PTH Testi Nedir?

21.09.2017 01:24 | Güncelleme: 26.05.2020 09:50
PTH testi ile kandaki paratiroid hormonunun miktarı ölçülür.Damardan kan alınarak elde edilen numunenin biyokimya laboratuvarında çalışılmasıyla yapılır.
PTH Testi Nedir?
A

PTH Testi Nedir?

PTH testi ile kandaki paratiroid hormonunun miktarı ölçülür. Bu test  klinikte, hiperparatiroidizmi tanımlamak, anormal kalsiyum seviyelerinin nedenini bulmak veya kronik böbrek hastalığının durumunu kontrol etmek için kullanılır. 
Doktorlar PTH testini daha çok kanda kalsiyum düşüklüğü veya yüksekliği durumlarının araştırılmasında kullanır.

PTH Hormonu Nedir?

PTH hormonu kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini kontrol eder. PTH, hormonu tiroid bezinin arkasında  yer alan paratiroid bezleri tarafından salgılanır. yapılır. Kanda kalsiyum seviyesi çok düşükse,buna reaksiyon olarak paratiroid bezleri daha fazla PTH hormonu salgılar. Bu durum kemiklerin kana daha fazla kalsiyum salgılamasına neden olur ve böbrekler tarafından idrara salınan kalsiyum miktarını azaltır. Ayrıca, D vitamini daha aktif bir forma dönüştürülür ve bağırsakların daha fazla kalsiyum ve fosfor emmesine neden olur. 
Ancak kanda kalsiyum seviyesi çok yüksekse, paratiroid bezleri daha az PTH salgılar ve tüm süreç tersine çevrilir.

PTH hormonun önemli işlemi kanda kalsiyum seviyesi dengesini ayarlayıp kalsiyum miktarını sabit halde tutmasıdır.
PTH hormonu seviyeleri kanda günün saatlerine göre farklılık gösterebilir.Sabah erken saatlerde PTH hormonu kanda daha yüksektir.

PTH Testi Normal Değeri:

Normal Değer: 10-65 pg/ml'dır. Ancak testin çalışıldığı laboratuvar, kullanılan test kiti ve yönteme göre küçük farklılıklar gösterebilir.Test sonucu değerlendirilirken tahlil sonucunda belirtilen referans değerlerin dikkate alınması daha önemlidir.

PTH Testi Nasıl Yorumlanır?

Çok yüksek veya çok düşük PTH seviyeleri, böbrekler ve kemiklerde sorunlara ve kalsiyum ve D vitamini seviyelerinde değişikliklere neden olabilir.

Sonuç olarak PTH,kalsiyum ve fosfor arasında bir denge vardır.Bu sebeple Kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini ölçmek için yapılan testler,  PTH testi ile de eş zamanlı olarak yapılmalıdır.

İnfertilite (Kısırlık) Nedir?
Çiftlerin bir yıllık süre içerisinde çocuk istemeleri, düzenli cinsel ilişkide bulunmaları ve korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen gebeliğin oluşmaması durumuna…
E3 Testi Neden yapılır?
Östrojen kadınlarda kanama dönemini dengeleyen çok önemli bir hormondur. Bu hormonun kandaki miktarını ölçmek için ise E3 testi uygulanır.
Rubella Grayzone Nedir?
Rubella testinde grayzone yani gri zone çıkması  Rubella IgG test sonuçlarının  kuşkulu olduğu anlamına gelir.Grayzone tahlil değerlendirilmesinde ara değer olarak da tanımlanır.Yani…
En hızlı cevap veren sağlık sitesi : Tahlil.com
Tahlil.com doktorlarına sağlıkla ilgili bir çok soru geliyor.
Fetal DNA Testi Nedir?
Fetal DNA testi; amniosentez ve koryon biyopsisine gerek kalmadan, kromozomal anomalilerin değerlendirilmesi işlemidir.
Tahlil.com Uyarıyor... Doktorunuza Danışmadan HIV Testi Yaptırmayın
Tahlil.com doktorlarına korunmasız ilişki sonrası cinsel yolla bulaşan bir hastalık ve en cok da HIV enfeksiyonuna yakalanma korkusu yaşayan kişilerden bir çok soru geliyor.Bu kişiler çoğunlukla…
Tiroid Fonksiyon Testleri Nelerdir?
Tiroid hormonlarıyla bir sıkıntı yaşıyorsanız ve hangi testleri yaptırmanız gerektiğini bilmiyor ve bilgi almak istiyorsanız bu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Bu makalemizden tiroid bezinin nasıl…
Gebelik (Hamilelik)Testim Pozitif Çıktı Ne Yapmalıyım?
Bu makalemizde gebelik testlerinin ne olduğunu, çeşitlerini, testin nasıl yapıldığını, ne zaman yapılması gerektiğini ve nerden alabileceğinizi öğrenmeniz mümkündür. Bu yazımızda…
Parasentez Nedir? Parasentez Kimlere Yapılır?
Parasentez; tanı ve ya tedavi amacı ile karın kısmından sıvı alınan cerrahi operasyondur. Parasentez karında sıvı bulunan hastalıkların tedavi ve tanısında doktorlar tarafından tercih edilen bir cerrahi…
Üçlü Tarama Testi Nedir? Üçlü Test Ne Zaman Yapılmalıdır?
Üçlü tarama testi  gebelikte yapılan bir tarama testidir.Çoğunlukla riskli gebeliklerde anne adaylarından istenir.
MCV nedir ?
MCV ( Mean Corpuscular Volume ) kan sayımı parametrelerinden biridir.
Hepatit ve Tahliller
Viral Hepatit,halk arasında sıkça sarılık olarak da nitelenen günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve sıkça karşımıza çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com