Embriyo Nakli (Embriyo Donasyonu)

Yayın Tarihi : 2016/03/01 23:04 • Güncelleme Tarihi : 2020/04/30 23:00 •
Embriyo donasyonu Hem kadında hem erkekte döl hücresi yani sperm ve yumurta ile alakalı bir takım eksikliklerin olması durumlarda uygulanan bir tedavidir.
Embriyo Nakli (Embriyo Donasyonu)

 Embriyo Donasyonu Nedir?

Hem kadında hem erkekte döl hücresi yani sperm ve yumurta ile alakalı bir takım eksikliklerin olması durumlarda uygulanan bir tedavidir.

Yumurta ve sperm başka kişi veya bankalardan alınarak döllenmesi sağlanır. Daha sonra geliştirilerek, anne adayına nakil edilmesi sağlanır. Bu işlem için yine yumurta nakli ve sperm naklinde gerçekleştiği gibi, kişilerin kendi fiziki ve etnik özelliklerine uygun olacan bağışçılar seçilir.

Embriyo nakli genetik açıdan her ikisine ait olamayacak bir bebek olsa bile, kadının hamilelik duygusunu yaşaması, doğum olayını çiftin gerçekleştirip beraber paylaşacağı ve yine bebeğini kendisinin emzirebilmesi gibi her kadının tatmak istediği özel ve eşsiz duyguları yaşama olasılığını çiftlere sunmaktadır. 

Embriyo Donasyonuna Hangi Durumlarda Başvurulur? 

Kısacası, kadında ve erkekte üreme hücreleri ile alakalı sorunların olması durumunda embriyo donasyonu tedavisine başvurulur. Embriyo donasyonu tedavisi görmek için, anne adayının bütün sağlık tarama testlerinden geçmesi gerekir. Bu testler sonucunda, kadının hamileliğe uygun olup olmadığına bakılır. Kadının yaşı 40 yaşından büyük ve erkekte azospermik durumlarda daha çok embriyo donasyonu tedavisi uygulanmaktadır. Aynı şekilde embriyo donasyonu 40 yaşından büyük ve bekar bayanların çocuk sahibi olmak için başvurdukları tüp bebek tedavisidir. 

Embriyo Donasyonunda Yumurta İçin Yumurta Donorünün Seçimi Nasıl Yapılır? 

Yumurta bağışında bulunacak olan kişinin, ailenin özelliklerine göre kan grubu ve fiziksel özellikleri göz önüne alarak, detaylı bir araştırmanın ardından seçilerek belirlenir. Yumurta donorünün genç ( 20 yaş ile 29 yaş) sağlıklı ve doğurgan olması seçim kriterleri arasında en sık dikkat edilen ve en önemli olan konudur. 

Embriyo Donasyonunda Sperm İçin Banka Sperminin Seçimi Nasıl  Yapılır? 

Tedavi için seçilecek olan banka spermi, ailenin istekleri ile alakalı olarak fiziksel özellikler ve kan grubu göz önüne alınarak, çok dikkatli bir şekilde bankamızdan seçilerek yumurta donorünün yumurta bağış günü sağlanmış olan yumurtalar ile birleştirilmektedir.

Banka spermleri yurt dışında gerekli olan bütün testleri yapılmış, dölleme fonksiyonu oldukça yüksek, sayı, hareketlilik ve morfolojik açısından çok iyi standartta sağlıklı ve kaliteli numunelerdir. 

Embriyo Donasyonu Tedavisi Öncesi Gerekli Olan Testler Nelerdir? 

Embriyo donasyonu tedavisine başlamadan önce kadınlara yapılacak testler aşağıda belirtilmiştir: 

•      FSH,

•      LH,

•      E2

•      PRL

•      TSH,

•      T3,

•      T4,

•      Açlık Kan Şekeri,

•      Tam Kan Sayımı,

•      HbsAg, ,

•      Anti-HCV,

•      HIV

 testlerinin yapılmalıdır.

Erkek için sadece

•      HbsAg,

•      Anti-HCV,

•      HIV testleri istenir.

Bütün testler aç karnına yaptırılır. Testlerin kullanım için geçerlilik süresi 6 aydır. 

 Kıbrıs’ta Embriyo Donasyonu Tedavisinin Aşamaları Nelerdir? 

Embriyo donasyonu tedavisi esnasında, yumurta bağışı yapacak olan donorün tespit edilmesinden sonra, anne adayının adet döngüsü ile başlanır. Hastanın adet görmemesi halinde, adet düzenleyici ilaçlarında desteği ile donör ve hastanın adet döngüleri uydurulur ve tedavi hazırlığına başlanır.

Tedavide anne adayının rahminin hamileliğe hazırlanması için belirlenen ilaç programı ile beraber tedaviye hazırlanır. Bu süreç ortalama 15 ile 17 gün civarında sürmektedir. Bu süreç içerisinde hastanın rahim cevabının değerlendirilmesi için, hastanın belirli günlerde muayenesi istenerek çıkan sonuçlara bakılarak, ilaç programında değişiklik yapılabilir.

Embriyo donasyonu tedavisinin Kıbrıs süreci 3 gündür.

Kıbrıs’ta gerçekleştirilen embriyo transferinin ardından 12 gün sonra kanda ßHCG ( hamilelik hormonu ) değerlerine bakılarak hamilelik olup olmadığına bakılır. 

Embriyo donasyonu tedavisinin başarı oranları nelerdir? 

Embriyo donasyonu uygulanan donasyon tedavileri içerisinde en başarılı olan tüp bebek yöntemidir. Bu tedavi esnasında yumurtalar genç, sağlıklı ve doğurgan anneler tarafından tedarik edilir. Spermler çok kaliteli numunelerdir. Bu sebepten dolayı da edile edilecek olan başarı oranı yaklaşık % 70 civarındadır. 

Kaynaklar : 

http://kibrisvetupbebek.com/embriyo-nakli-nedir 

http://www.bulenttiras.com/embriyo-donasyonu

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?