Prostat Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

11.07.2018 11:08
Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerindendir
Prostat Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?
A

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerindendir. Hatta öyle bir duruma gelmiştir ki, dünya üzerinde her dört dakikada bir erkeğe prostat kanseri teşhisi konmaktadır. Tabii yaş, ırk, cinsiyet ve genetik faktörler, bu kanser türünün sık görülmesinde önemli bir yere sahiptir.

Her kanser türünde olduğu gibi, prostat kanserlerinde de erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Zamanında yapılan tanı ve müdahalelerle prostat kanseri kişilerin büyük çoğunluğu hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmektedir.

Tedavisi her ne kadar mümkün olsa da, hastalığı tamamen kaldırmaktır hedef. Çünkü bir tedavi ne kadar hızlı ve mümkün olsa da, her hastalık vücudu engelleyen ve yaşam kalitesini düşüren bir durumdur.

Prostat kanserinden korunmanın en etkili yolu yanlış alışkanlıklardan korunmaktan ve ya değiştirmekten geçiyor.

Kişi, ideal kilosunda olmalı ve bu kiloyu korumalıdır. Bu sayede sadece prostat kanseri değil, diğer pek çok hastalıktan da korunmuş olur.

Fazla miktarda hayvansal ve doymuş yağ tüketimi, damar tıkanmasına, organların görevlerini yeterince yapamamasına ve zamanla kanser dahil her çeşit hastalığa yakalanmaya davetiye çıkarır. Bu sebeple bu besinleri fazla tüketmemeye, yerine daha fazla balık, meyve ve sebze yemeye özen gösterilmelidir. Balıkta bulunan omega 3 sayesinde prostat kanseri ihtimali düşer ve sağlıklı bir vücuda sahip olunur. Özellikle antioksidan içeriğine sahip meyve ve sebzeler, vücudun temizlenmesini ve damarların daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca meyve ve sebze ağırlıklı beslenmede kilo kontrolünü sağlamak daha kolay olur.

Ve asla unutulmaması gereken, kansere götüren alışkanlık sigaradır. Sigaranın tartışılmaz pek çok zararı vardır insan vücuduna, pek çok kanser türünün öncüsü olduğu gibi, prostat kanserinin de ciddi bir tetikleyicisidir sigara içme alışkanlığı. Hastalığınız olsun yada olmasın sigara sağlığa zararlıdır ve er yada geç bir sorunla karşınıza çıkar. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İmpetigo Nedir, Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?
İmpetigo, streptokok ve stafilokok diye adlandırılan iki bakteri grubunun oluşturduğu bir cilt enfeksiyonudur
Akraba Evliliklerinde Genetik Hastalıklar Neden Fazladır?
Genetik, çok geniş kapsamlı bir konudur
Şekersiz Diyabet (Diyabetes İnsipidus) Nedir ve Kimlerde Görülür?
Şekersiz diyabet, aşırı su içmeye rağmen çok susama ve çok idrara çıkma belirtisiyle ortaya çıkan bir hastalıktır
Tavuk Karası ( Retinitis Pigmentosa ) Hastalığı Nedir ?
Bu hastalık genetik bir göz  hastalığıdır
Diş Eti Çekilmesi ve Nedenleri
Diş etinin sağlıklı olması,dişlerin sağlığının korunmasında son derece önemlidir
Munchausen Sendromu Nedir?
Munchausen sendromu ismini, Rus-Osmanlı savaşındaki anılarını abartılı şekilde anlatan Alman baron Karl Fredrich von Münchausen tarafından almıştır
tahlil.com
tahlil.com