Spor Neden Kalbe İyi Gelir?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 22.07.2020 03:14 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Sporun sağlıklı yaşama olumlu etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bu fayda her zaman fiziksel olarak algılanır. Oysa ki; spor, fiziksel olduğu kadar duygusal dünyada da önem arz eder. İşte bu noktada; spor gerçekten hayati önem taşır.
Spor Neden Kalbe İyi Gelir?
A

Sporun sağlıklı yaşama olumlu etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bu fayda her zaman fiziksel olarak algılanır. Oysa ki; spor, fiziksel olduğu kadar duygusal dünyada da önem arz eder. İşte bu noktada; spor gerçekten hayati önem taşır.

Sporun Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Hayatta her şey kişinin istediği gibi gitmez. Geçiş yapılan psikolojik duruma göre; kimi zaman üzüntü, kimi zaman sevinç, kimi zaman stres kalbin ritmini hep değiştirir. Kalp bu ritme ayak uyduramazsa, çok kolay yorulur ve bir noktada pes eder.

Kalbi farklı ritimlere uydurmanın en kolay düzenli spor yapmaktır. Spor; kalp ritmini, değişime alıştırır. Ani bir durumda hızlı çarpan kalbiniz, duruma alışık olduğundan şoku rahat atlatır ve kalp sağlığınız korunur.

Ayrıca bir stres döneminde, spor yapmak; o dönemi daha kolay atlatmanızı sağlar.

Hayatta en yanlış kararlar, stres dönemlerinde alınır. İşte bu dönemlerde spor yapmak, yanlış ihtimalini en aza indirir ve kişiyi daha çok yönden düşünmeye, daha doğru kararlar vermeye yönlendirir.

Spor sadece stresli dönemlerde değil her zaman yapılmalı ve günlük rutinlere dahil edilmelidir. Bu sayede, stres altına girmeden bu durum engellenmiş olur.

Ayrıca stres dönemlerinde kişi kendini daha halsiz hisseder ve bu dönemde spora başlama ihtimali her zaman daha düşüktür. Bu sebeple en doğrusu, hayatın tamamına sporu entegre etmektir.

Sporun Kalbe Fizyolojik Etkileri Nelerdir?

Spor yapan kişiler öncelikle fazla kiloya sahip olmayan veya bu kilolardan kurtulma yolunda olan kişilerdir. Bu sebeple sporun kalbe en önemli faydası, damarlarda kan taşınmasının kolay olması, yani kalbi zorlamamasıdır.

Yağlı bir vücutta damar içlerinde de yağ birikintileri olur ve bu birikintiler, kan akış hızını yavaşlatmakla birlikte, pek çok hastalığın da vücuda girmesini sağlar. Bu hastalıkların başında da kalp hastalıkları gelir. İşte spor yapan kişi bu ihtimallerden uzaktır.

 

Ön Yargılarınızı Kırın: Sağlığınız İçin Yulaf Tüketin!
Yulaf çoğu kez iştah kabartan bir yiyecek olmaktan çok tadından fazlaca hoşlanılmayan bir yiyecek olarak hatırlanır.
Soğuk Havada Spor Yaparken Dikkat Edin!
Kişiye uygun spor ve egzersiz sağlıklı bir vücut için yaşamın her anında olması gereken bir aktivitedir.
Parfüm Erkeklik Hormonunu Nasıl Etkiler?
Parfüm; kimyasal bileşimlerden oluşan, kötü kokuları bastırmak için kullanılan spreylerdir.
Yaza Girmeden Zayıflamak İstiyorsanız Metabolizma Hızınızı Ölçtürün
Yaza girerken amacınız zayıflamak ise, metabolizma hızınızı ölçtürmek çok önemlidir.
Doğum Sonrası Depresyonu Yenmek İçin Öneriler
Doğum sonu depresyon, hemen her kadında görülebilen, geçici bir dönemdir.
Ailenizin Beslenme Danışmanı Olun
Beslenme alışkanlıkları ailede başlar ve alışıldığı gibi bir ömür devam eder.
Bilinç Altınızdaki İlişkiler
Kadının hayatında tanıdığı ilk erkek babasıdır.
Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?
Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri…
Spor Yaparken Suyu Az İçin
Spor yaparken vücudun su kaybettiği doğrudur.
Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenir?
Doç. Dr. Ulun Uluğ tüp bebek tedavisinde deneme sınırı  bebek tadavisinin kaç kez denenebileceği konusunda  bilgi verdi.
Çay mı? Kahve mi?
Ülkemizde en çok tüketilen sıcak içecekler çay ve kahvedir.Çay ve kahve arasındaki sağlık yönünden farklar da sıklıkla merak edilen bir konudur.Bu yazımızda…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com