Sakız Mideye İyi Gelir mi?

Yayın Tarihi : 2018/08/04 01:19 • Güncelleme Tarihi : 2022/06/06 00:46 •

Sakız çiğnemek; çene kaslarının güçlenmesini sağlar

Sakız Mideye İyi Gelir mi?

Sakız çiğnemek; çene kaslarının güçlenmesini sağlar. Bunun yanında mideye de pek çok faydası vardır sakızın.

Mide yanmasının sebebi; asit üretiminin fazla olmasıdır. Bu asitin mide boşluğuna salınması halinde, gıdalar sindirilir.

Mide asidinin azaltılması için, sindirimi kolay besinler tüketilmelidir. Bunun yanında sakız çiğnemek de, mide asidini azaltır ve mide yanmasını engeller.

Sakız Çiğnemek Mideye Nasıl Fayda Sağlar?

Besinler ağıza girdiklerinde; ağızda altı adet bulunan tükürük bezleri harekete geçer. Besinleri ıslatmak ve sindirimini kolaylaştırmak bu tükürüğün üretilmesinin asıl sebebi olsa da, bir diğer görevi de; mideye besin gelecek haberini vermesidir. Ancak sakız yutulmaz ve ağızda durma süresi uzundur. Bu sayede çok tükürük salgılanır ve bu salgı mideyi rahatlatır. 

Çünkü mide öz suyu asidiktir. Ancak tükürük baziktir. Bu sebeple öncelikle midenin asitliğini dengeler. 

Bunun dışında çiğneme hareketiyle birlikte yüzde bulunan pek çok kas, aynı anda kasılmış ve aktif hareket etmiş olur. Bu sebeple sakız çiğnemek; yüz kaslarını da geliştirir ve dolayısıyla yüz güzelliğini de ortaya çıkarır. 

Sakız Çiğnerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sakız çiğnemek çoğu zaman eğlenceli gelir. Ancak her konuda olduğu gibi, sakız çiğneme konusunda da dikkat edilecek hususlar vardır. 

Öncelikle sakız asla yutulmamalıdır. Sakız, sünen bir yapıya sahiptir, ayrıca çiğnenmediği sürece sertleşir ve sindirim sisteminde adeta bir taş görevi görebilir. Özellikle bağırsaklarda itilemeyip, tıkanıklık oluşturma durumu söz konusu olabilir. Midede de sindirilemediği için hazım problemleri ortaya çıkarabilir. 

Sakızı eğer toplum içinde çiğniyorsanız, görgü kurallarına uymak gerekir. Ağız kapalı, ses çıkarmadan, patlatmadan çiğnenmesi insanların rahatsız olmalarını engellemek için çok önemlidir. 

Ayrıca çiğnenmiş sakızlar yerlere atılmamalıdır. Açık havada beslenen kuşlar, sakızı besin sanarak ağızlarına alırlar. Ancak gagalarına yapıştığı için ondan kurtulamazlar ve devamında yemek yiyemeyip beslenemedikleri için; pek çok kuşun ölümüne sebep olunur. Bu sebeple işi biten sakız kağıda sarılmak suretiyle çöpe atılmalıdır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?