımız tam da sizin için
Çocuğunuz Vejeteryan mı ?
Çocuklarınızın büyümesiyle birlikte sizin dışınızda gelişen, hayat görüşlerine ve yaşam tarzlarına uygun olarak davranış değişiminde bulunabilirler
Yüz Yıkamanın Faydaları Nelerdir ?
Güne yüzünüzü yıkayarak başlamanız hem fiziksel hem ruhsal sağlığınızı koruyacaktır
Gebelikte Egzersiz
Düzenli olarak egzersiz yapmak insan vücudu için çok önemlidir
Virüs Nedir?
Virüs, DNA veya RNA genetik materyali taşıyan ancak canlı bir doku olmaksızın kendini çoğalamayan biyolojik yapıdır
tahlil.com
tahlil.com