Laboratuvar Tahlilleri İçin Kan Verirken Nelere Dikkat Edelim?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/07/06 07:43 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun

Laboratuar tetkiklerinde doğru sonuç alabilmemiz için kan örneği verirken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu konuda gereki dikkat gösterildiğinde aynı zamanda laboratuvar test sonuçları da çok daha sağlıklı bir şekilde yorumlanacaktır.

Laboratuvar Tahlilleri İçin Kan Verirken Nelere Dikkat Edelim?

Laboratuar tetkiklerinde doğru sonuç alabilmemiz için kan örneği verirken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır. Kan örneğinin verilme zamanı, açlık tokluk durumu, sigara içimi, alkol alımı, çay kahve kola gibi içeceklerin tüketilmesi, egzersiz, ilaç kullanımı, aşırı stres durumu gibi birçok faktör test sonuçlarını etkiler.

Bazı özel testler hariç tüm tetkikler için 10-12 saat açlık sonrası sabah kan verilmesi uygun olur. Özellikle vitamin B12, folat, ferritin ve TSH gibi tetkikler için sabah kan alınması önemlidir.

ağızdan glukoz tolerans testi (şeker yükleme testi) gibi bazı özel tetkikler ise randevulu ve özellikle sabah yapılması gereken tetkiklerdir. Hastaların özel bir koşul belirtilmedikçe kan vermeye gelirken aç olması gereklidir, ancak su içilebilir.

Şekersiz dahi olsa çay, kahve, kola gibi içecekler tüketilmemeli ve sigara içilmemelidir. Aşırı egzersiz sonrası kan verilmesi de sakıncalı bir durumdur. Laktat, AST, LDH, CK gibi parametreler egzersizden etkilenir.

Egzersiz sonrası kan verilmek durumunda kalınırsa en az 30 dakika dinlendikten sonra kan örneğinin alınması gerekir.

Bazı ilaçların alımı da test sonuçlarını etkileyebilir, hastaların kan tahlili yaptırmadan önce kullandıkları ilaçları doktorlarına bildirmesi gereklidir. İlaç düzeyi tetkikleri için kan verme zamanı çok önemlidir, hastaların ilaç düzeyi tetkiki yaptırmadan önce doktorlarından detaylı bilgi almaları önemlidir. Kan örneği vermeden önce veya verme esnasında aşırı stresli olma durumu da sonuçları etkileyebilir. Özellikle kortizol, plazma katekolaminleri gibi strese bağlı olarak değişiklik gösteren hormonların düzeyleri farklılık gösterebilir. Kan örneği vermeden önce hasta dinlenmiş ve sakin olmalıdır. Kan alma işlemi sırasında da rahat bir pozisyonda oturmalı ve işlem sakin bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Kan vermeden önce bu hususlara mümkün olduğunca dikkat edilmeli ve tetkik sonuçları etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Tekrar Testleri Nedir ve Neden İstenir?

Hastanelerde bazı durumlarda, aynı testler tekrar istenebilir. Bunun sebebi yukarıda bahsedilen bir durum meydana gelip gelmediğinden emin olmaktır. Çünkü doğru tedavi, ancak doğru teşhis ile mümkün olabilmektedir. Bu sebeple; fiziksel muayene ile uyumsuz bir sonuç çıkar veya bir değer olması gerekenden çok farklı çıkarsa, tedavi öncesi aynı tahlil yeniden istenebilir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
******* ******* :

[...] kullanımı gibi faktörler tahlil sonuçlarına etki yapabilir.Sitemiz yazarlarından Biyokimya Uzmanı Dr.Ayşe Özden Soydaş son yazısında bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri sizler için [...]


Cevap:

yani tokluk olabilir değilmi hocam

******* ******* :

Hocam merhaba ben aids testi yaptıracağım bunun için açlık tokluk fark eder mi? Cevabınız için şimdiden sağ olun


Cevap:

Hayır farketmez

e***** :

Merhaba, HIV RNA PCR testi yaptırmak istiyorum.
Ancak Tetradox 10 mg kapsül antibiyotik kullanıyorum.
Antibiyotik kullanımı testi sonuçlarına etki eder mi?


Cevap:

HIV RNA PCR sonuçlarına kullanmış olduğunuz hiç bir etki yapmaz.

f******** :

endokrinoloji bölümüne gittim aç ve tok karna kan aldılar doktor bana 2 hap verdi akşam 11 de içip sabah 8 de tekrar kan vereceksin dedi ama ilaç ne için içiliyor merak ettim bilgi alabilirmiyim


Cevap:

Tahlil.com temel olarak tahlil yorumlayan bir sağlık sitesidir. Bunun dışında Hamile miyim? ve Hangi Doktora Gitmeliyim? konularında da danışmanlık hizmeti vermektedir. Doktorunuzun verdiği ilaç tedavisi konusunda ise prensip olarak yorum yapmayı doğru bulmuyoruz.Bu konuda tedavinizi planlayan doktorunuza danışmalısınız.

n************ :

Merhaba ben hipotiroidi hastasıyım acaba tsh testinden önce ilacımı kullanmalı mıyım yoksa ilacı kullanmadan mı kan testimi yaptırmalıyım konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.


