Spor Neden Kalbe İyi Gelir?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 22.07.2020 03:14 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Sporun sağlıklı yaşama olumlu etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bu fayda her zaman fiziksel olarak algılanır. Oysa ki; spor, fiziksel olduğu kadar duygusal dünyada da önem arz eder. İşte bu noktada; spor gerçekten hayati önem taşır.
Spor Neden Kalbe İyi Gelir?
A

Sporun sağlıklı yaşama olumlu etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bu fayda her zaman fiziksel olarak algılanır. Oysa ki; spor, fiziksel olduğu kadar duygusal dünyada da önem arz eder. İşte bu noktada; spor gerçekten hayati önem taşır.

Sporun Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Hayatta her şey kişinin istediği gibi gitmez. Geçiş yapılan psikolojik duruma göre; kimi zaman üzüntü, kimi zaman sevinç, kimi zaman stres kalbin ritmini hep değiştirir. Kalp bu ritme ayak uyduramazsa, çok kolay yorulur ve bir noktada pes eder.

Kalbi farklı ritimlere uydurmanın en kolay düzenli spor yapmaktır. Spor; kalp ritmini, değişime alıştırır. Ani bir durumda hızlı çarpan kalbiniz, duruma alışık olduğundan şoku rahat atlatır ve kalp sağlığınız korunur.

Ayrıca bir stres döneminde, spor yapmak; o dönemi daha kolay atlatmanızı sağlar.

Hayatta en yanlış kararlar, stres dönemlerinde alınır. İşte bu dönemlerde spor yapmak, yanlış ihtimalini en aza indirir ve kişiyi daha çok yönden düşünmeye, daha doğru kararlar vermeye yönlendirir.

Spor sadece stresli dönemlerde değil her zaman yapılmalı ve günlük rutinlere dahil edilmelidir. Bu sayede, stres altına girmeden bu durum engellenmiş olur.

Ayrıca stres dönemlerinde kişi kendini daha halsiz hisseder ve bu dönemde spora başlama ihtimali her zaman daha düşüktür. Bu sebeple en doğrusu, hayatın tamamına sporu entegre etmektir.

Sporun Kalbe Fizyolojik Etkileri Nelerdir?

Spor yapan kişiler öncelikle fazla kiloya sahip olmayan veya bu kilolardan kurtulma yolunda olan kişilerdir. Bu sebeple sporun kalbe en önemli faydası, damarlarda kan taşınmasının kolay olması, yani kalbi zorlamamasıdır.

Yağlı bir vücutta damar içlerinde de yağ birikintileri olur ve bu birikintiler, kan akış hızını yavaşlatmakla birlikte, pek çok hastalığın da vücuda girmesini sağlar. Bu hastalıkların başında da kalp hastalıkları gelir. İşte spor yapan kişi bu ihtimallerden uzaktır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Artık Kışın Hasta Olmayacaksınız Neden mi?
Havaların aniden soğumasıyla adapte olamayan vücudunuzun grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı zayıf düşmesi daha kolaydır. Kışın hasta olunmaması için kolaylıkla dikkat edilebilecek birkaç unsur…
Kış Güneşi de Yaz Güneşi Kadar Önemlidir
Güneş, dünya canlılığının temelini oluşturan enerjinin kaynağıdır. Kış aylarında güneşi bulmak ne kadar zor olsa da güneşli günlerde güneşin tadını çıkarmak çok önemlidir.
3 Saat Diyetinin Özelliği Nedir?
3 saat diyeti; yemek yeme arasındaki sürenin 3 saatten az tutulmasını öngören bir diyet türüdür.
Düzenli Adet Gören Kadınlarda da Adet Gecikmesi Olabilir
Düzenli olarak adet gören kadınlar da bazen adet gecikmesi olabilir. Bu durum hemen bir gebelik belirtisi olarak algılanmamalıdır.
Okula Yeniden Alışma Süreci
Uzun süren yaz tatili ardından okul zillerinin tekrar duyulma vakti geldi. Yazın özellikle okuldan, derslerden tamamen uzaklaşan, tekrar yapma, test çözme alışkanlığı olmayan öğrenciler bu süreci biraz…
Erkeklerde FSH ve LH Hormonu Salınımı Nasıldır?
Erkeklerde FSH ve LH hormonlarının salınımı hipotalamustan salgılanan GnRH hormonu vasıtasıyla olmaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com