PTH Testi Nedir?

21.09.2017 01:24 | Güncelleme: 26.05.2020 09:50
PTH testi ile kandaki paratiroid hormonunun miktarı ölçülür.Damardan kan alınarak elde edilen numunenin biyokimya laboratuvarında çalışılmasıyla yapılır.
PTH Testi Nedir?
A

PTH Testi Nedir?

PTH testi ile kandaki paratiroid hormonunun miktarı ölçülür. Bu test  klinikte, hiperparatiroidizmi tanımlamak, anormal kalsiyum seviyelerinin nedenini bulmak veya kronik böbrek hastalığının durumunu kontrol etmek için kullanılır. 
Doktorlar PTH testini daha çok kanda kalsiyum düşüklüğü veya yüksekliği durumlarının araştırılmasında kullanır.

PTH Hormonu Nedir?

PTH hormonu kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini kontrol eder. PTH, hormonu tiroid bezinin arkasında  yer alan paratiroid bezleri tarafından salgılanır. yapılır. Kanda kalsiyum seviyesi çok düşükse,buna reaksiyon olarak paratiroid bezleri daha fazla PTH hormonu salgılar. Bu durum kemiklerin kana daha fazla kalsiyum salgılamasına neden olur ve böbrekler tarafından idrara salınan kalsiyum miktarını azaltır. Ayrıca, D vitamini daha aktif bir forma dönüştürülür ve bağırsakların daha fazla kalsiyum ve fosfor emmesine neden olur. 
Ancak kanda kalsiyum seviyesi çok yüksekse, paratiroid bezleri daha az PTH salgılar ve tüm süreç tersine çevrilir.

PTH hormonun önemli işlemi kanda kalsiyum seviyesi dengesini ayarlayıp kalsiyum miktarını sabit halde tutmasıdır.
PTH hormonu seviyeleri kanda günün saatlerine göre farklılık gösterebilir.Sabah erken saatlerde PTH hormonu kanda daha yüksektir.

PTH Testi Normal Değeri:

Normal Değer: 10-65 pg/ml'dır. Ancak testin çalışıldığı laboratuvar, kullanılan test kiti ve yönteme göre küçük farklılıklar gösterebilir.Test sonucu değerlendirilirken tahlil sonucunda belirtilen referans değerlerin dikkate alınması daha önemlidir.

PTH Testi Nasıl Yorumlanır?

Çok yüksek veya çok düşük PTH seviyeleri, böbrekler ve kemiklerde sorunlara ve kalsiyum ve D vitamini seviyelerinde değişikliklere neden olabilir.

Sonuç olarak PTH,kalsiyum ve fosfor arasında bir denge vardır.Bu sebeple Kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini ölçmek için yapılan testler,  PTH testi ile de eş zamanlı olarak yapılmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Üre Testi (BUN): Üre Yüksekliği Neden Olur?
Üre testi böbrek fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya tahlilidir.Kan örneğinden yapılan bir testtir.
Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir?
Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir.Bu cerrahi işlem kadın doğum doktorlarınca yapılmalıdır.
Akyuvar Sayımı Ve Enfeksiyonlar İle İlişkisi
WBC veya beyaz kan hücrelerinin sayımı vücutta oluşan enfeksiyonların tanımında önemli  ve yapılması gereken tahlillerdendir.WBC testi ile kanda bulunan akyuvarlar sayılır.
PSA Testi İle İçiniz Rahat Olsun
PSA testi; prostat kanseri tanısında önemli bir veridir.Üroloji doktorlarınca risk grubu erkeklerden kanserin erken tanısı amacıyla sıklıkla istenir.
Tiroit Hastalıkları Teşhisinde Hangi Testler Uygulanır?
Tiroit hastalıkları; tiroid bezinin çalışma veya fonksiyon bozuklukları neticesinde oluşan hastalıklardır.Tiroid hastalıkları teşhisinde çeşitli kan testleri uygulanmaktadır.
Mikrobiyoloji Tahlillerinde Kullanılan Bazı Terimler Ne Anlama Gelir?
Tahlil sonuç kağıtlarında yazan bilgiler, yapılan incelemeler hakkında bilgi verir.Mikrobiyoloji tahlillerinde ise bazı terimlerin bilinmesi önem taşımaktadır.Özellikle bakteriyolojik incelemelerde bu…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com