PTH Testi Nedir?

21.09.2017 01:24 | Güncelleme: 26.05.2020 09:50
PTH testi ile kandaki paratiroid hormonunun miktarı ölçülür.Damardan kan alınarak elde edilen numunenin biyokimya laboratuvarında çalışılmasıyla yapılır.
PTH Testi Nedir?
A

PTH Testi Nedir?

PTH testi ile kandaki paratiroid hormonunun miktarı ölçülür. Bu test  klinikte, hiperparatiroidizmi tanımlamak, anormal kalsiyum seviyelerinin nedenini bulmak veya kronik böbrek hastalığının durumunu kontrol etmek için kullanılır. 
Doktorlar PTH testini daha çok kanda kalsiyum düşüklüğü veya yüksekliği durumlarının araştırılmasında kullanır.

PTH Hormonu Nedir?

PTH hormonu kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini kontrol eder. PTH, hormonu tiroid bezinin arkasında  yer alan paratiroid bezleri tarafından salgılanır. yapılır. Kanda kalsiyum seviyesi çok düşükse,buna reaksiyon olarak paratiroid bezleri daha fazla PTH hormonu salgılar. Bu durum kemiklerin kana daha fazla kalsiyum salgılamasına neden olur ve böbrekler tarafından idrara salınan kalsiyum miktarını azaltır. Ayrıca, D vitamini daha aktif bir forma dönüştürülür ve bağırsakların daha fazla kalsiyum ve fosfor emmesine neden olur. 
Ancak kanda kalsiyum seviyesi çok yüksekse, paratiroid bezleri daha az PTH salgılar ve tüm süreç tersine çevrilir.

PTH hormonun önemli işlemi kanda kalsiyum seviyesi dengesini ayarlayıp kalsiyum miktarını sabit halde tutmasıdır.
PTH hormonu seviyeleri kanda günün saatlerine göre farklılık gösterebilir.Sabah erken saatlerde PTH hormonu kanda daha yüksektir.

PTH Testi Normal Değeri:

Normal Değer: 10-65 pg/ml'dır. Ancak testin çalışıldığı laboratuvar, kullanılan test kiti ve yönteme göre küçük farklılıklar gösterebilir.Test sonucu değerlendirilirken tahlil sonucunda belirtilen referans değerlerin dikkate alınması daha önemlidir.

PTH Testi Nasıl Yorumlanır?

Çok yüksek veya çok düşük PTH seviyeleri, böbrekler ve kemiklerde sorunlara ve kalsiyum ve D vitamini seviyelerinde değişikliklere neden olabilir.

Sonuç olarak PTH,kalsiyum ve fosfor arasında bir denge vardır.Bu sebeple Kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini ölçmek için yapılan testler,  PTH testi ile de eş zamanlı olarak yapılmalıdır.

Mikrobiyoloji Tahlillerinde Kullanılan Bazı Terimler Ne Anlama Gelir?
Tahlil sonuç kağıtlarında yazan bilgiler, yapılan incelemeler hakkında bilgi verir.Mikrobiyoloji tahlillerinde ise bazı terimlerin bilinmesi önem taşımaktadır.Özellikle bakteriyolojik incelemelerde bu…
Tam Kan Sayımında HCT Nedir?
Tam kan sayımında HCT parametresi (Hematokrit)kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarını gösterir.Temel olarak kansızlık (anemi) araştırmasında istenen bir tahlildir.
Gaitada (Dışkıda) Parazit Taraması Nasıl Yapılır?
Özellikle bağırsakta yaşayan parazitlerin varlığı yapılan dışkı analizinde tespit edilebilir.Gaitada parazit taraması ideal olarak parazitoloji laboratuvarlarıında parazitoloji uzmanlarınca yapılmalı…
Mikroskopik TESE Nedir?
Mikroskopik TESE, erkek üreme hücresi spermlerin üretildiği testis dokusunda sperm arama yöntemidir.
Total Bilirubin Testinin Normal Değerleri Nedir?
Bilirubin yüksekliğinde sarılık görüldüğünden , bilirubin sık olarak merak edilen bir biyokimya testidir.Total bilirubin testinin normal değerleri hem hastalar hem de doktorlar açısından son derece önemlidir.Normal…
Grip Testleri Nedir? Grip Testleri Ne Zaman Yapılır?
Sonbahar aylarında grip vakaları artmaktadır.Grip tamısını koymak için de doktorlar grip şühhelendikleri hastalarından çeşitli grip testleri istemektedir.Bu testlerin çoğu kısa süre içinde sonuçlanıp…
TG Hormon Testi Nedir?
TG hormon  testi ile kandaki tiroglobulin miktarı ölçülür.TG testi biyokimya laboratuvarlarında çalışılan bir kan tahlilidir.
HBsAG Testi Nedir?
HBs AG testi Hepatit B yüzey antijenini ifade eder.Heptit B enfeksiyonu tanı ve takibinde kullanılan önemli bir tahlildir.
ACTH Hormonu Hangi Hastalıkların Tanısında Ölçülür?
ACTH hormonunun ölçüm amacı böbrek üstü ve hipofiz bezi hastalıklarının teşhisidir.Genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir hormon tahlilidir.
Protein C Aktivitesi Testi Nedir?
Protein C Aktivitesi testi koagulometrik yöntemle çalışılan bir tahlildir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılır.
Boşalma Sonrası Tahlilde Sperm Çıkar mı?
Boşalma; erkeğin spermini cinsel ilişki veya uyarılma sürecinde orgazm sonrası vücut dışına atmasıdır.
Kalsitonin Testi Neden Yapılır?
Kalsitonin testi meduller tiroit kanseri veya endokrin neoplazi tip 2 riski taşıyan kişilerde uygulanır.Bu tahlil genellikle endokrinoloji ve genel cerrahi uzmanlarınca istenmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com