Safra Kesesi Taşına Bağlı Ortaya Çıkan Ağrı Nasıl Olur?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 19:00 • Güncelleme Tarihi : 2018/06/22 19:00 •
Safra kesesi taşı sık olarak karşılaşılan bir sağlık sorunudur
Safra Kesesi Taşına Bağlı Ortaya Çıkan Ağrı Nasıl Olur?

Safra kesesi taşı sık olarak karşılaşılan bir sağlık sorunudur.Peki sıkça karşılaştığımız bu durumda taşa bağlı ağrıların karakteristik özellikleri nelerdir.
Safra kesesi taşında kolik tarzında (şiddetlenip yavaşlayan) ağrılar görülmektedir.
Safra kesesi taşları olan hastaların yüzde otuzunda  kolik tarzında ağrılar olmaktadır. Ağrılar sıklıkla  yemeklerden sonra olmaktadır.Taş veya taşların safra kesesi kanalı  ağzını tıkanmasıyla ağrılar ortaya çıkabilmektedir.
Ağrı ani ve şiddetli başlar. Yavaş yavaş azalıp geçebilir.Ağrı daha çok mide ön kısmında ve karın sağ üst kısmında görülür.
Kimi zaman da, sırta ve küreklerin arasına bazen kalp bölgesine vurabilir.Safra kesesi taşına bağlı iltihaplanma oluşmuşsa,  ağrılar daha uzun sürebilir.
Ağrıya  bulantı, titreme ve ateş nöbetleri eklenebilir.Safra kesesi tanısında en sık kullanılan ve güvenilir tahlil ise ultrason muayenesidir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
m************** :

merhaba.ben 31 yaşında bir bayanım. safra kesesi ultrason sonucumda lümen içinde hiperekoik 1cm çapında taş izlendi. sonuç:kolelitiyazis. izlendi yazıyor. safra kesesinden ameliyat olmam şartmı? ameliyat olmam şartsa kapalı mı yoksa açık ameliyatmı olmam gerekiyor. bilgilendirirseniz sevinirim.


Cevap:

Bu konuda en doğruyu muatene bulgularınıza göre bir genel cerrahi uzmanı verecektir.

s********* :

sn admin.hem doktorsensin köşesine hemde tahlil yorumlama bölümüne 2 adet tahlil sonucu yazdım.cevaplanmadı.cevaplanır isede bu cevabı nasıl bulabilirim.sağolasınız


Cevap:

Doktorsensin köşesi ile sitemizin bir ilgisi yok. Tahlil.com'a sorunuzu buradan yazabilirsiniz.

?