PTH Testi Nedir?

21.09.2017 01:24 | Güncelleme: 26.05.2020 09:50
PTH testi ile kandaki paratiroid hormonunun miktarı ölçülür.Damardan kan alınarak elde edilen numunenin biyokimya laboratuvarında çalışılmasıyla yapılır.
PTH Testi Nedir?
A

PTH Testi Nedir?

PTH testi ile kandaki paratiroid hormonunun miktarı ölçülür. Bu test  klinikte, hiperparatiroidizmi tanımlamak, anormal kalsiyum seviyelerinin nedenini bulmak veya kronik böbrek hastalığının durumunu kontrol etmek için kullanılır. 
Doktorlar PTH testini daha çok kanda kalsiyum düşüklüğü veya yüksekliği durumlarının araştırılmasında kullanır.

PTH Hormonu Nedir?

PTH hormonu kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini kontrol eder. PTH, hormonu tiroid bezinin arkasında  yer alan paratiroid bezleri tarafından salgılanır. yapılır. Kanda kalsiyum seviyesi çok düşükse,buna reaksiyon olarak paratiroid bezleri daha fazla PTH hormonu salgılar. Bu durum kemiklerin kana daha fazla kalsiyum salgılamasına neden olur ve böbrekler tarafından idrara salınan kalsiyum miktarını azaltır. Ayrıca, D vitamini daha aktif bir forma dönüştürülür ve bağırsakların daha fazla kalsiyum ve fosfor emmesine neden olur. 
Ancak kanda kalsiyum seviyesi çok yüksekse, paratiroid bezleri daha az PTH salgılar ve tüm süreç tersine çevrilir.

PTH hormonun önemli işlemi kanda kalsiyum seviyesi dengesini ayarlayıp kalsiyum miktarını sabit halde tutmasıdır.
PTH hormonu seviyeleri kanda günün saatlerine göre farklılık gösterebilir.Sabah erken saatlerde PTH hormonu kanda daha yüksektir.

PTH Testi Normal Değeri:

Normal Değer: 10-65 pg/ml'dır. Ancak testin çalışıldığı laboratuvar, kullanılan test kiti ve yönteme göre küçük farklılıklar gösterebilir.Test sonucu değerlendirilirken tahlil sonucunda belirtilen referans değerlerin dikkate alınması daha önemlidir.

PTH Testi Nasıl Yorumlanır?

Çok yüksek veya çok düşük PTH seviyeleri, böbrekler ve kemiklerde sorunlara ve kalsiyum ve D vitamini seviyelerinde değişikliklere neden olabilir.

Sonuç olarak PTH,kalsiyum ve fosfor arasında bir denge vardır.Bu sebeple Kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini ölçmek için yapılan testler,  PTH testi ile de eş zamanlı olarak yapılmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kan Kültürü Testi Nedir? Kan Kültürü Ne Zaman İstenir?
Kan Kültürü kanda bakteriler veya maya mantarlarının varlığını araştırmak ve mikroorganizmaları tanımlamak için kullanılır.Özellikle hastanede yatan ve ateşi yükselen hastalardan…
Kanserden Korunmak İçin Yapılması Önerilen Tahliller
Türkiye’de her yıl 155 bin kişinin kansere yakalandığı, 60 bin kişinin de bu nedenle yaşamını yitirdiği biliniyor.
Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?
Gebelik testi yaptırmak isteyen anne adayları ve bayanlar çoğu zaman sabırsız olup bir an önce gebelik testi yaptırmak istiyorlar.
Sperm Hareketi Nedir? Neden Ölçülür?
Sağlıklı bir gebelik için, spermin doğru nitelikleri taşıyabilmesi gerekir.
Sifilis Tahlili
Sifilis , frengi olarak da bilinen bir bakterinin neden olduğu tedavi edilmediğinde kronikleşen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.
Kordosentez İşlemi Nedir? Hangi Durumlarda Önerilir?
Kordosentez tıp dilinde  perkütan umblikal kan örneklemesi olarak bilinir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com