Meme Kanserinde Eşlerin Desteği Kadınlarda Tedaviyi Olumlu Etkiliyor

24.05.2015 07:34
Anneliği, kadınlığı, feminenliği, cinsel kimliği temsil eden bir organ olarak memedeki hastalıklar, memeye yapılan müdahaleler ve meme kaybı; kişinin o güne kadar oynadığı sosyal rollerde, yaşam biçiminde, yakın ilişkilerinde ve hayatının neredeyse her alanında kayıplar ve değişimler yaşatabiliyor
Meme Kanserinde Eşlerin Desteği Kadınlarda Tedaviyi Olumlu Etkiliyor
A

Anneliği, kadınlığı, feminenliği, cinsel kimliği temsil eden bir organ olarak memedeki hastalıklar, memeye yapılan müdahaleler ve meme kaybı; kişinin o güne kadar oynadığı sosyal rollerde, yaşam biçiminde, yakın ilişkilerinde ve hayatının neredeyse her alanında kayıplar ve değişimler yaşatabiliyor. 
Neolife Tıp Merkezi Psikoonkoloji Uzmanı Elçin Biçer, “Meme kanseri tanısı ve tedavisi almak, beraberinde pek çok stres kaynağı taşıyor. Anksiyete, depresyon, uyum güçlükleri gibi psikolojik etkilerinin yanı sıra kişiyi derinden etkileyen beden algısında, dolaylı olarak özgüveninde, arkadaşlık ve romantik ilişkilerindeki tutumunda da değişiklikler baş gösterebiliyor.” diyor. 
Neolife Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Aktan, “Modern tıp sayesinde meme kanserini erken teşhis etmek mümkün hale geldi. Hastalığın erken tanısını kitlenin ele gelmeden teşhisi olarak ifade edebiliriz. Milimetrik düzeyde teşhis edilen kitle, meme kanserlerinde erken tedavi şansı verirken cerrahisi de hastaya konfor sağlıyor. Ancak hastalığın medikal tedavisinin yanı sıra şüphesiz ki iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyen aile, eş, arkadaş gibi yakın çevre desteğinin önemli rol üstlendiği psikolojik ve sosyolojik faktörler de var.” diyor.  
Biçer, hastalığın ilk aylarındaki zorlayıcı psikososyal deneyime karşın, son yıllarda gelişen tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde tedavisi mümkün bir hastalık haline gelen meme kanseri, paradoksal olarak kişilerin yaşamlarını olumlu yönde etkileyen bir deneyime de dönüşebildiğini vurguluyor. Özellikle meme kanserinde, eşlerin ya da romantik partnerlerin desteği de son derece önemli olumlu katkılar sağlıyor. Çiftler arasında iyi bir iletişim kanalıyla konuşabilmek, empati kurabilmek, tüm tedavi süreçlerinde varlığını ve desteğini partnerine hissettirebilmek, ne tür bir tedavi ya da operasyon olursa olsun, hala sevilesi ve değerli olduğunu hissettirmek, kronik hastalığı olan ya da olmayan tüm kadınların en önemli ruhsal besin kaynakları arasında bulunuyor. 
Özetle tam bir neden-sonuç ilişkisi bulunmasa da, meme kanseri olan kişilerin kişilik özellikleri arasında aşırı kontrollü, duygusal, kaygılı, kendini ifade edemeyen, tartışmak yerine kabullenici olmayı seçen, aşırı sabırlı, kendi gereksinimlerini çoğunlukla geri planda tutan, azla yetinen, alınganlık gibi özelliklere sık rastlanıyor. Ve hastalık bazen bu kişilik özelliklerinin olumlu yönde değiştirilmesine; kişinin kendine ve çevresindeki insanlara karşı tutumlarında köklü bir değişime gitmesine zemin hazırlıyor. Bu deneyimi yaşamış kişiler, yaşamlarındaki öncelikleri gözden geçirebilme, yaşamın anlamı ve ilişkileriyle ilgili daha sağlıklı adımlar atmaya yönelik bakış açısına ve cesarete sahip olabiliyor.

Gebelikte Baş Dönmesi Neden Olur?
Gebeliğin en yaygın belirtilerinden olan baş dönmesi ve mide bulantısı, çoğu zaman gebelik habercisi olsa da, bazen kişiyi boşuna heyecanlandıran ve ya gebelik isteyenlerde psikolojik olan bir durum olabilir…
Raşitizm Nedenleri Nelerdir?
Genellikle 6 yaş ile 18 aylık bebeklerde ve çocuklarda görülen raşitizm bir kemik hastalığıdır
Ankilozan Spondilit Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Ankilozan spondilit; hareketlerin kısıtlanmasını sağlayan, iş görmezlik durumu ortaya çıkaran bir hastalıktır
Serinlerken Kalbinize Dikkat Edin
Sıcak havanın hakim olduğu yaz günlerinde serinlemek için farklı yöntemler mevcuttur
Gözbebeği İltihabı Nedir?
Bilimsel ismi iritis olan gözbebeği iltihabı, bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkar
Rahim Ağzı Yetmezliği Nedir?
Erken doğum, düşük ve pek çok bebek ölümlerinin sebebi büyük oranda rahim ağzı yetmezliği problemidir
Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir? Kimlerde Görülür?
Rahim duvarı kalınlaşması bir kadın hastalığı çeşididir
Duchenne Kas Distrofisi Nedir?Tanısı Nasıl Koyulur?
Duchenne Kas Distrofis sendromu çok yaygın kalıtsal hastalıklardan biridir
Alacağınız Vitamini Doktorunuz Belirlesin
Kış aylarının yaklaşması beraberinde hastalıkları da getirir
Fazla Oturmak Kolon Polipine Yol Açabilir
Gün içerisinde uzun süre hareketsiz oturmak bağırsaklarda polip oluşmasına neden olabilir
Bebeklerde de Katarakt Olur
Katarakt; daha çok yaşlılarda bilinen bir hastalıktır
Kansızlığa Neler İyi Gelir?
Kansızlık; kan değerlerinin düşmesi neticesinde meydana gelen hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com