Cevap:

Kan verdikten sonra ilacınızı kullanmalısınız..

p*********** :

Merhaba benim 11 aylık bebeğim var kan tahlili biraz kafamı karıştırdı bazıları yüksek gözüküyor neden ? Teşekkür ederim wbc 14.3 HGB 11.3 HCT 35 MCV 70.9 MCH 23.9 NEUT 28.4 LYM 64.5 MON 5.1 LYM# 9.22


Cevap:

Bebeğinizde kansızlık var, şu anda bir enfeksiyon geçiriyor ise sonuçları uyumludur..

J******* :

merhabalar açlık kan şekeri testine girmeden önce alınan 40mg dideralin yarısı kan şekerine ne kadar etki etmektedir?glukoz108(70-110)çıktı.teşekkürler


Cevap:

Etkisi yoktur..

s**************** :

Merhaba 3 gün içinde burun ameliyatı olacağım ve askerim doktorum devlet hastanesinden kan testi almamı istedi yarın sabah kan testi yaptıracağım ve tabiki aç olarak bu akşam alacağım alkol testlerde sıkıntı yaşamama neden olur mu çok acilk cevap istiyorum duruma göre alkol almayacağım


Cevap:

Alkol almayın tabii ki

T****** :

Merhabalar, 6 saat açlık sonrası sabah kan yağları ile ilgili tahliller yaptırdım. Trigliserid: 250(ref 35-160, Total Kolesterol: 244(ref 125-200), HDL: 34(ref 35-55, LDL: 160(ref <130), Glikoz(Açlık): 129(ref 65-110). Değerlerim daha önceki senelerdeki değerlerimden oldukça yüksek. Yorumlayabilir misiniz lütfen, teşekkürler

******* ******* :

Merhaba, ben vejetaryenliğe başladım 4 ay önce. Demir ve protein başta olmak üzere her tür mineral, vitamin değerlerimi takip etmek için düzenli olarak kan tahlili yaptırmayı düşünüyorum.

1-Bir vejetaryenin kaç ayda bir tahlil yaptırması uygundur?

2- Alınan gıdalarla bağlantılı her tür değerin tespit edildiği bir tahlil varsa özel ismi nedir? Yoksa her biri için farklı tahliller mi yaptırmak gerekir?

Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.


Cevap:

Bir dahiliye uzmanına başvurun önce.Klinik durumunuza gör esizi yönlendirecektir

******* ******* :

meraba ben bı ay once kan verdım ve bı ayda 7 kilo aldım bunden kan verdıgım ıcınmı oyle oldu??


Cevap:

Sitemizde temel olarak tahlil yorumluyoruz.Kilo alma nedeniniz için bir endokrinoloji uzmanına danışmanızda yarar var

******* ******* :

bir gece önce alınan alkol ertsi sabah aç karnına yapılacak (tüm TSH hormonları yapılacak olan ) kan testinin değerlerini etkiler mi?


Cevap:

TSH degerlerine etki etmeyecektır

******* ******* :

Merhabalar
Hamilelik oncesi kan testi icin neler yapmak gerekir ve stres bu testi etkiler mi ??


Cevap:

Anladığım kadarıyla,hamilelik öncesi genel olarak tahliller yaptırmak isyitorsunuz.Benim önerim yaşınız,olası riskleriniz ve varsa şikayetleriniz de göz önüne alınarak doktorunuz sizden genel tahliller isteyecektir

******* ******* :

Kan vermeden önce yapılan testlerin doğruluk payı ne kadardır ?
1. anti-HIV testi (AIDS)
2. anti-HCV testi (C sarılığı)
3. HBs-Ag testi (B sarılığı)
4. Frengi testi (Sifiliz)
5. Kan grubu testi
yapılan bu testlerde yanılma payı olabilir mi?


Cevap:

Usulüne göre yapılmayan her testde yanılma payı olabilir.

******* ******* :

merhabalar;

kan verme sırasında kanın kopurmesının sebebı nedir ogrenebilir miyim ?


Cevap:

Muhtemelen kan alındıktan sonra,enjektörün iğne ucu çıkarılmadan tüpe aktarılırsa köpürme diye tanımladığınız olay görülebilir.

******* ******* :

merhaba,ben her kan verdıgımde bırkac sanıye sonra kusma fenalasma ellerımde kasılma oluyor.vucudum uyusuyor.bu neden oluyor?ani seker düsmesi mi?yoksa baska bişey mi?olmaması için ne yapmalıyım?


Cevap:

Kan verme sırasında heyacan ve stress nedeniyle bazı kişilerde kan turması da denilen bu durum olabilmektedir.Kan verdiğinize göre sonuçlarınızı gönderirseniz bu konuda yorumumuzu bildiririz.

?