İdrar Kültürü Nasıl Verilir? İdrar Kültürü Alma Tekniği

06.06.2017 11:32 | Güncelleme: 22.04.2020 04:10 | Yazar: Dr. Cem Argun
İdrar kültürü, idrar yollarında enfeksiyon etkeni olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılan değerli bir tahlildir.İdrar kültürünün nasıl verileceği konusunda aşağıdaki bilgilerin işinize yarayacağına inanıyoruz.
İdrar Kültürü Nasıl Verilir? İdrar Kültürü Alma Tekniği
A

 İdrar Kültürü Nedir?

İdrar kültürü, idrar yollarında enfeksiyon etkeni olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılan değerli bir tahlildir.Bu tahlilin temel amacı ise idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde doktora yol göstermek ve tedavide kullanılacak antibiyotiğin seçilmesinde yardımcı olmaktır.
İdrar kültürü tahlilinin sağlıklı olarak yorumlanması ve değerlendirilmesi için ise idrar kültürü tahlilinde kullanılacak idrar örneğinin sağlıklı olarak verilmesidir.
Bu şekilde doğru idrar kültürü alma tekniği kullanılarak idrar örneğinin alınması idrar kültürü sonuçlarının da doğruluğuna önemli derecede katkıda bulunur.

İdrar Kültürü Nasıl Verilir? İdrar Kültürü Alma Tekniği Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle verilen idrar kültürü steril kaplarda toplanmalıdır.Bebeklerde ise bu konuda steril torbalar kullanılmaktadır. 

İdrar kültürünün alınmasını erkek, kadın ve bebek olarak 3 farklı hasta grubu için değerlendirebilir.

Erkekten idrar kültürü nasıl alınmalıdır?

Erkeğin cinsel organı sabun ile temizlenip steril gazlı bez veya  temiz bir peçete ile kurutulmalıdır.Bu işlemin ardından idrar örneği steril kap içinde laboratuvara gönderilmelidir.

Kadında İdrar Kültürü Nasıl Alınmalıdır?

Kadınların idrar örneği verirken daha dikkatli olması gerekmektedir.Özellikle vajinal floranın idrar örneği ile temas etmesi engellenmelidir.
İdrar örneği vermeden kadınlar ellerini sabun ile uygun şekilde yıkamalıdır.
Bunun ardından vajinanın temizliği gereklidir.Vajinanın dudakları aralandıktan sonra bir elle vajinadan anüse doğru yani önden arkaya doğru temiz bir bez veya peçete ile vajina silinmelidir.Bu işlem bir kaç kez ancak temiz bezler kullanılarak tekrar edilmelidir.
Daha sonra idrar vermeden önce vajina dudakları bir elle açılmalı ve ardından steril idrar kabına idrar örneği verilmelidir.

Bebek ve Küçük Çocuklarda İdrar Kültürü Nasıl Alınmalıdır?

İdrar kültürü alınmadan önce bebeklerde ve küçük çocuklarda cinsel organların bulunduğu alan sabunlu su ile temizlenip ardından kurutulmalıdır.Bu şekilde bu bölgeye dışarıdan mikroorganizma bulaşması önlenmiş olur.
Küçük çocuklar ve bebeklerde steril idrar torbaları kullanılmaktadır.Çocuğun idrar yapması beklendikten sonra idrar torbası kültür tahlilinin yapılabilmesi için laboratuvara teslim edilmelidir.
Kendi başına idrar yapabilecek çocuklar ise yine temizlik yapıldıktan sonra steril idrar kaplarına idrar yapmalıdır.Bu kaplar analiz için laboratuvara teslim edilmelidir.


 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tiroid Hastalıkları ve Tahlilleri Hakkında Genel Bilgiler
Kanda TSH ve tiroit hormonlarının (T3 ve T4) düzeylerinin ölçülmesi, tiroidin çalışması hakkında önemli bilgiler verir  Tiroid bezince 2 hormon salgılanır,bunlar tiroksin (T4), ve tiriiyodotironin (T3)…
ELİSA testi demek HIV testi değildir.Tahlil.com uyarıyor!
Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası, AİDS korkusu nedeniyle HIV yönünden test yaptıran ziyaretçilerimiz ELİSA testi yaptırdıklarını belirtip, sonuçlarını Tahlil.com uzmanlarına soruyorlar.Ancak her ELİSA…
HIV Enfeksiyonu (AİDS) Tanısı Nasıl Koyulur?
AİDS tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır
Tahlil.com'a Soru Sorarken Dikkat Etmeniz Gereken Uyarılar
Tahlil.com'a soru sormadan önce lütfen aşağıdaki uyarıları dikkatle okuyunuz.
Tahlil Sonuçlarınızı Yorumlayalım
Tahlil.com tahlil sonuçlarının uzman hekimlerce yorumlandığı Türkiye'nin ilk ve tek sağlık sitesidir.
D Vitamini
D vitamini; yağda eriyen vitaminler arasında yer almaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com