Nefes Darlığının Nedenleri Nelerdir?

24.05.2018 09:55
Nefes darlığı herkeste görülebilecek bir durumdur
Nefes Darlığının Nedenleri Nelerdir?
A

Nefes darlığı herkeste görülebilecek bir durumdur. Hızlı bisiklet sürdükten sonra, dik bir yokuş çıkıldığında, ağır bir fiziksel aktiviteden sonra nefessiz kalmak normal ve kontrol edilebilecek bir durumdur. Fakat bu tarz durumların dışında görülen nefes darlığı ciddi bir sorundur. Kişi nefes almak da zorlanır ve nefes kesilmeleri meydana gelir.

Nefes darlığı dinlenme halindeyken, ateş ve terleme ile birlikte, kol, çene ve boyun ağrısıyla birlikte, iştah kaybıyla, göğüs ağrısıyla birlikte görülüyorsa bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Astım, zatürre, kalp krizi, kalp yetmezliği, obezite, panik atak, kronik bronşit, karbon monoksit zehirlenmesi, kalp ritim düzensizlikleri, anemi, amzifem, akciğer ödemi gibi sorunlar ani nefes darlığına sebep olabilir.

Gülük işler sırasında nefes darlığı yaşanıyor ve hareketi sınırlandırıyorsa bir doktora başvurulmalıdır. Nefes darlığına yol açan neden tespit edildikten sonra tedavi uygulanabilir. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Miyop Astigmat Göz Bozukluğu Nedir?
Uzaktaki nesneleri zor veya bulanık  görmeye miyop, korneanın yuvarlak olmadığı, yumurta şeklinde olduğu bir duruma astigmat denir.
Uçak Yolculuklarında Aerotoksik Sendrom Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Uçak yolculuklarında uçak mürettabatı ve yolcuları etkilediği düşünülen bazı hastalıklar vardır. Aerotoksik Sendrom da bunlardan biridir. Uçak yolculuklarında…
Aero Toksik Sendrom Uçaklarda Sağlığı Tehdit Edebilir
Aero toksik sendrom 2000 yılında Chris Winder ve Jean-Christophe Balouet  isimli bilim adamları tarafından ortaya koyulmuştur. Bu sendrom başta uçak mürettabatı olmak üzere yolcularında…
Hipertansiyon Kimlerde Görülür?
Hipertansiyon yani yüksek tansiyon kan basıncının normalden fazla olmasıdır.
Menisküs Yırtığı Nedir?
Menisküs, her dizde bulunan ve diz sağlığını korumada önemli işleve sahip bir yapıdır.Menisküs yırtığı da önemli bir ortopedik hastalıktır.
Merak Ettiğiniz Tüm Sendromlar Tahlil.com'da
Her gün yüzlerce sorunun cevaplandığı ve güncel sağlık bilgilerinin girildiği Tahlil.com'da artık farklı sendromların bilgileri de yayınlanıyor.
İshal Önlem Alınmazsa Ölümcül Sonuçlar Doğurabilir
İshal, ağır seyrettiği olgularda özellikle bebek ve çocuklarda vücuttan önemli ölçüde su, tuz ve mineral kaybına yol açabilir.
Böcek Alerjisi Nedir?
Hayvanlar aleminin en kalabalık sınıfı olan böcekler oldukça çeşitlidir.
Difteri (Kuşpalazı) Nedir?
Difteri veya kuşpalazı olarak bilinen hastalık özellikle lenf ve üst solunum yollarına etki etmektedir.
Gut ve Kalp Krizi
Eklemlerde protein birikimi gut olarak adlandırılır.
Burun Tıkanıklığı Hafızayı Zayıflatıyor!
Sık sık solunum yolu hastalığı geçiren kişilerde ve burun tıkanıklığı yaşayanlarda hafıza zayıflığının oluşabileceği yapılan araştırmalarca desteklenmektedir.
Asherman Sendromu Nedir?
Rahim duvarının bir şekilde zedelenmesi sonrası o dokunun fazlaca çoğalarak rahmi tamamen veya kısmen tıkaması hali asherman sendromu olarak bilinmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com